VIRROUSKA
16.3.2020
Kategorie: Společnost

Šest poznámek ke koronavirové současnosti

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

Jsem ve verbální karanténě od konce ledna a jak to tak po včerejšku vypadá, mám mít roubík ještě pěkných pár týdnů nasazen. Na druhou stranu v situaci, kdy je v karanténě svého druhu celá naše země, se pár poznámek přece jen dopustím:

  • Poznámka benediktinská:

Někdy na technologie nadáváme, tentokrát slouží. Zrovna teď, více než kdy jindy, platí Ora et Labora.
Tož pracujme, zachovávejme řád, který zachová nás a nebojme se.

  • Poznámka faktická:

Každý dejme podle svých možností právě v této době s pokorou do služby naší zemi, našemu okolí a našim rodinám své schopnosti, znalosti, sílu, ale také svou trpělivost, svůj čas, humor a nadhled.

Ne každý má dar podílet se na vývoji léku, ne každý dokáže sloužit u nemocných, ne každý se může dopouštět heroických činů, ale každý může v této chvíli “něco dělat”. Třeba jen tím, že bude bránit nejen šíření koronaviru, ale také šíření napětí, naštvanosti, podrážděnosti, neřkuli oné “blbé nálady”. Nemám nic proti právníkům, ale není přece jen nutno, aby ti “přes rodinné právo” měli za několik měsíců příliš mnoho práce.

  • Poznámka ekonomická:

Čeká nás pár týdnů, kdy vše, nač jsme si zvykli “mít nárok”, zkrátka není a nebude. Najednou máme prázdné diáře, najednou nejsou večer otevřené hospody, najednou nejsou mše sv., najednou neplatí žádné “mám přece právo na”. Zbývá právo na život. Heroismus všedního dne bude spočívat právě v tom, že se těch nárokovostí na chvilku, alespoň v myšlení, zřekneme. Když to nedokážeme, ztratíme svobodu – protože za svobodu se platí odpovědností.

Vím, že mnozí přijdou či právě přicházejí o velké obchody, o velké příležitosti, leckomu právě praská pod botou příčka kariérního žebříčku, ale život člověka je nad krátkodobým prospěchem.

  • Poznámka historická:

Koronavirus je jakousi “válkou” naší generace. Má jednu jedinou velkou výhodu: až bude po všem, nezůstane v nás hořkost a nenávist vůči těm, co si ten boj začali. Nikdo si nezačal, jsme na tom všichni stejně, a proto dnes nestojíme proti sobě, ale vedle sebe.

  • Poznámka optimistická:

I v těžké době rostou dobré věci. Nejen, že bude za rok touto dobou jistě mnoho křtů a vítání občánků, ale také se, jak to ve svém okolí pozoruji, urodí řada nových knížek.

  • Poznámka technická:

Protože není možná přímá výuka, budu své přednášky streamovat. A protože jsou přednášky ze zákona veřejné, budou k dispozici všem také off-line. Využijme těch povinných “domácích vězění” alespoň k “bytovým univerzitám”. I to se nám bude hodit. V lepších časech. Protože ty přijdou.

Noli timere, sed loquere et ne taceas!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 574 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.