BABISDLUHY
24.10.2019
Kategorie: Politika

Skandální rozpočet nebo Babiš?

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČeská opozice si postěžovala, že při projednávání zákona o státním rozpočtu na příští rok nebyl ve sněmovně premiér Andrej Babiš. Je to „skandální”?

Poslanecká sněmovna projednává rozpočet na rok 2020. Ten je navržen se schodkem 40 miliard korun. Podle novinky.cz, které nepokrytě fandí opozici, je neúčast premiéra Andreje Babiše při projednávání zákona o státním rozpočtu „skandální“.

Jsme v polovině volebního období a vláda by měla předvádět vrcholné výkony. Její vrcholný výkon je ale nesmírně slabý. Babiš definitivně pohřbil svůj slib o tom dělat vyrovnané rozpočty. Tento deficit nazývám zpronevěrou a politickým trestným činem. Takto by se ve své firmě premiér určitě nechoval,” narážel Fiala na Babišovo heslo o řízení státu jako firmy.

„Pan premiér sliboval, že v roce 2017 nebude rozpočet schodkový. Zažíváme hokynářský způsob ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), která tu i onde přihodí miliardu,“ tepal vládu lídr STAN Vít Rakušan.

K tomu se sluší dodat „několik čísel“ Následující tabulka ukazuje výsledek hospodaření Česka od roku 2014, kdy byl ministrem financí Andrej Babiš a posléze Alena Schillerová.

Rok Saldo hospodaření státu v mld. Kč
2014 -77,7
2015 -62,8
2016 +61,7
2017 -6,2
2018 +2,9

Hospodaření Česka se (samozřejmě zejména díky celosvětové konjuktuře) vymanilo z červených čísel v roce 2016, roky 2017 a 2018 byly účetně s malým deficitem nebo s malým přebytkem. Vývoj letošního salda státního rozpočtu ukazuje, že se saldo hospodaření státu dostane po třech letech do výraznějšího deficitu. Babiš sliboval v roce 2014, že do roku 2017 bude rozpočet vyrovnaný, a i když jak bývalá Sobotkova vláda, tak i Babišova vláda, navrhovaly v letech 2016,17 a 18 rozpočty s deficitem, zlepšený výběr daní nad prognózou vždy vytáhl výsledné saldo k vysokému přebytku nebo k téměř vyrovnanému rozpočtu. Fakticky tak stát přes deficitní návrhy rozpočtů hospodařil výrazně lépe. Že se na tomto příznivém vývoji projevil vývoj světové ekonomiky, je pro Babiše bonus. On prostě měl štěstí na to, že se od roku 2015 česká ekonomika velmi dobře „rozjela“. Smůlu měl naopak premiér Petr Nečas a jeho ministr financí Miroslav Kalousek, když po roce 2010 přišel pokles HDP české ekonomiky a vláda musela zvyšovat daně a škrtat výdaje.

„To, že není pan premiér přítomen, je jen dlouhodobý trend, který ukazuje, že pohrdá parlamentní demokracií. Není to totiž místo, kde vidí jen kývající hlavy,” kritizoval premiéra lídr STAN Vít Rakušan. Doslova za skandální to považuje i jeho stranická kolegyně Věra Kovářová. „Samozřejmě že návštěva Japonska je velmi důležitá, ale pokud se pravidelně neúčastní jednání o rozpočtu, považuji to za skandální,” pustila se do premiéra Kovářová.

Na tuto kritiku odpověděl Babiš pro novinky.cz takto: Dodal, že pracovní cesta do Japonska byla naplánovaná už dlouho dopředu. „Pan prezident mě požádal, abych reprezentoval Českou republiku. Byla naplánována už dávno před tím než první čtení rozpočtu,“ podotkl premiér.

Babiš je na návštěvě Japonska od soboty do čtvrtka, zúčastnil se uvedení japonského císaře Naruhita na trůn. Premiér slíbil, že na druhém a třetím čtení státního rozpočtu určitě bude. Takzvaný zákon roku budou poslanci řešit ve středu, vládu přijede podpořit i prezident Miloš Zeman.

Babišova cesta do Japonska jen podtrhuje to, že se mu vysoká politika zalíbila a že si jí užívá. Být přítomen inauguraci nového japonského císaře je, cituji Babišovo vyjádření pro ČT, „zážitek na celý život“.

Domnívám se, že česká opozice stále ještě nepochopila, že její politika totální kritiky premiéra není tím pravým ořechovým a že jí nepřináší žádné politické body. Pokud směšuje kritiku deficitu, který je na rok 2020 opět navržen, s osobními útoky na premiéra, není to dobře. A zřejmě se příliš nemýlím, když se oprávněně domnívám, že by se kritika na Babiše snášela i v případě, že by jeho vláda navrhla rozpočet vyrovnaný nebo dokonce s přebytkem. Stačilo by si jen trochu „pohrát“ s odhadem růstu příjmů a deficit by klesal limitně k nule. Pak by byla média plná nářku opozice z toho, že Babiš falšuje příjmy a že to stejně dopadne špatně.

Opozice stále čeká na nějaké vysvobození a ono nepřichází. Opakuje jen ze setrvačnosti stále stejné námitky a Babiš je na návštěvě Japonska, odkud vzkazuje – nebojte se, já se k vám vrátím!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 7 393,00 Kč
Vybráno 21.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 442 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.