temple-mount-jerusalem-israel
19.4.2018
Kategorie: Historie

Sedmdesát let židovského státu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HERAKLEIOS STALKER

Židovský Stát Izrael v těchto dnech slaví sedmdesáté výročí svého založení. Oficiálně to připadá, až na květen, ale slaví se již nyní a je co slavit. Letos je to 70 let od vzniku obrozeného židovského státu, který se znovuzrodil na území, kdysi patřícímu židovským královstvím krále Davida, Judskému království a dalším židovským zemím. Židovský národ musel projít tisíciletími otroctví, útisku, utrpení, okrádání a vyhánění, vraždění a teroru, než opětovně získal své posvátné území ve Svaté zemi…

Izrael vyhlásil nezávislost uprostřed války, přednesenou prvním izraelským premiérem Davidem Ben Gurionem v Tel Avivu. Boje ve Svaté zemi začaly už 30. listopadu 1947. Den předtím přijala OSN plán na rozdělení mandátního území Palestiny do dvou států, židovského státu Izraele a arabského státu Palestiny. Velkorysá nabídka vůči arabskému imigrantskému obyvatelstvu dovezenému islámskými nájezdy, byla přijata Státem Izrael, ale rozhodně ne arabskými státy. Den po přijetí rezoluce OSN rozpoutala Arabská osvobozenecká armáda, Armáda svaté války a dobrovolnické oddíly ze Zajordánska nepokoje, násilnosti a krveprolití, které po vyhlášení nezávislosti 15. května 1948, přešli v brutální řež, když arabské státy bez vyhlášení války, napadli Izrael. Toho dne napadla vojska Egypta, Zajordánska, Sýrie, Iráku a Libanonu stát Izrael. 100 tisíc izraelských vojáků a dobrovolníků se bránilo téměř 150 tisícové přesile arabských armád, které navíc měli podporu Jemenu, Maroka, Pákistánu, Súdánu a Velké Británie.

I s vojenskou pomocí Československa, obrovským zápalem a faktem, že mohou ustoupit jen do moře, a nikam jinam a s pomocí loajálních náboženských a etnických menšin obávajících se islámského teroru, jako jsou Drúzové, Stát Izrael zvítězil nad nepřátelskou přesilou. Ve válce padlo 4,000 židovských vojáků a jejich spojenců a 7,000 arabských vojáků. Pro Izrael to bylo triumfální vítězství. Ubránil svou existenci, osvobodil řadu území, která OSN neprávem přiřkla palestinským Arabům, a způsobil katastrofální porážku Arabské lize.

V následujících desetiletích se Izrael stal unikátem Blízkého východu. Jediným vyspělým a civilizovaným blízkovýchodním státem, který se musel permanentně bránit nepřátelským agresím, ať už šlo o Násirem, Iráčany a Syřany chystanou agresi v roce 1967, Jomkippurskou válku 1976, palestinské intifády a další teroristické útoky. Ve všech těchto bojích byli agresoři poraženi a Izrael se stal bohatou a úspěšnou zemí. Faktem je, že to byla právě Arabská liga, která zmařila tzv. palestinským Arabům jedinou skutečnou šanci na to mít vlastní a fungující stát, když přepadla Izrael.

Pro Českou republiku, respektive Československo, je obrovskou historickou poctou, že mohlo pomoci židovskému národu v boji proti agresi Arabské ligy. Nyní se navíc Česká republika připojuje k solidaritě s historickým židovským městem Jeruzalémem, které uznává za hlavní město Izraele. Navíc pan president Miloš Zeman, konzistentní ve svých názorech na Stát Izrael, se jal pozice hostitele pro nadcházející oslavy Dne nezávislosti pořádané izraelským velvyslanectvím v Praze. Převzal záštitu nad akcí, které se má účastnit 1,200 hostí. V souvislosti s tím, a jako projev vděčnosti, příští týden bude izraelský premiér Netanjahu ze své iniciativy, telefonovat presidentu Zemanovi a očekává se domluvení státní návštěvy Miloše Zemana v Izraeli na podzim letošního roku.

 

Autor: Herakleios Stalker

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.