CSSDZACHRANTE
8.4.2018
Kategorie: Politika

Sjezd ČSSD. Pohoda?

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Druhý, odsunutý den sjezdu ČSSD v Hradci Králové proběhl včera (7. 4. 2018) přesně v den 140. výročí založení partaje. Ovšem docela jiné partaje, budiž řečeno. V roce 1878,když se její vůdcové v čele s Karlem Boleslavem Peckou sešli v Břevnově v zadní místnosti hostince U kaštanu, byla sociální demokracie nelegální a sjezd bylo třeba utajit před policií i před veřejností. Tehdy schválený program by dnes byl hodně, hodně nalevo i od KSČM (například se v něm požadovalo úplné zrušení spotřebních daní; o DPH tehdy ještě nikdo nic nevěděl). A jednání o vládní účasti? To si spíš tehdejší sociální demokraté dokázali představit Pět neděl v baloně či Cestu ze Země na Měsíc.

Zpět do současnosti. Pohoda. Asi stovka zvolených delegátů na sjezd vůbec nedorazila, Hradec Králové je nezajímavý a špatně dostupný. Část těch, co dorazili, trávila čas u piva na terase, projevy desítek kandidátů na místopředsedy byly nekonečné. Nejvášnivější debata se nakonec vedla ne o personálních věcech, natož o programu, nýbrž o funkčnosti elektronického hlasovacího zařízení. Ale sjezd splnil, co měl: vzal na vědomí, jak si přáli předseda Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola, že debata o společné vládě s hnutím ANO skončila (alespoň zatím natrvalo) a zvolil čtyři z pěti místopředsedů, a to co nejpestřeji, jak si přáli Jan Hamáček a Jiří Zimola. V sedmnáct hodin už bylo v sále tak málo delegátů, že sjezd, aniž by vyčerpal celu agendu, přestal být usnášeníschopný a domů mohli odjet i zbývající delegáti, což také učinili.

Sestava místopředsedů je skutečně podobná, jako když pejsek s kočičkou vařili dort, každý tam najde něco podle svého: za mladé je tu pětatřicetiletý pardubický hejtman Martin Netolický, za obstarožní, myslím názory – věkem ani ne šedesátník poslanec Jaroslav Foldyna, za ženy radní z Vysočiny Jana Fialová a za hlupáky a za intrikány vůbec poslanec a brněnský exprimátor Roman Onderka (nemohu si pomoct, sleduji jeho kariéru zblízka už řadu let a jinou kvalifikaci než tuto uvedenou jsem u něj zatím neobjevil).

Anebo jinak. Martin Netolický za pravější křídlo ČSSD – vždyť ten člověk měl dokonce odvahu veřejně nepodpořit kandidaturu Miloše Zemana na prezidenta (!!!). A Jaroslav Foldyna za levé křídlo – na sjezdu hřímal, že je třeba přebrat voliče Tomiu Okamurovi a že typickými podporovateli ČSSD jsou prodavačka a soustružník. Anebo ještě jinak: Jaroslav Foldyna, co do rodinného původu poloviční Srb, jako exponent prokremelské (dez)orientace českého národa.

Jak říkám: každý si může vybrat; budoucnost sociální demokracie je tedy “zajištěna”.

Autor: František Schildberger

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 55 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,77 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.