lync
23.10.2018
Kategorie: Společnost

Seriál Lynč – oč jde České televizi?

Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

O tom že existuje nějaký seriál Lynč a že bude vysílán od tohoto pondělí, jsem se dozvěděl po skončení posledního dílu jiné detektivky, Labyrint. V první chvíli jsem se zaradoval, protože detektivky mám rád.

A hlavně si myslím, že jích není nikdy dost. Tedy těch kvalitních, kdy tvůrci nedělají z diváků pitomce. Například tím, že koroner ohledá v rukavicích mrtvolu a pak si ty rukavice sundá a už holýma rukama je vyrovnává. Jako v nejnovějším dílu Specialistů na Nově. Ale tento seriál mám rád a to byla jedna z mála věcí, co mě nadzvedla.

Takže na nový seriál na ČT jsem se těšil, ovšem brada mi spadla, když jsem si přečetl na webu veřejnoprávna o čem je, a že hlavním producentem je někdo z USA. ” A do pihele” řekl jsem si v tu chvíli po vzoru doktorky Fastové z Nemocnice na kraji města. A moje obavy se plně potvrdily.

Nemám ve zvyku psát recenze po prvním dílu. U detektivky už vůbec ne. Jenže lynč není detektivka. Je to jakési sociální drama s vraždou a městečkem plným tupanů, kteří jsou všichni rasisti, a zločinci všeho druhu, kolik jích ve městě je.

Děj je prostý. Do městečka přijíždí mladý dokumentarista, který tam kdysi žil a chce najít pravdu o smrti mladého Roma, který byl patrně zavražděn protože údajně znásilnil mladou bílou ženu. V tu chvíli jsem si nemohl nevzpomenout na film V žáru noci či na další film Člen klanu. Oba z produkce USA.

On sám, tedy onen dokumentarista chodí městem, znechuceně se seznamuje s bytnou, která je ochotná dát mu slevu na nájmu, protože okna jeho pokoje vedou do ulice, kde z paneláku vyřvávají místní Romové.

To je tedy v kostce linie prvního dílu a je to asi vše, co se v celém seriálu odehraje. Tedy jak jsem si jistý, kromě závěrečného usvědčení vraha a snad i finálního prozření celého městečka. Které v pětiminutovém happy endu Made in USA přijme místní Romy a společně zapějí a zatančí.

No asi ne, ale takto si asi tvůrci a producenti, kteří se na tomto paskvilu podíleli představují správně fungující společnost. Napsal jsem paskvil, protože už první díl byl plný hloupých frází. Film je doprovázený zvláštní hudební stopou, která jednak k dění nesedí, je spíše reflexí k seversky laděným kriminálkám a hlavně působí velice rušivě. Dialogy jsou násilné, nepřirozené a budí úsměv. Střih je zmatený, takže divák má velký problém v orientaci s kým hlavní hrdina vlastně hovoří.

Jeho známá, mladá těhotná dívka, kterou snad měl zavražděný Rom znásilnit, je až trapně a hlavně trestuhodně mlčenlivá a vše korunuje dotaz jejího malého bratra, který se jí ptá, jestli to dítě až se narodí, bude jako on.

Na tomto seriálu je naprosto zřetelně vidět, kdo v něm má hlavní roli. Myslím jako autor. Je to kopie amerického městečka z dob řádění Ku Klux Klanu.

Jenže milý Harolde Aptere, což je vedoucí projektu, Česká republika není nějaké zaprděné jižanské městečko 60. let. Mezi majoritou a Romy je napětí. To nikdo nepopírá jenže k tomu, aby se situace zlepšila rozhodně nepřispějí amaterské propagandistické seriály. Ty naopak celou věc zhorší, což je vlastně jasně vidět i v diskusi na stránkách České televize která je k tomuto seriálu vedena. A vůbec se nebudu divit, když další diskuse bude zrušena.

Tento počin veřejnoprávní televizní stanice je neomluvitelnou ránou do zad těm, kteří se snaží situaci v zemi uklidnit. Namísto podpory, rozdmychává nenávist a jak je právě v diskusích vidět, znovu probouzí k životu hlasy o rasismu naruby. Tentokráte jsou to hlasy oprávněné.

Autor: Martin Braun

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 275 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...