chovanec
23.8.2020
Kategorie: Společnost

Skandál: Zakleknutý a mrtvý Slovák na letišti Charleroi … nová fakta. Slovak Lives Matter, nebo ne?

Sdílejte článek:

COM/HS

Po tom, co unikly do médií záběry z bezpečnostní kamery z cely policejního zajištění, způsobilo to velký rozruch. Incident na letišti Charleroi před asi 2,5 lety, při kterém zemřel 38-letý Slovák – otec rodiny, vyvolává mnoho otázek o činnosti policie a státního zastupitelství.

Je 24. únor 2018. Jozef Chovanec, který vlastní firmu, která zaměstnává pracovníky na stavbách v Belgii chce, tak jako častokrát, odletět z Belgie do své domovské země. Na 38-letého muže čeká na letišti v Bratislavě manželka a malá dcera. Avšak tam se už nikdy nedostane.

Po zjišťování ustarané rodiny jim bylo oznámeno, že byl vzat do vazby na letišti Charleroi. Podle tvrzení policie Chovanec během nástupu do letadla odstrčil stranou zaměstnance letecké společnosti a nastoupil do letadla, aniž by ukázal letenku. Protože posádka má dojem, že muž je značně nervózní, a proto se obává problémů, vykáže ho z letadla. Když se objeví letištní policie na provozní ploše, Chovanec se měl údajně vzepřít a příslušníci policie ho museli odnášet. Jeho letenka se později našla v kapse bundy.

Lékař, který musí rozhodnout o tom, zda může Chovanec zůstat v policejní cele přes noc, pravděpodobně provádí vyšetření jen přes průzor dveří cely, dříve než dospěje ke svému rozhodnutí. Ve své zprávě poznamenal, že Chovanec má rozšířené zornice, což by podle jeho názoru mohlo naznačovat konzumaci alkoholu nebo drog, muž se chová ale klidně. Při pitvě se později zjistí, že nepožíval ani drogy ani alkohol.

Dvě hodiny po návštěvě lékaře, mezitím je už půl druhé ráno, začne Jozef Chovanec kopat na dveře své cely a bušit. Po tom jak do místnosti vstoupí dva policejní příslušníci se muž znovu uklidní a lehne si, jak ukazují uniklé záběry z monitorovací kamery. Až kolem čtyř hodin ráno dojde k dalším incidentům. Kolem 4:20 hod. začne Chovanec tlouci hlavou o stěny, dokud nezačne silně krvácet. Až o deset minut později dorazí policisté s ochranným štítem, Chovanec je už zraněný, zaženou ho do rohu cely a zatlačí ho na postel. Dají mu pouta na ruce a nohy a on přestane klást odpor. Ale po příchodu hasičů a záchranářů však Chovanec začne opět řádit.

V cele se nyní nachází šest federálních policistů. Policisté ovinou kolem hlavy Slováka modrou deku a tlačí na něj dlouhé minuty celou silou. Později vypovídají, že chtěli muže uklidnit. Kromě toho mu bylo podáno sedativum, ale krátce na to zjistili, že mu už nebije srdce. Je resuscitován a převezen do nemocnice, kde později zemře.

Vdova po něm podala poté u státního prokurátora Charleroi žalobu proti neznámému pachateli, již více než před dvěma a půl lety. Prokuratura vlastní od počátku vyšetřování videozáznamy z cely, ale vdova je uvidí poprvé až v září 2018.

Tyto šokující nahrávky bez zvuku, které nyní unikly a byly zveřejněny ve středu novinami Het Laatste Nieuws , ukazují kromě toho jako přemohli Jozefa Chovance, což připomíná smrt Georga Floyda, i něco zcela jiného: Během incidentu policisté očividně žertují a baví se, jedna policistka dokonce tančí, směje se a napodobuje prsty Hitlerovy vousy a vztyčenou pravicí ukazuje nacistický pozdrav. A to vše během toho, když přímo vedle ní umírá muž.

A právě tyto, jinak se to nedá sotva ani říci, hrůzostrašné záběry, nyní vyvolávají zděšení nejen u federální policie, která tvrdí, že záběry dosud neznala, ale i v nejvyšší politice. Policistka je od středy ze služby v terénu suspendována a dočasně přeložena do interní služby. Státní prokuratura Charleroi mezitím oznámila, že vyšetřování přesných okolností smrti Jozefa Chovance stále probíhá. Paralelně s vyšetřováním byly po zveřejnění videa podniknuty další disciplinární opatření proti federální policii.

Lennert Dierickx, právník vdovy má velmi mnoho otázek k chování policie, řekl v RTBF . Chování policie nebylo v žádném případě profesionální ani atmosféra nebyla přiměřená okolnostem, stěžoval si. Chovanec potřeboval jednoznačně pomoc.

Dierickx ani přinejmenším nechápe tomu, proč příslušníci policie v takové situaci vtipkovali a ukazovali hitlerovské pozdravy.

Henrieta Chovancová požaduje objasnění smrti manžela. Chce už konečně vědět, proč se to všechno stalo jejímu manželovi, vysvětlila ve VRT . A proč se policisté tak chovali a proč nepomohli jejímu manželovi.

  • hlavnespravy.sk
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 693 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
82 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)