5.1.2014
Kategorie: Kultura a tipy

Sherlock – začátek třetí série

Sdílejte článek:

ONDŘEJ KŘÍŽ 05|01|2014

Hned s novým rokem tu máme 1. díl třetí série z dnes už světoznámého britského seriálu Sherlock. Tento detektivní seriál podle povídek Arthura C. Doyla si získal věhlas svým precizním zpracováním vyprávění, efektů a zasazením do moderní doby. Je moderní zpracování Sherlocka krokem vedle? Ne v tomto případě. Tvůrci sice dali detektivovi s čapkou vizáž 21. století, ale takovým způsobem, že ani zaryté fanoušky knižní předlohy nemůže urazit. Právě díky modernímu zpracování má Sherlock co nabídnout a je tím v dobrém smyslu ozvláštněn.

 

 

Co nám tedy přinesl první díl s názvem The Empty Hearse? Hlavní hrdina se, podle očekávání, vrátil mezi živé. Na internetu kolovaly různé teorie, jak pád ze střechy ve finále druhé řady přežil. Díky své pověsti důmyslně promyšleného příběhu se vyskytovaly více či méně extravagantní teorie a tvůrci se s tím poprali opravdu na výbornou. Použili totiž některé z nich a zakomponovali je přímo do seriálu. Tím fanoušky zatáhli přímo do dění a udělali jim čáru přes rozpočet, že dedukovat, jak to vlastně bude, nemá pražádný smysl. Sám jsem si v prvních minutách říkal, že jsem čekal daleko více. Ovšem projevila se jen genialita Marka Gatisse a spol., kdy v našem prahnutí po vysvětlení mysteriózního přežití velkého detektiva nás jen tahali za nos a použili falešnou konspirační teorii. Takových se v The Empty Hearse objeví ještě několik a minimálně jedna z nich je velmi úsměvná.

 

Sherlock je postavou nadprůměrně inteligentní, a pokud si myslíme, že jsme ho v něčem doběhli, budeme se mýlit stejně jako jeho více či méně inteligentní nepřátelé. A když na něj nevyzrál ani takový padouch, jako je Moriarty, vlastně už ani nemá cenu se dále snažit. V tom je ale kouzlo seriálu. Divák pomyslně bojuje s hlavním hrdinou a snaží se přijít na jeho dedukce a přelstít ho. Být o krok napřed. Je to ale boj s větrnými mlýny, který vždy dopadne stejně. Na důmyslnost takové mysli si nikdo z nás nepřijde. A pokud si myslíte, že jste blízko, zpraží vás tak studenou sprchou jako jsou využité konspirační teorie.

 

 

Tento díl bych hodnotil jako oťukávající diváky před něčím větším. Jak to Sherlock přežil, se vlastně nedozvíme a v díle samotném se toho zas tolik neděje. Abych byl přesnější. Děje, ale ne tolik, jak jsme zvyklí z předešlých sérií. Sherlock samozřejmě vyřeší jednu velkou kauzu, ale 1. díl je spíše o jeho návratu do Londýna a hlavně k dobrákovi Watsonovi. Čekáte nějaké srdceryvné shledání?! Budete na omylu. Objeví se sice jedna scéna, která vás chytne za srdce, ale Holmes svůj návrat pojme takovým způsobem, jak ho máme rádi a finále je opravdu… Prostě takové, čím si nás vlastně získal a přirovnal bych ho svou povahou k dr. Housovi – geniální, ale trošku sociopat.

 

Myslím, že v dílech následujících se máme opravdu na co těšit a nový záporák se více projeví. Zdůrazňuji ale, že začátek 3. řady mě ani trochu nezklamal a jsem rád, že si laťku drží pořád tak hodně vysoko…

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 36 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.