19.7.2015
Kategorie: Ekonomika

„Šikovní kluci“ Řebíčkovi aneb o politickém podnikání

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PES 19|07|2015

Stavební a dopravní firma Viamont, u jejíhož zrodu stál, získala během jeho působení ve vysoké politice veřejné zakázky za zhruba 14 miliard korun. Její spoluzakladatel, tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček, s ní ale již v té době prý neměl nic společného. „Kluci jsou asi šikovní,“ komentoval Řebíček raketový vzestup firmy.

Dnes, o šest let později, je jméno Řebíček spojováno hlavně s fotbalovou Slavií. Aleš je jejím prezidentem, jeho bratr Adam finančním ředitelem a předsedou představenstva.

Oba za sebou mají bohatou minulost, o kterou se zajímala i policie. Zatímco Alešovi případný střet zájmů ani další podezření policisté nikdy neprokázali, Adam dodnes čelí obžalobě, že jako bývalý policista zneužíval své pravomoci (o zrušení zprošťujícího rozsudku  a vrácení případu do Teplic k novému projednání rozhodl již podruhé Krajský soud v Ústí nad Labem v dubnu, nyní věc vyšla po doručení rozhodnutí stranám ve známost).

2379626-img-sport-fotbal-slavia-adam-a-ales-rebicek

Kontakty na politiky i Pitra

Aleš Řebíček patřil k nejkontroverznějším ministrům první a druhé Topolánkovy vlády. Z prakticky neznámého severočeského podnikatele a regionálního politika ODS se po volbách v roce 2006 stal šéfem resortu, který rozhodoval o mnohamiliardových zakázkách. Ani jeho straničtí kolegové neuměli tehdy vysvětlit, proč si premiér Mirek Topolánek vybral právě jeho.

Nejčastěji se ale hovořilo o jeho kontaktech. A to nejen na politiky z nejrůznějších stran, ale třeba i na později odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra.

Na ministerském postu vydržel Řebíček do roku 2009. Během jeho působení byl například na dálnicích zaveden elektronický mýtný systém firmy Kapsch, smlouvu ale uzavřel předchozí ministr, lidovec Milan Šimonovský. Za tu dobu si pořídil v Toskánku vilu za sto čtyřicet milionů korun a v Dubaji byt za deset milionů.

Za Viamont Slavii?

Od té doby se o Řebíčkovi veřejnost dozvídala především jako o majiteli a prezidentovi fotbalového klubu Slavia Praha. Klub koupil v roce 2011, údajně za peníze, které získal před nástupem do ministerského křesla prodejem svého podílu ve firmě Viamont.

V médiích se pak každou chvíli objevují zaručené zprávy, komu se Řebíček chystá Slavii prodat. Oficiálně mu z ní přitom patří již jen necelé procento, protože vloni do klubu majetkově vstoupil majitel vršovického stadionu, firma Vinet Invest. Přesto Řebíček zůstává prezidentem Slavie a média o něm dál hovoří jako o faktickém majiteli.

Server HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode dosavadní aktivity Aleše Řebíčka i lidí z jeho okolí.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Řebíček 3

 

ZDROJ: -pes-, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
6 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.