lync
23.10.2018
Kategorie: Společnost

Seriál Lynč – oč jde České televizi?

Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

O tom že existuje nějaký seriál Lynč a že bude vysílán od tohoto pondělí, jsem se dozvěděl po skončení posledního dílu jiné detektivky, Labyrint. V první chvíli jsem se zaradoval, protože detektivky mám rád.

A hlavně si myslím, že jích není nikdy dost. Tedy těch kvalitních, kdy tvůrci nedělají z diváků pitomce. Například tím, že koroner ohledá v rukavicích mrtvolu a pak si ty rukavice sundá a už holýma rukama je vyrovnává. Jako v nejnovějším dílu Specialistů na Nově. Ale tento seriál mám rád a to byla jedna z mála věcí, co mě nadzvedla.

Takže na nový seriál na ČT jsem se těšil, ovšem brada mi spadla, když jsem si přečetl na webu veřejnoprávna o čem je, a že hlavním producentem je někdo z USA. ” A do pihele” řekl jsem si v tu chvíli po vzoru doktorky Fastové z Nemocnice na kraji města. A moje obavy se plně potvrdily.

Nemám ve zvyku psát recenze po prvním dílu. U detektivky už vůbec ne. Jenže lynč není detektivka. Je to jakési sociální drama s vraždou a městečkem plným tupanů, kteří jsou všichni rasisti, a zločinci všeho druhu, kolik jích ve městě je.

Děj je prostý. Do městečka přijíždí mladý dokumentarista, který tam kdysi žil a chce najít pravdu o smrti mladého Roma, který byl patrně zavražděn protože údajně znásilnil mladou bílou ženu. V tu chvíli jsem si nemohl nevzpomenout na film V žáru noci či na další film Člen klanu. Oba z produkce USA.

On sám, tedy onen dokumentarista chodí městem, znechuceně se seznamuje s bytnou, která je ochotná dát mu slevu na nájmu, protože okna jeho pokoje vedou do ulice, kde z paneláku vyřvávají místní Romové.

To je tedy v kostce linie prvního dílu a je to asi vše, co se v celém seriálu odehraje. Tedy jak jsem si jistý, kromě závěrečného usvědčení vraha a snad i finálního prozření celého městečka. Které v pětiminutovém happy endu Made in USA přijme místní Romy a společně zapějí a zatančí.

No asi ne, ale takto si asi tvůrci a producenti, kteří se na tomto paskvilu podíleli představují správně fungující společnost. Napsal jsem paskvil, protože už první díl byl plný hloupých frází. Film je doprovázený zvláštní hudební stopou, která jednak k dění nesedí, je spíše reflexí k seversky laděným kriminálkám a hlavně působí velice rušivě. Dialogy jsou násilné, nepřirozené a budí úsměv. Střih je zmatený, takže divák má velký problém v orientaci s kým hlavní hrdina vlastně hovoří.

Jeho známá, mladá těhotná dívka, kterou snad měl zavražděný Rom znásilnit, je až trapně a hlavně trestuhodně mlčenlivá a vše korunuje dotaz jejího malého bratra, který se jí ptá, jestli to dítě až se narodí, bude jako on.

Na tomto seriálu je naprosto zřetelně vidět, kdo v něm má hlavní roli. Myslím jako autor. Je to kopie amerického městečka z dob řádění Ku Klux Klanu.

Jenže milý Harolde Aptere, což je vedoucí projektu, Česká republika není nějaké zaprděné jižanské městečko 60. let. Mezi majoritou a Romy je napětí. To nikdo nepopírá jenže k tomu, aby se situace zlepšila rozhodně nepřispějí amaterské propagandistické seriály. Ty naopak celou věc zhorší, což je vlastně jasně vidět i v diskusi na stránkách České televize která je k tomuto seriálu vedena. A vůbec se nebudu divit, když další diskuse bude zrušena.

Tento počin veřejnoprávní televizní stanice je neomluvitelnou ránou do zad těm, kteří se snaží situaci v zemi uklidnit. Namísto podpory, rozdmychává nenávist a jak je právě v diskusích vidět, znovu probouzí k životu hlasy o rasismu naruby. Tentokráte jsou to hlasy oprávněné.

Autor: Martin Braun

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- + 350,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 350,- Kč

Celkem za měsíc: 21 237,00 Kč
Vybráno 60.67%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 131 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.