5.6.2015
Kategorie: Multikulturní soužití

Šílené, imigrací podporujeme ISIS a vozíme si sem teroristy

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JURAJ POLÁČEK 05|06|2015

Poradce libyjské vlády Abdul Basit Haroun řekl pro BBC, že militanti Islámského státu jsou “pašováni do Evropy”. Podle něj pašeráci ukrývají ozbrojence Islámského státu na lodích naplněných imigranty. Úředníci v Itálii a Egyptě již dříve varovali, že IS radikálové by se mohli dostat do Evropy loděmi s migranty. Nicméně, odborníci upozorňují, že je velmi obtížné ověřit nebo posoudit taková tvrzení. Pan Haroun založil své tvrzení na rozhovorech s pašeráky v částech severní Afriky ovládaných militanty.Tvrdil, že IS dovoluje majitelům lodí pokračovat v jejich operacích výměnou za polovinu jejich příjmů.

Odhadem asi 60.000 lidí se již snažilo překonat Středozemní moře v tomto roce, utíkajíc před konflikty a chudobou. Od povstání v roce 2011 Libye zůstala bez stabilní vlády a chaos tak umožnil prospívat síti obchodníků s lidmi . V živém rozhovoru v pořadu BBC Radio 5 Haroun řekl, že IS používá lodě “pro své lidi, které chtějí poslat do Evropy, protože evropská policie neví, kdo je z IS  či jde o normálního uprchlíka, nebo ne “. Tito radikálové často seděli odděleně od ostatních přistěhovalců, řekl. 

Taliansko-zdoraznilo

Migranti v číslech

  • Jsou obavy, že více než 1 800 lidí již mělo zemřít při plavbě přes Středozemní moře v roce 2015, což je 20-násobný nárůst ve srovnání se stejným obdobím v roce 2014
  • Nejméně 218 000 jich dosáhlo v roce 2014 Evropy přes Středozemní moře a v tomto roce jich bylo již 60 000
  • Itálie zaznamenala v roce 2014 více než 170 000 imigrantů, velký počet z nich byl ze Sýrie a Eritreje

Zdroj: Agentura OSN pro uprchlíky; Mezinárodní organizace pro migraci

Začátkem tohoto roku, agentura EU pro kontrolu hranic, Frontex, varovala před “možností”, že zahraniční bojovníci používali neregulérní migrační trasy na to, aby se dostali do Evropy. Egyptský velvyslanec ve Velké Británii varoval před “loděmi plných teroristů”, pokud mezinárodní společenství nebude konat, zatímco italská vláda vyjádřila obavy z bojovníků infiltrujících se na lodě, přičemž zdůrazňuje, že lodě jsou projevem humanitární krize. Nicméně, odborníci upozorňují, že obě země mají zájem na ovlivňování mezinárodního mínění na krizi v Libyi, a že je obtížné uvěřit hrozbě bez důkazů. “Egypt má velký zájem zveličovat hrozbu islámského státu v Libyi, protože se zoufale snaží schválit mezinárodní intervenci do země, “ řekl BBC na začátku tohoto roku Alison Pargeter, analytik se zaměřením na Libyi z Royal United Services Institute, což je britský think tank zaměřený na otázky obrany.

Mezitím, Christian Kaunert, expert pro oblast terorismu a uprchlické otázky na Dundee University, řekl, že riziko ozbrojenců infiltrujících migrující lodi bylo “věrohodné – ale z definice je těžké posoudit jeho nezpochybnitelnou věrohodnost, protože tyto lodě přicházejí často bez povšimnutí “.

IS, který řídí velké části Iráku a Sýrii, byl aktivní v posledních měsících v Libyi, využívaje boj o moc mezi znepřátelenými skupinami po pádu plukovníka Muammara Kaddáfího. Předpokládá se, že místní milice jsou často aktivními partnery pašeráků, zatímco pobřežní hlídka Libye se přiznala pro BBC, že nemůže zvládnout objem migrujících lodí a bude zasahovat pouze v případě, má-li nějaká loď problém.

 Skupiny militantů

 Zdroj: Juraj Poláček

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur), Roman Martínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 389,20 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
12 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.