semafor
28.7.2020
Kategorie: Politika

Semafor pro Česko?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonJe to dobrý nápad ten SEMAFOR? Podle všeho je to systém, který může jen dál povzbuzovat emoce mezi politiky, protože dnes už je čínská chřipka pouze a jenom politicky zneužívaný problém.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (ČPS) si postěžovat na lidovky.cz:

Hřib řekl, že i když s myšlenkou jasného plánu opatření navázaného na dostupná data přišli Piráti, vládní provedení mu přijde nešťastné. „A moc nechápu, proč by Praha měla být jako jediná v tom vyšším stupni,“ řekl. Dodal, že i když si podklady ještě podrobně neprošel, protože vláda mu je neposkytla předem, nevidí nyní zásadní parametr, ve kterém by byla metropole z hlediska epidemiologického hlediska nejhorší.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je však situace taková, že zařazení Prahy do nejrizikovější zóny je správné. „V Praze je reprodukční číslo 1,9, to je poměrně vysoký faktor komunitního šíření, tomu odpovídá řazení Prahy do žluté zóny,“ uvedl ministr. Reprodukční číslo je počet lidí, kteří se v průměru nakazí od každého nemocného. Ministr dodal, že systém nemůže fungovat tak, že epidemiologové budou vyhodnocovat objektivně data, ale bude se proti tomu bránit „každý starosta a hejtman“. První oficiální mapu ministerstvo vydá za týden.

Zdá se mi, že Vojtěch udeřil „hřebíček na hlavičku“. Už od překotného vyhlášení zpřísněných opatření v Moravskoslezském kraji se hejtman Ivo Vondrák cítil velmi dotčen tím, že ho KHS Ostrava úplně pominula. Vondrák řekl, že mu sice ředitelka KHS „něco naznačila“, ale vyhlášení opatření z minuty na minutu ho zaskočilo a také rozsah zásahu do života lidí v kraji. Už tehdy se do debaty zapojil, možná ne zrovna šťastně, ministr Vojtěch. Obhajoval rozhodnutí KHS, kritizoval pouze způsob komunikace. Až premiér Andrej Babiš se po návratu z Bruselu vyjádřil naprosto přesně. Prohlásil (parafrázuji), že není možné ponechat KHS takové pravomoci, když politickou odpovědnost v krajích nesou hejtmani a na celostátní úrovni nese svou kůži na trh právě Vojtěch. I Jan Hamáček „přiložil“ své polínko o „špatné komunikaci“, aby mu Babiš připomněl starost o Českou poštu.

Výše uvedené jen dokresluje, že snaha Vojtěcha udělat z opatření jen a pouze věc epidemiologů, je politicky neprůchodná. Hodně jsem se zasmál, když opoziční piráti chválili v ČT zavedení semaforu jako svůj nápad, který vláda realizuje „po třech měsících od jejich návrhu“.

Zato kritika tak zvané „chytré karantény“ z řad opozice zřejmě míří na správnou stranu. I podle vyjádření epidemiologů jsou kraje, kde se systém využívá a kraje, které ho „příliš nepoužívají“. Premiér Babiš nyní zasedne včele vládního orgánu dohlížejícího na „chytrou karanténu“. Tato nová vládní aktivita má za cíl evidentně smířit Hamáčka a Vojtěcha (ti jsou v této dohlížitelské vládní skupině také).

Zdá se, že Babiš na rozdíl od Vojtěcha chápe, že pokud by dovolil hygienikům absolutní moc nad nařízeními a zákazy, mohlo by to velmi poškodit politiku hnutí ANO a mohlo by se to negativně promítnout do výsledku hnutí v krajských volbách. Proti přemrštěným opatřením se už ozvali i hudebníci, kteří doplácejí na to, že nejsou festivaly, není možné uspořádat koncert venku pro více než tisíc osob. Obecně je dle mého soudu znát, že lidé začínají být ze zákazů a nařízení naštvaní a chtějí vidět „světlo na konci tunelu“. To, co bylo možné obhájit v rámci nouzového stavu bude mnohem těžší uhájit v současné době. A ještě jeden nonsense velmi široce propagovaný ČT stojí za zmínku. Je tím záměna dvou slov – infikovaný člověk a nemocný člověk. Ačkoliv ČT stále vytváří dojem, že je to to samé, není to stejné. Naprostá většina infikovaných lidí má malé nebo žádné příznaky nemoci, těžce nemocných je v Česku v posledních týdnech mezi deseti až dvaceti pacienty, v nemocnicích se léčí s těžším průběhem nemoci další asi sto osob. To je několikanásobně méně než v dubnu. Právě tak zvaná chytrá karanténa by měla vést k omezení plošných zákazů na co nejmenší míru. Opět tak mohu jenom konstatovat, že nelze stejná opatření z doby počátku virové pandemie prodat stejně dobře v současné době. Zdá se mi, že Babiš si je vědom dvojsečnosti těchto staronových opatření a zejména toho, že odpovědnost nese přes všechny i ty nejchytřejší epidemiology v Česku právě a jenom vláda. Vládní strany by proto měly pracovat tak, aby na semaforu po krajských a senátních volbách nesvítila pro řadu jejich kandidátů červená stopka.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Vladimír Menšík 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Richard Kovaříček 250,- Kč

Celkem za měsíc: 20 505,00 Kč
Vybráno 58.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 001 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.