KLIMA2
21.9.2019
Kategorie: Společnost

Skleníkový efekt aneb Patálie s klimatem

Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Potřebujeme autoritativní vládní formu, abychom prosadili konsensus o skelníkovém efektu (David Stearman & Joseph Wayne Smith, Austrálie)

Ejhle! Už je kočka z pytle venku. Demokracie sem, demokracie tam, hloupý lid pořád nechce rozumět, jaké nebezpečenství mu hrozí z toho skleníkového efektu, tak to musí jít na komando. Jsem docela zvědav, kolika ještě takových konsensů se dožijeme, neboť sporných témat je mnoho a trpělivost dobrovolných zachránců světa s nechápavým občanstvem omezená. Ale to by se všechno ještě nějak sneslo, kdyby dobrovolní zachráncové hráli ten svůj klimatický mariáš alespoň poctivě. Kdyby ve snaze dojít k předem stanovenému výsledku nevyzdvihovali jednu stránku problému hlasy velikými, druhou skromňoučce opomíjejíce. Pokusím se následujícími řádky s plným vědomím své omylnosti najít v tom rozporu nějaký pořádek.

Máme my lidé Západu jen omezenou možnost zasahovat do klimatických změn, skleníkový efekt v to počítaje. S autoritativní vládou nebo bez ní, nezměníme, co se peče na jih od evropských břehů, lavinovitý růst tamního obyvatelstva především. Když se populace některých tzv. rozvojovch zemí – sám ďábel má vědět, v čem spočívá ta rozvojovost – zdvojnásobuje každých třicet let a obzvláštní borci to stihnou i za dvacet, nelze se diviti, že stejným tempem se násobí potřeba orné půdy. Jelikož ji nelze získat jinak než kácením lesů, ubývá této krajinné komponenty, až – nestane-li se zázrak – nezbude žádná. Už před čtvrt stoletím jsem měl v Indii příležitost pozorovat rychlé scvrkávání kdysi rozlehlé džungle do nevelkých plošek chráněných reservací, a proměnu vší ostatní plochy v suchou, trnitou polostep. Situace v ostatních zemích ohleduplně zvaných rozvojovými není příliš jiná; čím to?

Musíme vzít na vědomí – nebo nemusíme, ale realita nás k tomu přivede sama –, že národy tohoto světa se dělí krom jiného na menšinu dělající si starosti o budoucnost vlastní i svého potomstva, a většinu nedělající si starosti vůbec o nic. To se týká též klimatických změn, předmětu tolika vzrušených, neřku-li hysterických debat. Můžeme k ukonejšení provinilého svědomí omezit jízdy autem a létání letadly na minimum nebo se bez nich obejít úplně, můžeme dobrovolně omezit konsumaci masa a mléka (jelikož kravám vychází zpod ocasu metan, plyn produkující dvacateronásobek skleníkového efektu než CO2, co je kolem něj tolik nářků), zbytek lidstva nás v tom nenapodobí, spíš mu budeme za blázny. Co by se s tím dalo počít… snad jen nechat kajícnického sypání popele za všechny hříchy světa na svou západní hlavu, byť to leckomu dělalo tak velice dobře, a porozhlédnout se po světě, kde se nachází epicentrum klimatické bezohlednosti. V tom nám může být nápomocna informace, již jsem dnes už před sedmnácti lety našel v Lidovkách:

Klimatické změny má na svědomí 26 milionů km² rozlehlá a 3 km silná vrstva toxických látek nad jižní Asií. Pohyblivá polévka sazí, kyselin a popele pochází ze spalování přírodních materiálů, dřeva a hnoje, kterými topí miliony domácností… velký podíl mají lesní požáry.…

Lze míti za to že dnešní stav nebude lepší, spíš se toxická vrstva ještě o nějaký milionek km²roztáhla a o nějaký kilometříkzesílila, v přímé souvislosti s kvapným růstem počtů obyvatelstva v tzv. třetím (kde je tem druhý, medle) světě Mnoho se proti tomu asi podniknout nedá, protože přímého dohledu na země vyznačující se lavinovitým množením se Západ vzdal a poukazy na pravděpodobné následky si tamní hodnostáři nechávají nepovšimnutě plynout kolem uší.

Nicméně, určitý prostředek nátlaku by Západu možná ještě zbýval: vázat rozvojovou pomoc na utlumení množivosti. Tři dětičky v rodině stačí, milí Afričané; trváte-li na desítihlavých dětských hejnech, nepočítejte s naší pomocí. Byli bychom sami proti sobě; už tak máme dost svízelí s hromadnou migrací z končin, jejichž úživnost pokulhává za rozplozovací zdatností, a nestojíme o to, aby jich ještě přibylo.

 

Autor: Luděk Frýbort

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 665 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.