LIDE
30.3.2021
Kategorie: Společnost

Sčítání lidu

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝV dnešních dnech probíhá sčítání lidu, kterého se ze zákona musí zúčastnit každý občan České republiky. Je s podivem, že v době všude přítomného internetu, mnoha kartoték a statistik existuje něco podobného. Stát se přeci pyšní tím, že má vše elektronicky propojeno. Tak proč nenažhaví pár drátů a nespočítá si vše sám? Ke všemu, co potřebuje, má přeci přístup.

Počet obyvatel a domů je přeci velmi snadno dohledatelný. K tomu slouží matriky, platíme tisíce úředníků a máme katastrální úřady. V tomto směru sčítání nic nikomu nového neřekne, a pokud ano, tak jen proto, že má stát v něčem velký nepořádek. To se ale určitě nemůže stát. Když si uvědomíme, kolik toho musíme oběhat, když něco stavíme či bouráme, dá se předpokládat, že informace o nemovitostech má úředník minimálně zdvojené. Jistě, plno lidí bydlí v pronajatých bytech a domech, nicméně trvalé bydliště je opět někde uložené, a pokud nechcete někde do světa vytrubovat, že přebýváte u partnera či partnerky, stejně to nenapíšete. Vypovídající hodnota vyplněného dotazníku je pak nulová. A jsou věci, do kterých ani státu nic není.

Dotaz na víru je v dnešní době opět zbytečný. A hlavně osobní, přičemž míra a směřování vyznání může být proměnnou hodnotou. Je to jako s politikou. Svůj hlas můžete dát v jedněch volbách omylem Pirátům (to udělá jen idealista postrádající schopnost se zhluboka zamyslet, do jaké propasti se dá ještě spadnout), o čtyři roky později jste poučeni a dáte to někomu jinému. Víra je sice stabilnějším atributem lidského smýšlení, nicméně intenzita víry v boha poklesá s tím, jak si uvědomujeme, že nám ani svatí nepomohou. Navíc církevní restituce vysály z naší ekonomiky tolik prostředků, že panbíčkáře rádi mít skoro ani nemůžeme. Víra je věc osobní a nikomu do toho nic není.

V dotazníku se stát zajímá o osobní vazby mezi jednotlivými členy obývajícími společnou nemovitost a svádí to na možnost ovlivnit příště bytovou politiku. V době extrémního zvyšování nájmů na straně jedné a vyplácení podpory bydlení na té druhé, přestože obojí se většinou týká i státních bytů, je mluvení o státní bytové politice výsměchem. Je evidentní, že život v České republice se zdražuje a bydlení se stává často nedostupným. Ve velkých městech se nájmy dokonce násobily, jsou místa, kde se platí oproti těm před 15ti roky dvojnásobné. Zároveň jsou však zrekonstruované byty přidělovány méně přizpůsobivým a nájem jim je dorovnáván pomocí podpory na bydlení. To platí momentálně na Praze 3. A to i v domech předurčených už plno let k privatizaci, kdy těsně před ní jsou volné byty rekonstruovány a přidělovány tak, aby si ty vedle nikdo odkoupit nechtěl. Zvědavost státu tak nepovede k zlepšení situace na trhu s byty, jde spíše jde o získání kontroly nad občany.

Součástí dotazníku jsou také majetkové poměry a informace o zaměstnání. Zde už jsme úplně v soukromí každého z nás. Nicméně podáváme daňová přiznání, platíme odvody, případně je z nás platí zaměstnavatel. Státní úředník by měl kliknout na jméno a vyjelo by mu o dotyčném vše potřebné. Navíc uvedu li, že jsem dnes zedník, neznamená to, že zítra nebudu řidič a pozítří podnikatel. V horizontu let, kdy se sčítání provádí, se stejně plno věcí změní. V nynější době navíc stát vyrábí bezdomovce jak na běžícím pásu a celé to sčítání je naprosto zcestné. Poslední měsíce naprosto změnily rozvrstvení obyvatelstva a pokračující destrukce ekonomiky udělá ještě mnoho zlého. Jestliže jste včera jezdili do práce autem, zítra pojedete možná na koloběžce. Je to jen Vaše věc a stát Vám na benzín nepřidá.

V podstatě celý sčítací formulář funguje jako špehovací nástroj vyšperkovaný dotazem na státní příslušnost či národnost. Piráti si píšou, že jsou Evropané, my ostatní podle toho, kde jsme se narodili či se cítíme doma. V Evropě se nyní dobře cítí jen ti, kteří nevnímají změny v ní se dějící. A stydět se za to, že jsem Čech, je stejně smutné, jako poklekat před černochem. Buďme pyšní na to, co jsme a dělejme vše proto, abychom důvod být pyšní měli. Celé to sčítání je jen obrovské utrácení peněz, které nemáme. Nic jiného to nepřináší.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 819 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)