27.11.2015
Kategorie: Ekonomika

Šéf firmy, jež stála u vzestupu Babišova Agrofertu, je obviněný z mezinárodní korupce

Sdílejte článek:

ROBERT BŘEŠŤAN 27|11|2015

Obvinění je výsledkem mnohaletého vyšetřování případu mezinárodní korupce, kauzy Yara, jež vedou norské úřady. Zásadním dílem řetězce úplatků je podle vyšetřovatelů Andreas Zivy, spolumajitel firmy Ameropa a generální ředitel holdingu, který významně pomohl k byznysovému vzestupu Andreje Babiše.

Komplikovaný případ úplatků spojených s největším světovým výrobcem hnojiv, firmou Yara, začal rozplétat norský Okokrim, Úřad pro vyšetřování ekonomických a environmentálncíh zločinů už v roce 2011. Jde o největší korupční případ v historii Norska.

Hlavní linie kauzy se týká uplácení syna bývalého libyjského premiéra a ministra ropného průmyslu Šukriho Ghanema z doby vlády Muammara Kaddáfího. Uplácelo se ale i v Nigérii a v Tunisu.

Rámeček s Mr. Zivy

“Yara je typický příklad přeshraniční korupce, kde se platby skrývají pod kontrakty a účty v zahraničí a přes řadu zemí. Je pak velmi těžké tok peněz vystopovat. Důkazy jsou ve třinácti různých jurisdikcích,” říká vyšetřovatelka norského Okokrim Marianne Djupeslandová.

V pavouku vztahů kauzy Yara, který prezentovala novinářům při představení fungování Okokrim, se objevil i rámeček s povědomým jménem “Mr. Zivy, Nitrochem”.

“Nemůžeme oficiálně zmiňovat žádná konkrétní jména,” odráží Djupeslandová pozdější dotazy na osobu “Mr. Zivy”, tedy švýcarského podnikatele Andrease Ziveho.

Informaci, že v kauze figuruje firma Nitrochem, jež patří i v Česku známé společnosti Ameropa, ale Djupeslandová potvrzuje: “Nitrochem byl použit jako prostředník pro předání úplatku. Pro svou roli v případu je vyšetřována ve Švýcarsku.”

Úřad švýcarského generálního prokurátora Michaela Laubera na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že se případem podezření z korupce u společnosti Nitrochem zabývá, a to již od ledna 2012. “Vyšetřování se rozšířilo i na dvě konkrétní osoby. Detaily z vyšetřování jsou ale neveřejné,” odepsala na dotaz Linda von Burg ze švýcarské prokuratury.

Ze známých faktů nicméně vyplývá, že obviněnými jsou generální ředitel Ameropy Andreas Zivy a ředitel Nitrochemu Beat Ruprecht.

HlídacíPes.org se prostřednictvím e-mailového formuláře na osobních stránkách Andrease Ziveho pokoušel majitele Ameropy kontaktovat, ale neúspěšně.

babiszakaz

Ameropa a Agrofert

Společnost Ameropa a sám Andreas Zivy v lecčems připomíná český Agrofert. Firma podniká především v zemědělství, soustředí se hlavně na produkci hnojiv a obilí. Andreas Zivy je nejen podnikatel, ale – podobně jako Babiš – i politik. Je členem švýcarské pravicové liberální strany FDP, jež letos v říjnu spolu s SVP vyhrála parlamentní volby.

A co je podstatné – Ameropa v minulosti významně pomohla Andreji Babišovi v jeho podnikatelském vzestupu. Agrofertu byl například švýcarský partner významně nápomocen při nákupu německého výrobce čpavku SKW Piesteritz, který je nyní nejvýnosnějším podnikem holdingu Agrofert.

Jak napsal novinář Tomáš Pergler v knize Babiš, příběh oligarchy, s Ameropou , respektive s Zivym, se Babiš znal už od 80. let. “Postupně jsme budovali kontakty, je to dlouhodobý vztah,” vzpomínal Andreas Zivy v roce 2004 v rozhovoru pro Týden.

V roce 1996 se Ameropa stala minoritním akcionářem Agrofertu. V době, kdy se Agrofert snažil získat Unipetrol, byla dokonce vydávána za majoritního vlastníka společnosti.

I když se ukázalo, že většinu nikdy neměla, Babišovi tehdy toto “krytí Ameropou” pomohlo zbavit se nepříjemnosti s firmou Ost Finanz und Investment (O.F.I) . Ta se v roce 1995 podílela na navýšení základního jmění Agrofertu, získala většinu akcií a pomohla Babišovi odpoutat Agrofert od původně mateřského Petrimexu. Dodnes ale není jasné, kdo za O.F.I stál.

“Babiš vždy mluvil o pomoci bývalých spolužáků ze švýcarského lycea, kde rok studoval. To představovalo reputační problém. V červnu 2001 Babiš řekl, že vážným uchazečem o většinový podíl je Ameropa,” napsal Tomáš Pergler.

Občas nakupujeme močovinu

Ameropa měla ve skutečnosti jen 40 % Agrofertu. “Komunikace s českými médii je úkolem Agrofertu, nám to neumožňují ani jazykové znalosti,” vysvětloval nejasnosti kolem majortity Andreas Zivy, ve vzácném rozhovoru pro česká média (pro týdeník Euro rozhovor tehdy připravil István Léko, současný šéfredaktor Babišem vlastněných Lidových novin a jeho přítel). Celý podíl Ameropy při cestě za kompletním ovládnutím Agrofertu později koupil sám Babiš.

Agrofert a Ameropa jsou dnes podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky v obchodním kontaktu už jen nahodile: „Od Ameropy sporadicky nakupujeme močovinu. Žádná jiná spolupráce neexistuje.“

Andreas Zivy figuruje i v dalším kriminálním případě. Ruské úřady na něj dokonce vypsaly mezinárodní zatykač a Zivy tak figuruje v databázi hledaných osob Interpolu.

Ruská firma Togliattiazot, jejímž akcionářem je i Ameropa (respektive Nitrochem), měla v letech 2008 – 2011 prodávat své výrobky do Švýcarska Nitrochemu výrazně pod cenou.

Švýcaři je pak prodávali třetím stranám za běžnou tržní cenu. Výsledkem schématu je podle ruských úřadů daňový únik ve výši zhruba 100 miliónů dolarů a a ztráta pro firmu ve výši 550 miliónů dolarů.

ZDROJ: Robert Břešťan, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 144 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...