MOST!
20.2.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Seriál Most! Propaganda ve stylu majora Zemana?

Sdílejte článek:

VLADIMÍR KUCHAŘ

Seriál, při kterém, se většina lidí zasměje. A stejná většina si nepoloží otázku: je to jen zábava nebo i kus propagandy?

Je jistě zajímavý počin, dobře udělaný, vybočující z obvyklé produkce České televize, místy velice vtipný. I já se při něm bavím a zasměju. Nicméně mi v hlavě hlodá malý červíček. Možná si ledackdo řekne, že slyším i trávu růst, nicméně nedá mi to, abych se nepodíval na seriál i ze širšího pohledu. Nejen jako na zábavný pořad, ale také v kontextu současného vývoje společnosti. A při tomto pohledu vidím něco nezdravého.

Pozitivními postavami jsou transgender osoba Pavel/Dáša a spořádaný romský dělník Franta. Stačí se však zamyslet. Kolik takových lidí znáte?

Do myslí mnoha dětí to může zasít pocit, že je cool, super a easy předělat se z muže na ženu. V seriálu je to podáno zlehčujícím pohledem. Je to jistě bolestivý a psychicky i fyzicky náročný proces s nejistým výsledkem. Výsledkem mnoha operací a hormonální léčby určitě není ve většině případů půvabná blondýnka.

Seriál si zřejmě dal za cíl tepat stereotypy jako jsou zjednodušený pohled na Romy. Není právě opačným stereotypem, resp. neziskovkami a masovými médii prosazovaným pohledem na Romy, vybrat jako jejich zástupce někoho, kdo má kvalifikovanou práci (řidič odpadového vozu), žije sám v pěkném bytě, má bílé kamarády a bílé ženy mu skáčí do postele?

Křesťanskou víru ilustrují autoři alkoholickým bývalým knězem, který opakuje klišé o dobru Boha, lásce k bližnímu, odpuštění atd., což karikuje víru a přináší na ni přesně ten stereotypní pohled, který razili již komunisté.

Samozřejmě, že se v seriálu objevují i vedlejší postavy, jako je zlý Rom Laco či naivní svazačka Blanka. Nicméně to z cela nestačí k tomu, aby bylo vyznění seriálu vyvážené.

V posledním díle už to vyloženě sklouzlo k černobílé agitce. Tupí, zlí a škaredí skinheadi proti veselým, přátelským, chápavým Romům, kteří tráví čas úklidem svého okolí.

Záměr nebo jen důsledek nezdravého vidění světa?

Netuším a nedokážu říct, zda je to ze strany autorů seriálu ryzí záměr jak ovlivnit myšlení masy. Spíš to odhaduji na kombinaci záměru a ovlivnění jejich okolím z mainstreamových médií, neziskovek a kavárny, kde přežije jen ten, kdo má stejné názory jako ostatní, spolu s jejich nezdravým viděním světa vykovaným při studiu na angažovaných katedrách kde vládnou neomarxistické názory a na snahu zalíbit se těm, kdo drží dnes kasu a moc v médiích, neziskovkách a státní správě.

Pořád se to dá svést na to, že to je legrace, recese, nadsázka. Nicméně semínko propagandy je zaseto. A kola propagandy se točí. Rozhovory s herci, pozvánky do talk show, ocenění tvůrců.

Seriál si tak podle mě v ničem nezadá s Majorem Zemanem, jen je to rafinovanější a lépe udělané a o to nebezpečnější.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 089 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
41 komentářů