volby20172
2.10.2020
Kategorie: Politika

Senát, kraje, volby … k čemu jsou?

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVADnes se vydáme k volebním urnám, ale tyhle volby jsou takové nanicovaté.

Já sama jsem nikdy úplně nepochopila smysl krajů coby vyšších samosprávných celků. Připadá mi, že lidé se identifikují se svou obcí či městem, potom se státem, ale ke krajům vztah nemají. Možná to je zkreslené tím, že bydlím ve Středočeském kraji, což je jen věnec okresů kolem Prahy, které nic jiného nespojuje. Identifikace s vlastním krajem je v mých očích nemožná, ale připouštím, že obyvatelé jinde, třeba na severu Moravy nebo na Vysočině, to mohou cítit jinak.

 

Kraje tedy vnímám jako byrokratické kolosy rozdělující peníze. Musím ale přiznat, že vlastní představu o tom, jak by to mělo být nastaveno lépe, nemám nijak detailní. Samospráva by zřejmě stačila na úrovni obcí, státní správa by si možná vystačila s linií ministerstvo – okres? Současné uspořádání mi není nijak sympatické, ale vzhledem k tomu, že jeho změna by vyžadovala shodu napříč politickou reprezentací, nemyslím, že k ní dojde.

Senát je často kritizovanou institucí, je standardem poukazovat na jeho zbytečnost a navrhovat jeho zrušení, což by ale vyžadovalo takový zásah do Ústavy, že je to v praxi nereálné. Já v tomto případě půjdu trochu proti proudu. Když už tuto parlamentní komoru máme a stojí spoustu peněz (demokracie obecně je drahá záležitost), uvítala bych naopak posílení jejích pravomocí. Senátoři totiž často odchytnou chyby v zákonech, které jsou schváleny ve sněmovně, a to nejen faktické nesrovnalosti a nelogičnosti, ale také různé lobbistické přílepky a zásahy jdoucí proti zájmům občanů. Senát zkrátka vidí zákony jinou optikou než poslanci. Vadí mi proto, že sněmovna může senátem vrácené návrhy tak snadno přehlasovat (stačí 101 poslanců, tedy nadpoloviční většina), a přimlouvala bych se za daleko přísnější kvórum, třeba třípětinovou většinu. To už by kvalitu legislativy posílilo významně, zákony by vyžadovaly skutečně široký konsensus. A jistě by jich bylo přijato méně, což by při rozsáhlosti naší legislativy nebylo vůbec na škodu.

Na druhou stranu si nemyslím, že je nutné a vhodné, aby senát provozoval vlastní zahraniční politiku, jako se to děje v poslední době. Vlastní politiku sice u nás vedou i města a dokonce městské části, třeba Řeporyje, ale já to vnímám jako postupy, které obraz ČR spíše poškozují než posilují.
V této souvislosti mne docela pobavilo rozhořčení, které vzbudilo rozhodnutí prezidenta Zemana nepozvat předsedu Senátu na schůzku nejvyšších ústavních činitelů. Připadá mi to naopak logické, protože dosavadní koordinační schůzky zjevně žádnou koordinaci nepřinesly, každý si jede svou linii zcela bez ohledu na skutečnou odpovědnost za zahraniční politiku, takže je evidentní, že snahy o sladění postupu selhaly a schůzky jsou celkem zbytečné. To je ale jen poznámka na okraj, když už přemýšlíme o úloze senátu v našem systému.

Ale ať už jsou kraje či senát užitečné nebo nikoliv, máme tu volby a je správné k nim přijít.

Protože každý z nás má teď v obálce s volebními lístky schován svůj maličký podíl na správě věcí veřejných a tím, že se prostřednictvím volebního aktu této správy zúčastníme, posílíme svou občanskou důstojnost.

Přeji všem krásný volební víkend.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 892 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)