politika
19.10.2018
Kategorie: Politika

Škrábance na kapotě

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH

Po komunálních skončily i volby senátní. Výsledky hlasování do horní komory znamenají totální debakl vládních stran: komunisté Senát opustili zcela, ČSSD přišla o 12 křesel a ANO získalo jeden hubený mandát. I když to zásadní dopad na politickou situaci mít nebude, rozhodně to je moment, který stojí za to rozebrat.

Drtivý úspěch zaznamenala ODS. Bude nejsilnější stranou v Senátu a ukázala, že umí přinést jak nové osobnosti, tak udržet ty stávající. Jestliže byla role „šéfa opozice“ doposud spíš formální, nyní o ní nepochybuje nikdo. Ať už se jí podaří dosadit do čela horní komory legendárního senátora Kuberu nebo ne, má potenciál za několik let definitivně rozložit mocenský monopol Andreje Babiše. Je to první známka naděje pro všechny ty, kdo současnou vládu nepodporují. Aby však překročila práh svých skalních voličů, bude muset umět získávat další hlasy jak od konkurenčních opozičních stran, tak i od hnutí ANO. Stát se opět „catch-all party“, jakou byla za Mirka Topolánka, ale bude pro mnohé její členy nemalou výzvou. Boj proti „neomarxismu“ totiž nikomu žádné volby nevyhraje.

Druhým vítězem jsou „nezávislí“, a to jak ve velkých městech, tak zejména v Senátu. Pojem „nezávislé politické hnutí“ je ovšem oxymorón. Nezávislost může fungovat u kandidáta, ne u politika. Nesmyslný paradox lze konkrétně vidět u mnoha nově zvolených senátorů, kteří teprve nyní „vyjednávají“ o tom, do kterého klubu usednou. Parlament funguje na principu politických stran, přinejhorším jen politických klubů. Pokud senátor neví, kam směřuje, nebo o tom dokonce vyjednává, je to prostě problematické. A pokud hledá klub podle toho, kdo mu nabídne nejlepší funkci, je to ostudné.

Je nutné to brát jako poučení pro příště: média musejí kandidáty více tlačit se ještě před volbami vyjádřit, kam směřují. A politické strany, které je podporují, by to měly mít vyjednané dopředu. Senátor, který není jasně profilovaný, má malou šanci něco prosadit, nebo být při tom alespoň vidět.

ANO v pasti apatie

Babišovo hnutí ANO volby do Senátu drtivě prohrálo. Zatímco v celkových preferencích stále jasně vede, dokázalo usadit v horní komoře jen jediného nového senátora. Proč? Babiš sám – snad v záchvatu upřímnosti – konstatoval, že „Senát neumíme“. Odpověď se skrývá v samotné definici hnutí a jeho nové skupiny voličů.

V době po sněmovních volbách roku 2013 odsálo ANO voliče především stranám bývalé vládní koalice (ODS, TOP 09 a VV). S rostoucími skandály a problémy se ale těžiště sympatizantů Babišovy kariéry přesunulo jinam. Babišova kampaň byla a je profesionální, přesně namířená na vybrané skupiny obyvatel. Nejlépe ji tak definuje samo její zacílení z roku 2017: Oslovuje lidi, kteří politiku příliš nesledují, nevnímají a neřeší. Ti si do ní daleko méně projektují jakékoliv vyšší hodnoty či principy jiné než krátkodobý osobní prospěch. Snadno tak přehlédnou oligarchickou podstatu hnutí ANO, respektive jim nevadí. A minulé vlády a „tradiční strany“ jim z různých důvodů vadí natolik, že jsou ochotni svému současnému favoritovi odpustit ledasco.

Tato skupina voličů se ve své většině nestará o principy fungování státu. Mimo jiné tedy Senát nepřijímá, nevidí v něm smysl. Babiš na ně cílí svou kritikou horní komory; zároveň ale z logických důvodů usiluje o její ovládnutí. Šance má ovšem nízké: i kdyby do voleb investoval mnohem více energie a peněz, stejně by značná část jeho sympatizantů zůstala doma. A pokud by o něj usiloval razantněji, navíc by to v očích ostatních vypadalo jako daleko větší porážka. Mezi jeho nevoliči s postupem času roste aktivní odpor k hnutí ANO – dvoukolový systém tento odpor posílí a výsledky Babišova hnutí jsou proto logicky téměř nulové.

Dozvuky po volbách

Komunální i senátní volby jsou minulostí a k žádné velké či dokonce úspěšné rebelii v poražených stranách nedošlo. Pravda, bývalý vyzyvatel šéfa KSČM Josef Skála vyzval Filipa k rezignaci; to je u komunistů zásadní novum. Ale nad výzvou se zavřela voda. Ani v ČSSD nedošlo k ničemu revolučnímu: J. Hamáček je z jedné strany tlačen lánskými spiklenci k tomu, aby Babiše „těsněji objal“, jak řekl Zdeněk Škromach. Z druhé strany se ozval Milan Chovanec a vyzval k odchodu z vlády. Pozici mezi Škromachem a Chovancem nelze předsedovi Hamáčkovi závidět, ale rozhodně žádný tábor vnitřní opozice nemá sílu (a ani snad chuť) Hamáčka svrhnout.

Dlouhodobě má ale tato vládní koalice dva problémy. Tím prvním je ztráta Senátu samotného. Teď bude potřebné ke každému zákonu prosit o podporu u komunistů, jejich cena tedy poroste. S ní vzroste i chuť KSČM být více vidět, což může u zbylých stran koalice vyvolat nemalé komplikace. A druhým problémem je kanibalistická strategie ANO: pohlcování voličů svých koaličních partnerů dříve či později vyvolá výbuch, který může celou koalici zničit.

Další volby nás čekají příští rok, Evropský parlament ale zajímá lidi méně než český Senát. Proto má vláda až do krajských voleb za dva roky dost „klidu na práci“. A opozice má čas na to změnit strategii. Ani její letošní úspěchy, které lze přirovnat ke škrábancům na kapotě, totiž samy o sobě jízdu Andreje Babiše nezastaví.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 254,00 Kč
Vybráno 55.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 8 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.