lync
23.10.2018
Kategorie: Společnost

Seriál Lynč – oč jde České televizi?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

O tom že existuje nějaký seriál Lynč a že bude vysílán od tohoto pondělí, jsem se dozvěděl po skončení posledního dílu jiné detektivky, Labyrint. V první chvíli jsem se zaradoval, protože detektivky mám rád.

A hlavně si myslím, že jích není nikdy dost. Tedy těch kvalitních, kdy tvůrci nedělají z diváků pitomce. Například tím, že koroner ohledá v rukavicích mrtvolu a pak si ty rukavice sundá a už holýma rukama je vyrovnává. Jako v nejnovějším dílu Specialistů na Nově. Ale tento seriál mám rád a to byla jedna z mála věcí, co mě nadzvedla.

Takže na nový seriál na ČT jsem se těšil, ovšem brada mi spadla, když jsem si přečetl na webu veřejnoprávna o čem je, a že hlavním producentem je někdo z USA. ” A do pihele” řekl jsem si v tu chvíli po vzoru doktorky Fastové z Nemocnice na kraji města. A moje obavy se plně potvrdily.

Nemám ve zvyku psát recenze po prvním dílu. U detektivky už vůbec ne. Jenže lynč není detektivka. Je to jakési sociální drama s vraždou a městečkem plným tupanů, kteří jsou všichni rasisti, a zločinci všeho druhu, kolik jích ve městě je.

Děj je prostý. Do městečka přijíždí mladý dokumentarista, který tam kdysi žil a chce najít pravdu o smrti mladého Roma, který byl patrně zavražděn protože údajně znásilnil mladou bílou ženu. V tu chvíli jsem si nemohl nevzpomenout na film V žáru noci či na další film Člen klanu. Oba z produkce USA.

On sám, tedy onen dokumentarista chodí městem, znechuceně se seznamuje s bytnou, která je ochotná dát mu slevu na nájmu, protože okna jeho pokoje vedou do ulice, kde z paneláku vyřvávají místní Romové.

To je tedy v kostce linie prvního dílu a je to asi vše, co se v celém seriálu odehraje. Tedy jak jsem si jistý, kromě závěrečného usvědčení vraha a snad i finálního prozření celého městečka. Které v pětiminutovém happy endu Made in USA přijme místní Romy a společně zapějí a zatančí.

No asi ne, ale takto si asi tvůrci a producenti, kteří se na tomto paskvilu podíleli představují správně fungující společnost. Napsal jsem paskvil, protože už první díl byl plný hloupých frází. Film je doprovázený zvláštní hudební stopou, která jednak k dění nesedí, je spíše reflexí k seversky laděným kriminálkám a hlavně působí velice rušivě. Dialogy jsou násilné, nepřirozené a budí úsměv. Střih je zmatený, takže divák má velký problém v orientaci s kým hlavní hrdina vlastně hovoří.

Jeho známá, mladá těhotná dívka, kterou snad měl zavražděný Rom znásilnit, je až trapně a hlavně trestuhodně mlčenlivá a vše korunuje dotaz jejího malého bratra, který se jí ptá, jestli to dítě až se narodí, bude jako on.

Na tomto seriálu je naprosto zřetelně vidět, kdo v něm má hlavní roli. Myslím jako autor. Je to kopie amerického městečka z dob řádění Ku Klux Klanu.

Jenže milý Harolde Aptere, což je vedoucí projektu, Česká republika není nějaké zaprděné jižanské městečko 60. let. Mezi majoritou a Romy je napětí. To nikdo nepopírá jenže k tomu, aby se situace zlepšila rozhodně nepřispějí amaterské propagandistické seriály. Ty naopak celou věc zhorší, což je vlastně jasně vidět i v diskusi na stránkách České televize která je k tomuto seriálu vedena. A vůbec se nebudu divit, když další diskuse bude zrušena.

Tento počin veřejnoprávní televizní stanice je neomluvitelnou ránou do zad těm, kteří se snaží situaci v zemi uklidnit. Namísto podpory, rozdmychává nenávist a jak je právě v diskusích vidět, znovu probouzí k životu hlasy o rasismu naruby. Tentokráte jsou to hlasy oprávněné.

Autor: Martin Braun

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 19 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.