SMEJKALMESES
18.5.2021
Kategorie: Společnost

Šéf MeSES Smejkal obviňuje všechny

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPod titulkem „Smejkal: Epidemii jsme opravdu nezvládli“ se současný hlavní poradce české vlády v potírání covidu obsáhle vyjadřuje k aktuální situaci.

Rozhovor Petra Smejkala, který vede mezioborovou skupinu proti covidu MeSES a která radí české vládě, se obšírně vyjadřuje k aktuálnímu stavu vývoje epidemie. Nešetří přitom kritikou všech od vlády po opozici, a tak nejlépe si počíná pouze právě jeho skupina, která pracuje bez nároku na odměnu. V následujícím textu si dovolím některé Smejkalovy názory komentovat.

1) MeSES v tomhle směru není nic nového. Je to opět snaha pár snílků, nebo možná naivních lidí, nabídnout státu pomocnou ruku a říct, že mu pomůžeme a nechceme za to ani korunu. A znova se zdá, že stát si něco z toho vezme, ani moc nepoděkuje a řekne, že bylo možná špatně, co navrhovali.

Smejkal se staví do role obětního beránka, kterému to ale „nevadí“. Pokud by mu to skutečně nevadilo, nestěžoval by si, že ho ministr zdravotnictví (Jan Blatný a nyní Petr Arenberger) nedostatečně respektují.

2) Poprvé jsme začali používat faktor incidence. Dříve se tu stále mluvilo jenom o tom, jakou máme obložnost (míra využití lůžkové kapacity – pozn. red.) a kolik máme pacientů na JIP, ale to není to dobré číslo. Díky této skupině se začaly používat parametry, které jsou běžné v západních zemích. Vnesli jsme do toho světový přístup a ukázali, že tu jsou zaběhlé postupy a nemá se to stále dělat způsobem „brzda-plyn“.

S tímto přístupem, tak zvaně „světovým“ – jsme se dostali do situace, že počet pacientů v nemocnicích, a i pacientů v těžkém stavu nehraje žádnou roli. Jak ale Smejkal vysvětlí, proč pro otevření zahrádek restaurací má být tak zvaná incidence právě 75 případů covidu na sto tisíc obyvatel? Není náhodou současná epidemiologická situace spíše důsledkem toho, že covid prošel českou populací a nakazil nejnáchylnější jedince? Nejlepší je dnes situace právě v těch částech republiky, kde byla ještě před dvěma měsíci nejhorší.

3) Obecně můžu říct, že jsem trošku zklamaný z období pandemie politiky napříč. Až na výjimky jsem neviděl, že by přišli s nějakou alternativou a vymanili se z toho, kdy jsou stále hesla „vraťme děti do škol“ nebo „otevřeme obchody“, protože je to hrozně líbivé. To je přitom ale úsměvné, protože to chceme asi všichni, ale jde o to, jak to uděláme bezpečně, abychom je zase nemuseli zavřít. Slyším to ze všech politických stran, ale všichni se shodneme na tom, že jsou to naprosto prázdná hesla. Nabíráte na tom body, ale ve mně samotném to vzbuzuje spíše nedůvěru.

Smejkal tady neříká celou pravdu, možná ani půl pravdy. Jsou evropské státy, a je jich většina, kde k tak drastickému omezení výuky jako v Česku vůbec nedošlo. Právě v uzavření škol jsme dokonce světoví přeborníci. Mnoho lékařů kromě těch z MeSES se vyjadřovalo dlouhodobě kriticky právě k uzavření škol. Žádný zásadní vliv uzavření škol na šíření covidu nebyl z dat, kterými se právě tolik ohánějí Smejkal a MeSES, patrný. Ve mně samotném vzbuzují Smejkalova slova jenom potvrzení toho, že se kolem něho vytvořila skupina stejně smýšlejících „zavíračů“ a že v této skupině nebyl žádný epidemiolog, který by měl jiné než „zavíračské“ návrhy. A že i mezi epidemiology byli lidé, kteří varovali před drastickými zákazy pohybu obyvatel jako o způsobu, který nemusí být optimální, je také pravda. Koneckonců, nakonec i ono Švédsko, které dopadalo na jaře 2020 jako jeden z nejhorších států pak při způsobu, jakým (ne)omezovalo svou populaci a nenařizovalo plošné nošení roušek a dalších „samozřejmých“ zákazů na podzim, na tom v celkové bilanci není zdaleka tak špatně.

4) Takže v tom nesouhlasíte s premiérem Andrejem Babišem, který tvrdil, že jsme to zvládli?

Ne, řekl bych, že jsme to fakt nezvládli.

K této Smejkalovi odpovědi mohu napsat pouze jediné. Někdo nám tu neříká celou pravdu. Není mi zcela zřejmé, jak by podle Smejkala mělo vypadat zvládnutí pandemie. Nemíním zde zveřejňovat statistiky, v nichž je Česko na špici států s počtem zemřelých na počet obyvatel. Rozdíly mezi státy EU a USA jsou minimální a Evropa, chcete-li EU, byla a je nejpostiženějším kontinentem, co se covidu týče. Připomenu jen, že zprávy z Indie s počtem obyvatel asi 1,4 miliardy lidí, hovořily o „rekordech“ v úmrtí za den (až 5000 osob), což po přepočtu na počet osob v Česku dělá asi 30 osob denně. U nás umíralo až 200 lidí. Tím chci jen naznačit, že absolutní čísla jsou jen lákavou dezinformační látkou.

Z mého pohledu Česko situaci zvládlo, protože se vyhnulo jarnímu kolapsu nemocnic díky rychlé reakci vlády a připravilo dostatečné kapacity lůžek, což se ukázalo jako zásadní při letošní vlně nemoci covidu-19, kdy připravených 2000 lůžek intenzivní péče bylo téměř stoprocentně zaplněno. Nedocházelo u nás k dramatickým konfliktům, který by nutil personál vybírat si mezi pacienty, tj. k situacím, které byly k vidění například v Itálii na jaře loňského roku.

Kdo tedy situaci zvládl, ale Smejkal neuvádí. Mohu tak doplnit, že na počet obyvatel nejlépe situaci zvládli podle publikovaných údajů Čína, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan či Austrálie. Jsou to kromě Číny vesměs ostrovní státy, které omezily styk s cizinou. Čína nasadila své „kontrolní páky“ a udržela lidi zavřené doma. Jinak ostatní svět dopadl stejně jako my čili podle Smejkala situaci celý Západ nezvládl. To ze Smejkalova názoru vyplývá, i když on bude stoprocentně tvrdit, že tak zvaný Západ se “světovým přístupem” dopadl lépe než Česko. A to je právě ona zásadní nepravda, chcete-li lež.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Anonym 500,- Kč, Kateřina Levová 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 937,- Kč
Vybráno 51.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 222 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)