27.4.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Skutečným řešením problémů s exekucemi je zrušení exekutorů

Sdílejte článek:

PETR BORŮVKA 27|04|2015

Skupina poslanců připravuje novelu zákona o exekutorech. Po dlouhé době by mohlo jít v tomto směru skutečně o krok správným směrem. Předchozí novely bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila byly spíše pouze kosmetickými úpravami, které postavení takzvaných dlužníků nijak nezlepšily a ani nedokázaly zastavit nelidské praktiky exekutorů.

Počet exekucí totiž stále roste. Počet nařízených exekucí za rok 2014 činí 879 609. To je nárůst oproti předchozímu roku o 102 000. Průběžně leží na soudech k rozhodnutí jen na důchodce kolem 800 tisíc na exekuce důchodů. A proti 75 tisícům důchodců za rok byly uplatněny finanční srážky z účtů právě z důvodu exekuce.

Současný návrh novely obsahuje následující změny: Bude explicitně vyjmenován nezabavitelný majetek, do kterého by měly například spadat následující položky: Věci do hodnoty jednoho tisíce korun, postel, peřiny, ložní prádlo, hračky pro děti, stůl, sporák, lednice, pračka, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí, vařič, vytápěcí tělesa, palivo na topení, studijní a náboženská literatura, snubní prsteny, písemnosti osobní povahy, obrazové a zvukové záznamy týkající se dlužníka a jeho rodiny, a finanční hotovost do výše dvojnásobku životního minima. Také by nebylo možné u dluhů do 50 tisíc korun prodat byt nebo dům dlužníka.

Zakotvena by měla být také povinnost exekutora předem, ještě před provedením exekuce zjistit, zda exekuovaný má manželku nebo manžela, a zda ti mají případně v předmanželské smlouvě rozdělen majetek. Podle současné úpravy totiž exekutor nic takového zjišťovat nemusí, a tak je zabavován majetek obou manželů i v těch případech, kdy jej rozdělený mají. Postižený z manželů pak musí vymáhat majetek a peníze zpět soudně, což často trvá několik měsíců, i déle.

Exekutorská komora na tuto změnu ústy svého prezidenta Davida Koncze reagovala tak, že to prý zvýší náklady na exekuci. Ty by pak prý byly přeneseny na exekuovaného. Zřejmě tím myslel náklady, které by musely být exekutory vynaloženy na zjištění majetkového vztahu manželů. Avšak tato námitka je zcela lichá, protože údaje o tom, zda manželé mají společný nebo rozdělený majetek, jsou již nějakou dobu dostupné ve státní správě, na soudech. Museli by prý také využívat více invazivní metody než dosud. Tak už nevím, co by mohlo být invazivnější než to, co je dnes?

Nová úprava má, podle jednoho z autorů novely, Jeronýma Tejce “Přispět  k tomu, aby byly zabaveny pouze věci, které lze zpeněžit za částky, které mohou sloužit k úhradě dluhu a jejich zabavením není snižována důstojnost dlužníka.“  Zabavování věcí malé hodnoty, jak ještě řekl Tejc, „vedlo mnohdy k nepřiměřenému tlaku na dlužníka a jeho rodinu, hraničící s trestním právem.“

00exekuce

Bylo by jistě dobré, kdyby se tuto novelu podařilo prosadit. Současnou nepřijatelnou situaci, kdy jsou statisíce lidí a jejich rodiny, od dětí po důchodce, deptány mašinérií exekucí, by to možná trochu zlepšilo. V praxi ale bude problém tato omezení kontrolovat. Samotní exekuovaní jsou navíc často v takové situaci, že se ani nejsou schopni bránit i proti nejšílenějšímu a bezohlednému jednání. Nemají na to v dané situaci ani psychicky, ani finančně. Jsou zhrouceni a mají starosti sami se sebou a svou rodinou. Takže o mnohých „přehmatech“ se nikdo nemusí dozvědět.

Skutečným řešením by bylo pouze úplné zrušení soukromých exekutorů a zavedení státních, nebo zrušení exekucí i exekutorů jako takových. A to z mnoha, ne jen z humanitních důvodů. Nejzávažnější je to, že vymáhání práva soukromou osobou, byť z pověření státu, pro zisk, je hluboce nemorální. Právo a spravedlnost nesmí být nikdy, v žádné fázi a situaci, předmětem obchodu. V takovém případě totiž nejde zabránit tomu, aby právě pro zisk byly používány způsoby a metody vymáhání na hraně zákona, nebo za ní. U státních exekutorů by tento problém byl odstraněn. Nesmí a nemají mít žádný profit ze získaného majetku.

Je také proti spravedlnosti a zdravému rozumu skutečnost, že kolem vymáhání dluhů vznikl a dále vzniká a upevňuje se celý průmysl, do kterého jsou v kruhu zapojeny firmy a instituce, které poskytují různé služby, úvěry a podobně. A také advokáti a exekutoři. Mnohdy to funguje tak, že již od počátku je počítáno s tím, že oběť – klient je postupnými kroky tlačen do situace, kdy třeba něco koupí za takových podmínek, že je není schopen dodržet. To jsou případy dnes již známých šmejdů. Když nezaplatí, jde to k advokátům, kteří si napočítají svou odměnu, a přes ně k soudům a naskočí soudní poplatky. Pak nastoupí exekutoři, kteří si zase přihodí. Na konci je duševně, společensky, rodinně a fyzicky zničený člověk. Vše takzvaně „podle zákona“. A tak stát, za peníze daňových poplatníků, na jedné straně vymáhá peníze pro soukromníky, kteří navíc mnohdy podnikají již se záměrem vyrábět dlužníky. A na druhé straně vyrábí a nahání oběti do náruče exekutorů. Propletení peněz a spravedlnosti je šílený a nelidský „vynález“.

Samozřejmě člověka napadne, co tedy s tím? Jak řešit, když někdo dluží. Nijak. Ať kdokoli dluží z jakéhokoli důvodu, státu se to nemá týkat. Co se ho ale má týkat je, pokud by se někdo snažil dostat své peníze s použitím jakéhokoli psychického nebo fyzického nátlaku. Pak by měl zasáhnout, a to velmi tvrdě. Stát je jediným hegemonem moci na svém území, a nesmí dovolit, aby jakákoli soukromá osoba nebo firma, používala nástroje, které jsou vyhrazeny pouze státu, tedy ani jakékoli užití moci, tlaku a násilí vůči svým spoluobčanům.

Kdyby všichni věděli, že stát za ně nic vymáhat nebude, a že sami to také vymáhat nemohou, společnost by vypadala zcela jinak. Jak? Lidé i firmy by uvažovali jinak. Například tak, že by věděli, že jdou do rizika, když někomu půjčí. A tedy by půjčovali buď s tím vědomím, že dotyčnému věří, ale zároveň jsou připraveni na to, že se dluh nevrátí, a tedy se z něj stane dar. Anebo nepůjčí vůbec. Například by zcela zmizel zmíněný celý velký byznys surového ozubeného soukolí, který začíná výrobou dlužníků a končí vymáháním dluhů a vysátím a zničením toho, kdo byl na začátku obletován, lákán, manipulován nebo dokonce nucen, ať si půjčí. To by ale bylo na jiné, a velmi dlouhé povídání. Ale stojí za to, se zamyslet nad tím, jak by se v takovém případě vypadal svět kolem nás. Co by bylo jiné, co by zde bylo z toho, v čem žijeme nyní, co by zde nebylo, a co by bylo jinak.

Takže problémy s exekutory zmizí pouze se zmizením exekutorů.

ZDROJ: Petr Borůvka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 157 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.