NEROUSKA
25.10.2020
Kategorie: Společnost

Sklonit hlavu?

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAO problému míry zásahů do svobody ve jménu boje s virem lze přemýšlet i jinak. Tak to zkusíme, ačkoliv v této fázi je úvaha ryze akademická a – paradoxně – slouží vlastně k tomu, abychom přišli na jiné myšlenky.

Pokud si pořídíme soupis zákazů (tedy toho, co nesmíme), kterým se musíme podřídit, a to po dobu minimálně měsíců, vznikne z toho obraz velmi zásadního omezení práv a svobod. Je třeba si ale uvědomit, že samotný náhled na tuto situaci, tedy to, že ji pojmenujeme a uvědomujeme si ji, nevypovídá ještě nic o vlastním postoji k opatřením.

Jinými slovy, člověk si může být vědom, že směřujeme mílovými kroky k nějaké formě totalitního státu, a přitom s tím může souhlasit, nebo být přinejmenším srozuměn, protože se domnívá, že opatření jsou nutná, přiměřená, legitimní. Pojmenování stavu například „infekční totalitou“ ještě neznamená jeho odmítnutí. Jednotlivec tento stav klidně může přijímat a vnímat jako nutný, vhodný, žádoucí, pro sebe užitečný.

Myslím, že v této fázi tady neexistuje nikdo, kdo by popíral, že přijatá opatření jsou obrovským zásahem do života a také do základních práv. Nikdo už netvrdí, že jde o „nepatrná omezení“, něco ve stylu „tak nepojedete na dovolenou“. Kdepak. Každý už chápe, že tohle není nepatrné omezení, ale zásadní zásah do mnoha sfér života, včetně hodnot, na které jsme museli celá desetiletí čekat.

Rozdíl je pouze v postoji k těmto opatřením. Určitá část společnosti je přijme, druhá část nikoliv. Rozkol je tedy dán mírou hodnoty, kterou jeden každý z nás připisuje svobodě.
Někteří mají od počátku jasno v tom, že nehodlají svobodu za nic vyměnit, jiní ji smění hned a ochotně za bezpečí, resp. za pocit bezpečí. Potom je zde zřejmě nezanedbatelná část společnosti, která na začátku byla k opatřením ochotna, ale postupem času tuto ochotu ztrácí, úměrně tomu, jak si uvědomuje ztrátu svobody (prosím neredukovat například na možnost popíjet o půlnoci v baru, i když i ta k tomu patří, stejně jako svoboda barmana obsluhovat hosty a vydělávat si tím na živobytí).

Zatímco obě krajní skupiny mají ve svém postoji – přijetí či odmítnutí – jasno, zmíněná nerozhodnutá část společnosti si svůj názor teprve utváří či upravuje. Proto si myslím, že otevřená a upřímná diskuse na toto téma, jejíž součástí je pojmenování situace, určitě nemůže ničemu uškodit.

Je možné, že koronavirus tady s námi bude pořád. Je také velmi pravděpodobné, že přijdou jiné podobné epidemie. Obojí scénář by znamenal, že ohrožení infekční nemocí bude už trvalé.

Co tedy budeme dělat?

Stojíme před zásadním rozhodnutím.

Každý z nás si bude muset zodpovědět, jak moc, jak rychle, na jak dlouho je ochoten sklonit hlavu. Někteří ji sklonili hned, někteří ji neskloní nikdy.

A co já?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 221,00 Kč
Vybráno 54.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 411 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
politicon.cz
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.