BEZROUSEKLIDE
21.4.2021
Kategorie: Společnost

Sčítání 2021 jako ukázka převahy státu

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Zvýší se sčítáním lidu náš blahobyt? Právě naopak. Mezi zjišťovanými údaji (mimo identifikátorů) neexistuje jediný, který jako občan potřebuji ke svému spokojenému životu a jehož znalost ze strany úřadů by mi něco přinesla.

Tak nám po deseti letech opět probíhá sčítání lidu 2021. Nemohlo začít jinak, než trapným výpadkem on-line formuláře a pokračovalo nemožností se elektronicky sečíst u osob se staršímu typy rodnými čísly. Mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) doktor Chocholoušek, uvedl, že podobné problémy se stávají pouze jednou, nanejvýš dvakrát za deset let.

V době historicky největších státních deficitů, které snad nebyly tak obrovské ani za husitských válek, erár vyhodí další 2,23 miliardy korun. K tomu připočtěme ztráta času občanů v ceně nejméně 600 milionů korun. Pandavirus řádí a místo trasování nájemní telefonní operátoři obsluhují infolinku k sčítání. A další paradox. Stát z nás pod pohrůžkou pokuty 10 000 korun láme osobní údaje. Slečna v call centru na záludnou otázku, za koho hovoří, přeruší hovor, aby se poradila a následně řekne, že za Český statistický úřad. Název firmy, u které je zaměstnána, však říct odmítla. Když navštívíte stránky ČSÚ, vyskočí na obrazovce hláška o sběru cookies, které identifikují váš počítač a zaznamenávají úkony na stránce. Úplně jako u posledního internetového prodejce bot nebo psího žrádla.

Stát se chová jako informační predátor nejen u sčítání. Šmíruje takto na webech státních úřadů, či rezervačního systému očkování proti COVID-19. Očekávat od něj ochranu před největším nebezpečím současnosti, asociálními sítěmi, je naivní. Již dávno mohly být „vykleštěné“ zákazem shromažďování informací o uživatelích internetu a přenesením odpovědnosti za zveřejňovaný obsah na síť. Celý ekosystém šíření nenávisti by se zhroutil. Politikům však vyhovuje provádět cenzuru příspěvků na asociálních sítích pomocí trestního práva, protože se tím zpochybňuje princip svoboda slova. A to je možné využít i v jiných oblastech.

Údaje získané státem v minulosti nejednou sloužily k perzekuci lidí, například Židů a Romů. V roce 1851 zavedla radnice v Amsterdamu písemný přehled obyvatelstva, který u každého evidoval vedle jméno, datum narození, adresu i náboženství. Kartotéku využili nacisté pro dohledání Židů. Na tuto jejich databázi zaútočila v roce 1943 odbojová skupina, zapálila ji, ale dvanáct hrdinů svůj čin zaplatilo životem. Fantazie člověka nestačí k domyšlení budoucí reality. Na nakládací rampě k dobytčáku bývá pozdě přemýšlet o pošetilosti, s jakou jsme svěřili své údaje státu.

I dnešní sčítání proběhne neanonymně, což mimochodem naprosto odporuje principům statistického zjišťování. Násilně vymáhané údaje jsou vždy zkreslené. A kromě možného zneužití údajů, jaké jsou další důvody, proč nesvěřovat údaje státu? Principiální. Prostě proto. Jak napsal Elias Canetti v knize Masa a moc….“Otázky totiž zvyšují pocit moci u samého tazatele; vzbuzují v něm chuť klást další a další. Čím častěji tázaný odpovídá, tím více se podřizuje. Osobní svoboda spočívá do značné míry v ochraně před otázkami. Nejsilnější tyranie je ta, která si dovoluje nejsilnější otázky.“

Předseda ČSÚ Marek Rojíček, tvrdí, že sčítání je unikátním zdrojem informací a umožňuje dělat zásadní rozhodnutí na základě „tvrdých a přesných“ dat. Politici se nikdy žádnými „tvrdými daty“ neřídí. Jsou snad používána dnes při boji s pandavirem? Podle cenzu z roku 2011 se 15 070 obyvatel Česka hlásilo k víře rytířů Jedi. Na základě těchto „tvrdých dat“ bych logicky očekával vznik Rady vlády pro rytíře Jedi a řád měl v církevních restitucích získat Muzeum letectví a kosmonautiky.

Při sčítání 2001 se zjistilo, že existuje přes 500 000 volných bytů. A využití těchto tvrdých dat? Jeden z nominálně nekomunistických, dodnes činných politiků přišel s nápadem, že obce by měli mít oprávnění tyto byty dosídlit.

Zvýší se sčítáním lidu náš blahobyt? Nikoliv, ba právě naopak. Mezi zjišťovanými údaji (mimo identifikátorů) neexistuje jediný, který jako občan potřebuji ke svému spokojenému životu a jehož znalost ze strany úřadů by mi něco přinesla.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 690 times, 6 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)