MOST!
20.2.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Seriál Most! Propaganda ve stylu majora Zemana?

Sdílejte článek:

VLADIMÍR KUCHAŘ

Seriál, při kterém, se většina lidí zasměje. A stejná většina si nepoloží otázku: je to jen zábava nebo i kus propagandy?

Je jistě zajímavý počin, dobře udělaný, vybočující z obvyklé produkce České televize, místy velice vtipný. I já se při něm bavím a zasměju. Nicméně mi v hlavě hlodá malý červíček. Možná si ledackdo řekne, že slyším i trávu růst, nicméně nedá mi to, abych se nepodíval na seriál i ze širšího pohledu. Nejen jako na zábavný pořad, ale také v kontextu současného vývoje společnosti. A při tomto pohledu vidím něco nezdravého.

Pozitivními postavami jsou transgender osoba Pavel/Dáša a spořádaný romský dělník Franta. Stačí se však zamyslet. Kolik takových lidí znáte?

Do myslí mnoha dětí to může zasít pocit, že je cool, super a easy předělat se z muže na ženu. V seriálu je to podáno zlehčujícím pohledem. Je to jistě bolestivý a psychicky i fyzicky náročný proces s nejistým výsledkem. Výsledkem mnoha operací a hormonální léčby určitě není ve většině případů půvabná blondýnka.

Seriál si zřejmě dal za cíl tepat stereotypy jako jsou zjednodušený pohled na Romy. Není právě opačným stereotypem, resp. neziskovkami a masovými médii prosazovaným pohledem na Romy, vybrat jako jejich zástupce někoho, kdo má kvalifikovanou práci (řidič odpadového vozu), žije sám v pěkném bytě, má bílé kamarády a bílé ženy mu skáčí do postele?

Křesťanskou víru ilustrují autoři alkoholickým bývalým knězem, který opakuje klišé o dobru Boha, lásce k bližnímu, odpuštění atd., což karikuje víru a přináší na ni přesně ten stereotypní pohled, který razili již komunisté.

Samozřejmě, že se v seriálu objevují i vedlejší postavy, jako je zlý Rom Laco či naivní svazačka Blanka. Nicméně to z cela nestačí k tomu, aby bylo vyznění seriálu vyvážené.

V posledním díle už to vyloženě sklouzlo k černobílé agitce. Tupí, zlí a škaredí skinheadi proti veselým, přátelským, chápavým Romům, kteří tráví čas úklidem svého okolí.

Záměr nebo jen důsledek nezdravého vidění světa?

Netuším a nedokážu říct, zda je to ze strany autorů seriálu ryzí záměr jak ovlivnit myšlení masy. Spíš to odhaduji na kombinaci záměru a ovlivnění jejich okolím z mainstreamových médií, neziskovek a kavárny, kde přežije jen ten, kdo má stejné názory jako ostatní, spolu s jejich nezdravým viděním světa vykovaným při studiu na angažovaných katedrách kde vládnou neomarxistické názory a na snahu zalíbit se těm, kdo drží dnes kasu a moc v médiích, neziskovkách a státní správě.

Pořád se to dá svést na to, že to je legrace, recese, nadsázka. Nicméně semínko propagandy je zaseto. A kola propagandy se točí. Rozhovory s herci, pozvánky do talk show, ocenění tvůrců.

Seriál si tak podle mě v ničem nezadá s Majorem Zemanem, jen je to rafinovanější a lépe udělané a o to nebezpečnější.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 947 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.