koloseum
21.1.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Sjednocení Itálie bylo krvavé, dnes si ale rozpolcenou zemi neumíme představit

Sdílejte článek:

Tendence tu byly už od středověku, ve velkém se ale za nezávislost Apeninského poloostrova začalo bojovat v devatenáctém století. Karbonáři, Červencová revoluce, povstání takzvaně zdola aneb žádný úspěch. Chtělo to politickou oporu ve vyšších kruzích a ta přišla s osobou sardinského krále Viktora Emanuela, a především jeho ministerského předsedy Cavoura. Podporu zdola zajistila aktivita Giuseppe Garibaldiho, jenž se svou podporou povstání na Sicílii vstoupil do dějin a významně přispěl k sjednocení Itálie.

Soupeřící městské státy, velká role papeže

Ve středověku byl v Itálii trochu problém – vyznat se ve spleti městských států, bojujících doslova každý s každým – nebylo vůbec jednoduché. Benátky, Janov, Milán, Toskánsko, Papežské státy, a ještě k tomu poměrně odtržená Sicílie nebo Sardinie. Udělat z takového tavícího kotle jeden národ bylo v podobné době nemožné, ale devatenácté století a sílící národnostní hnutí nejen v českých zemích a Polsku, ale také právě Itálii, udělalo své. Risorgimento, tedy znovuzrození, se podařilo za cenu velkých obětí a snad i věčného nepřátelství s Rakušany.

Kdyby nepomohla v osobě Napoleona III. sama Francie, sjednocení Itálie by šlo jen velmi těžko. Krutá bitva u Solferina zaujala nejen světovou veřejnost, ale také vedla z pozdějšímu vycouvání Francouzů z války s Rakušany – mír ale přinesl Sardinskému království zisk Toskánska a Francie získala Savojsko. Garibaldi se později vypravil podpořit sicilské rolnické povstání a uspěl doslova na jedničku, moc v Neapoli a na Sicílii převzal král Viktor Emanuel, v roce 1861 bylo vyhlášeno Italské království. Centrum v Turíně nevydrželo dlouho, přeneslo se do Florencie a později, když se podařilo vyšachovat ze hry papeže, i do Říma. Piovi IX. zbyl jen Vatikán a nikdy se se ztrátou Papežských států ve prospěch moderní Itálie už nesmířil…

Tažení tisíce dopadlo úspěšně, ale co Garibaldi?

Osud veterána revoluce Giuseppe Garibaldiho byla válka až do konce. Ještě v roce 1866 bojoval jako italský voják s Rakušany, později byl zvolen za levicové uskupení do francouzského Národního shromáždění i pro své sympatie s tehdejší komunou. Umírá v roce 1882 na ostrově Caprera, kde mu pověstný výměnek zajistila italská vláda.

Mohla by být Itálie ještě větší? Hned poté, co se země znovuzrodila, začaly se ozývat hlasy, že je třeba podmanit si Terst, Dalmácii a další území. Podobné ozvěny se pak potkaly jen se střídavým úspěchem, protože zatímco v Romagně lidové hlasování rozhodlo o připojení k Itálii, v chorvatsky mluvící části pobřeží Jadranu by k tomu určitě jen tak nedošlo. A jaký bude další osud této země? Rozpůlí se na bohatý sever a chudý jih nebo zůstane pospolitá? To ukáží další desetiletí nebo staletí.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 333 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.