SKODA
12.1.2022
Kategorie: Ekonomika

Škoda má za sebou tragický rok, do červených čísel se propadla naprosto všude a se vším

Sdílejte článek:

PETR MILER

Automobilka se to pokouší balit do růžového hávu, ale i když se vždy snažíme vidět věci pozitivněji, tady se opravdu není čeho chytit. Budeme-li se držet významných odbytišť a modelů, je nejlepším výsledkem pokles o 4,4 procenta v Rusku.

V uplynulém roce jsme opakovaně psali o problémech Škody s odbytem. Týkal se nejen České republiky, ale hlavně všeho ostatního krom České republiky, zejména pak Číny a dalších klíčových odbytišť typu Německa a Velké Británie. V první polovině roku bylo ale přece jen lépe, až pak automobilku naplno zasáhly problémy s nedostatkem dílů, které prodeje posílal meziročně až o desítky procent dolů. Jaká je tedy celková bilance za rok 2021?

Jedním slovem tristní. Jistě, nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř a automobilka neopouští pozitivní rétoriku, když 878 200 celosvětově prodaných aut považuje za dobrý výsledek v době nedostatku zejména polovodičů. Ovšem nelze zavřít oči nad tím, že jde o masivní, 12,9% pokles proti roku 2020 a po osmi letech první negativní meziroční vývoj. Škodu tak vrací o řadu let zpátky, dělá z ní v tuto chvíli menší automobilku, než je třeba Tesla a především maluje smutný obrázek s nebývalou komplexností.

Neexistuje totiž jediný významný světový region, kde by Škoda neklesala. V červených číslech je na západě, ve středu i na východě Evropy (mezi -5,9 a -9,8 %), v Rusku (-4,4 %) a masivně v Číně (-58,1 %). Klesala v ale také Německu (-15,4 %), ve Velké Británii (-5,3 %) a nakonec i v České republice (-4 %). Právě ta se nakonec drží docela dobře a je už třetím největším trhem automobilky celosvětově – hlavně ovšem větším úpadkem těch ostatních.

Podobně mizerně jsou na tom modely, které meziročně prodejně klesaly do jednoho, pokud tedy na trhu nebyly novinkami, pochopitelně. Nejhůř jsou na tom Octavia, Superb, Kodiaq, Rapid a Scala, všechny šlo dolů o více jak pětinu. Ani výsledek Karoqu (-13,2 %) ale není pěkný a nováčci v podobě Enyaqu a Kushaqu na celkové bilanci se svým asi 6% podílem na odbytu mnoho nenadělají.

Škoda se utěšuje odbytem právě Enyaqu, který pomohl jejímu růstu na některých menších trzích (typicky Nizozemsko), je ale otázkou, jak velká útěcha to je. Zájem o tento model je bez dotací či dalších pokřivení trhu naprosto minimální (viz. ČR, tady se dokonce meziročně propadl, i když jeho prodeje na konci roku 2020 dělaly jen dodávky dealerům či vlastní registrace automobilky) a je jasné, že bez politické podpory nemá šanci se na otevřeném trhu výrazněji prosadit.

Pozitivněji lze vnímat úspěch Kushaqu v Indii, který vystřelil prodeje značky vysoko, jde ale o nominálně malá čísla a spíše to podtrhuje, jak nešťastné je směřování automobilky v našem regionu. Na zákazníky dál fungují levná, praktická auta s vysokou užitnou hodnotou, tady je ale centrem pozornosti velmi drahý Enyaq s velmi omezenou použitelností danou jeho pohonem.

Zkrátka smutný rok, jinak to nelze shrnout, snad bude lépe. S ohledem na prosincové výsledky (v Evropě -18 %) se ale nezdá, že by se škodovka už odrazila ode dna. Ostatně pro Českou republiku letos plánuje vyrobit podobně málo aut jako loni a situace jinde ve světě nejspíše nebude zásadně jiná.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 781 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)