stredulaodbory
18.10.2018
Kategorie: Společnost

Senátní volby prohrál také Středula

Sdílejte článek:

LUKÁŠ KOVANDA 

Senátní volby skončily vítězstvím ODS. Pohořelo hnutí ANO, sociální demokraté či komunisté. Kromě členů těchto uskupení smutní však i všichni ti politologové a další experti, kteří v uplynulých měsících vehementně vháněli ODS do vládní koalice s ANO.

Dnešek napovídá, že se hluboce mýlili. Klíčovou ingrediencí úspěchu ODS je právě to, že si s hnutím ANO „nic nezačala“. Na rozdíl do komunistů, kteří podpořili vznik současné vlády, a zejména na rozdíl od ČSSD, která se v Babišově marketingové pasti lapila hned napodruhé.
.
Možná poněkud nečekaně ovšem smutní také odboráři. Odbory v uplynulé době dokázaly nebývale vystupňovat svůj tlak. Takže vlády (ne pouze tato) rozdávaly horem dolem a ČR letos patří společně s Maďarskem a Maltou k zemím EU, v nichž tempo růstu platů ve veřejné sféře nejvýrazněji překonává růst mezd ve sféře soukromé.
.
Odbory se ve svých požadavcích tak utrhly ze řetězu, že dokonce už i jejich část doporučila Středulově odborové organizaci — té největší — zbrzdit. Těm rozumnějším z odborářů zkrátka došlo to, co současně došlo podstatné části tuzemské veřejnosti, jak ukazují volby. Tolik „levicového dobra“ zkrátka přenechme zemím jako Řecko nebo Venezuela, které si bezuzdným přerozdělováním na generace dopředu rozvrátily své ekonomiky.
.

Odborářský boss Středula, který si podle kuloárových zvěstí brousí zuby na křeslo prezidenta republiky, tak dostává výstrahu. Tahle země, to nejsou jen odboráři. A veřejnost jako celek si moc dalšího socialistického přerozdělování a rozhazování zkrátka nepřeje.

.

Zdá se navíc, že veřejnost Středulu prokoukla. Odborářský předák má pravdu v tom, že česká podniková a firemní sféra je v rámci EU dlouhodobě nadprůměrně zisková, byť letos vykazuje nejslabší míru zisku za posledních minimálně dvacet let. Co už Středula tolik nezmiňuje, je, že tuzemské podniky a firmy také nadprůměrně investují.

.

Míra investic je u nás opět nad průměrem zemí EU. Důvodem je to, že ČR je historicky prakticky nejprůmyslovější země EU. Musí se tak u nás více investovat do modernizace průmyslových kapacit. Méně pak logicky zbývá na mzdy. Země, jejichž ekonomiky jsou více založeny na službách, mohou dávat na mzdy více, jelikož nespotřebují tolik peněz na investice do modernějších linek, strojů či budov.

.

Hnutí ANO po těchto volbách bude samo proti sobě, pokud dále bude podléhat Středulovu tlaku. Ke Středulovi, pravda, se ve svých nesoudných požadavcích poslední dobou přidává také ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, ale té už ani nic jiného nezbývá.

.

ČSSD hraje o přežití. Mnohem více než udržitelnost veřejných financí a celkové zdraví naší ekonomiky ji zajímá udržitelnost sebe sama jakožto alespoň pětiprocentní partaje. Navíc je ve vládě tou menší silou, takže za debakl jí prosazovaných rozhazovačných politik ponese politickou odpovědnost někdo jiný, totiž ANO.

.

Hnutí ANO tedy musí změnit kurs. V poslední době oslovovalo voliče na levici, čímž vygumovalo ČSSD a komunisty. Odboráři Středulovi učinilo svými ústupky mediální obraz muže, který vždy dosáhne toho, co si usmyslí, což je dobrý předpoklad pro prezidentské klání. Mezitím ale hnutí jaksi zapomnělo „krýt si pravou stranu“, kde jej nyní dotahuje ODS. Pokud ANO nechce, aby jej ODS předběhla, musí se vymanit ze Středulova tlaku a odmítat také požadavky ČSSD nebo komunistů.

.

Nesmí se zkrátka nechat až příliš pohltit levicí. Doba prosperity, jakou ČR zažívá, totiž levici obecně příliš nepřeje. Lidé se tolik nestrachují o svoji budoucnost, tolik nežádají sociální jistoty. Chtějí naopak podnikat a nečelit přitom přebujelé byrokracii. To jim dnes nabízí hlavně právě ODS. A slaví s tím úspěch, jak potvrdila sobota.

Autor: Lukáš Kovanda 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč

Celkem za měsíc: 3 955,00 Kč
Vybráno 11.30%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 110 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.