7.2.2014
Kategorie: Společnost

Sen o decentralizaci státní správy

Sdílejte článek:

OD: MIROSLAV BENÍK 07|02|2014

 

Stát prorostlý korupcí a byrokracií, nefunkční vymáhání spravedlnosti, vysoké daně a značná nekompetentnost většiny politických vůdců. Takto definované institucionální prostředí je vážnou překážkou rozvoje. Profitují z něj jen etablované skupiny napojené na politiku; aktivně ho ochraňují, a proto je extrémně odolné vůči jakýmkoli změnám. Rozšířený pocit, že demokratické volby nic nezmění, má tak své opodstatnění.

 

 

Na trhu také existují etablované skupiny, ale neustálá hrozba nově vstupujících firem představuje obrovský konkurenční tlak. Mohou se však vlády obávat nové konkurence? Na to je třeba buď vyhrát volby nebo válku. Obě alternativy jsou však velmi drahé a nejisté. Druhá možnost je vyměnit vládu; přestěhovat se. Týká se to především rozvojových zemí, odkud odcházejí miliony lidí, aby se z nich, v cizím kulturním prostředí tisíce kilometrů od svých rodin, stali nelegální imigranti bez volebního práva.

 

Problém špatných a rigidních institucionálních pravidel se v jihoamerickém státě Honduras pokoušeli řešit speciální rozvojovou zónou; konceptem Charter Cities. Z několika důvodů se však prosadila koncepce dobrovolné decentralizace, která obyvatelům umožňuje vymanit se z daného institucionálního prostředí a vytvořit nové, a to transformací na autonomní zónu s širokými kompetencemi a specifickým účelem hospodářského rozvoje. Všechny náležitosti upravuje zákon o ZEDEs (Zonas de Empleo y Desarrollo económico; Zones for Employment and Development of the Economy). Založení konkurenční samosprávy mohou iniciovat buď majitelé nemovitostí v řídce osídlených oblastech, nebo obyvatelé v referendu v hustě osídlených oblastech. Nově vytvořená lokální entita může regulovat na svém území migraci a dopravu, a také spravovat elektromagnetické spektrum. I nadále však zůstává nezcizitelných součástí státu Honduras. Zákon definuje výbor CABP (Committee on the Adoption of Best Practices). Jeho 21 členy jmenuje prezident Hondurasu a potvrzuje Kongres. CABP vydává zákony a volí tajemníka. Ten má reprezentativní a exekutivní funkci; zavádí schválená opatření, kontroluje výdaje a zachází s majetkem zede.

 

Zóny zaměstnanosti a ekonomického rozvoje budou mít nezávislé soudy fungující na základě anglosaského zvykového práva. Návrh na jejich zřízení podá tajemník a schválí Soudní rada Hondurasu. Nicméně, strany sporu mohou smluvně definovat jakýkoliv jiný soud, který bude v jejich věci rozhodovat! Soudce bude jmenovat Soudní rada; vybírat bude z kandidátů, jichž doporučil CABP. Mohou to být i cizí státní příslušníci, ale musí mít bohaté zkušenosti s aplikací anglosaského práva! Imunita soudců má existovat pouze v počátečním vývoji soudcovské funkce! CABP může v daném regionu povolit uplatňování precedentů i ze zahraničních jurisdikcí!

 

Soud na ochranu jednotlivců bude projednávat případy porušování základních lidských práv. ZEDEs jsou za tato porušení plně odpovědné a musí proto pečlivě implementovat doporučení lidskoprávních organizací. Rovněž musí zajistit právní asistenci pro chudé. Případy trestných činů může rozhodovat jen porota, a to na základě honduraského trestního práva. Vynucování soudních rozhodnutí je plně v kompetenci ZEDEs; na svém území musí tedy stanovit orgány vnitřní bezpečnosti; místní policii, věznici a prokuraturu.

 

 

Fiskální svoboda jim dovoluje sestavovat vlastní rozpočet, který musí být vyrovnaný a nesmí růst rychleji než tempo růstu jejich hrubého produktu. Na daně je uvalena horní hranice 12% pro fyzické osoby, 16% pro právnické osoby a 5% na DPH. Další daně (z půdy nebo nemovitostí) a poplatky za služby nejsou nijak omezeny. Autonomní zóna musí zajistit volný pohyb zboží, služeb a kapitálu. Prostředkem výměny může být cokoliv (zlato, stříbro, případně Bitcoin).

 

Samospráva smí limitovat používání fyzických peněz na svém území a realizovat tak lokální monetární politiku. ZEDEs musí implementovat projekty na zajištění adekvátního vzdělání, zdravotní péče a sociálních služeb pro své obyvatele. Rovněž budou muset přesunout 12% ze svých tržeb na tvorbu fondů podporujících vzdělávání budoucích soudců, komunitní a rozvojové projekty, honduraskou armádu nebo ochranu životního prostředí. Zákon o ZEDEs vytváří v celé zemi prostor pro vznik samosprávných regionů, které si mohou konkurovat v kvalitě právních, ekonomických a administrativních podmínek.

 

Článek 44 zajišťuje nezbytnou politickou stabilitu v dlouhém období; zrušit nebo modifikovat zákon o ZEDEs mohou jen dvě třetiny všech hlasů honduraského parlamentu, a zároveň je třeba referendum v zónách s více než stotisícovou populací. Navíc, pokud by k něčemu takovému došlo, stabilizační klauzule ve smlouvách zajistí, že minimálně 10 let si práva obyvatel a investorů udrží platnost. Fungující koncept dobrovolné decentralizace představuje způsob jak opustit nevhodné institucionální prostředí a zpomalit migraci obyvatel. Představuje také tlak na místní politiky; samotný návrh zákona způsobil v jejich řadách vlnu nevole a obav z konkurence.

 

 

ZDROJ: Miroslav Beník (iness.sk) 

překlad Redakce PP

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 20 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.