brick-wall-ga25af79c0_1280
12.11.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Sháníte byt? Zvažte družstevní!

Sdílejte článek:

Družstevní bydlení bylo oblíbené v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. A dnes se znovu vrací na výsluní. V předvolebních debatách ho určité politické strany zmiňovaly jako řešení bytové krize. A v mnohém měly pravdu!

Na začátek si ale pojďme ujasnit pojmy. Byt v družstevním vlastnictvím na rozdíl od bytu v osobním vlastnictví nevlastní kupující, ale bytové družstvo, které vám ho bude pronajímat. To přitom může vlastnit i několik takových domů. Ty navíc i spravuje.

Jak se stát družstevníkem?

K tomu, abyste si mohli koupit družstevní byt, se budete muset stát členem daného družstva, které vám daný byt bude pronajímat. Ještě před tím však budete muset složit první povinný vklad neboli si koupit tzv. družstevní podíl. Ten je pro všechny členy družstva stejný a jeho výši určují družstevní stanovy. Výše tohoto podílu se u jednotlivých družstev liší. Zatímco někde je spíše symbolická, jinde může dosáhnout výše několika desítek tisíc korun.

Máte dvě možnosti

Družstevní bydlení, to jsou v podstatě dvě možnosti. Buď si koupíte zmíněný podíl v družstvu, a v bytě budete bydlet jako člen družstva, nebo si zakoupíte podíl a požádáte družstvo o převod do osobního vlastnictví. V tom případě doplatíte zbytek ceny bytu. To pro laika zní jako výhodný obchod. I přesto je na místě při koupi bytu v družstevním vlastnictví být obezřetní. V první řadě si ohlídejte všechny podmínky, které jsou s tímto nákupem spojené. A ohlídejte si, zda prodávající je skutečně majitelem družstevního podílu. Také si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti, aktuální výpis k výši anuity, zajímejte se o stav domu a nezapomeňte nahlédnout do fungování družstva a stavu fondu.

Možnosti financování

Další otázkou, kterou se zřejmě budete zaobírat, jsou možnosti financování družstevního bydlení. Ty jsou sice omezenější, ale stále existují. Klasická hypotéka se většinou neobejde bez vlastního vkladu dosahujícího minimálně deset procent ceny nemovitosti. Úvěr tak můžete zajistit jinou nemovitostí, případně využít takový úvěr, který nemusí být zajištěn nemovitostí.  Pro řešení této situace můžete využít úvěry od Modré pyramidy Stavební spořitelny.

Obraťte se na specialisty z Modré pyramidy

V případě, že již máte více naspořeno a můžete při koupi družstevního bytu ručit jinou nemovitostí, můžete využít Hypoúvěr. Pokud navíc víte, že družstevní byt získáte do osobního vlastnictví do jednoho roku, dá se tato situace řešit bez nutnosti zajištění jinou nemovitostí. Případně je možné sjednat Rychloúvěr. Tato půjčka na bydlení je ideální pro řešení situací, kdy vám stačí o něco méně prostředků, přičemž její sjednání je velmi jednoduché a není nutné zajištění nemovitostí ani ručitelem. Při volbě konkrétního produktu se obraťte na odborníky z Modré pyramidy, kteří vám nabídnou to nejlepší možné řešení ušité na míru přímo vašim potřebám.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 238 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...