schillerovababis
4.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Schodek českého rozpočtu je historicky rekordní, hrozí zhoršení ratingu a prodražení zadlužení

Sdílejte článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Stát by proto měl například upustit od výplaty letošních prémií státním zaměstnancům.

Hospodaření českého státního rozpočtu vykázalo ke konci letošního října schodek čítající 274 miliard korun. Jedná se o nejvyšší schodek státního rozpočtu v novodobé historii České republiky, počínající rokem 1993. Dosavadní nejvyšší schodek, ten z prosince roku 2009, z doby světové finanční krize, převyšuje ten současný, říjnový už o více než 80 miliard korun. Stále jsou přitom před námi ještě takřka dva měsíce roku, přičemž tempo prohlubování deficitu je tradičně koncem roku obzvláště rychlé.

Nejinak tomu bude i letos, přičemž tempo prohlubování deficitu ještě urychlí probíhající druhá vlna koronavirové pandemie a nutnost zohlednit a hradit dodatečná protipandemická opatření, jako jsou zejména dodatečné daňové úlevy či prodloužení programu Antivirus.

Tyto a další podpůrné kroky způsobí do konce roku navýšení deficitu státního rozpočtu z úrovně deficitu zhruba 350 miliard, což by bylo finální letošní plnění nebýt závažného průběhu druhé vlny, na zhruba 400 miliard korun.

Měsíční tempo prohlubování deficitu je ve druhé polovině letošního roku přibližně jen poloviční v porovnání s jarními měsíci, kdy vrcholila první vlna pandemie, což je klíčovým důvodem toho, proč schodek nakonec bude nižší než 500miliardový. Právě schodek 500 miliard si v létě ministerstvo financí nechalo schválit, spíše však jako jakousi maximální úroveň schodku. Té nakonec nebude dosaženo, a to i přes to, že průběh druhé vlny je poměrně závažný.

Důvodem toho, že schodku 500 miliard dosaženo nebude, je slabší než v létě předpokládaná běžná výdajová činnost státu, ale také jeho slabší investice. Investice jsou sice rekordní, ovšem zatím i tak zaostávají za jarním a letním příslibem vlády mohutně se z krize proinvestovat.

Stát ovšem oproti předpokladům z června, kdy ministerstvo financí poprvé zveřejnilo úmysl hospodařit s půlbilionovým deficitem, ušetřil dosud výrazně i na běžných výdajích či na neinvestičních nákupech a také na obsluze dluhu. Státu hraje do karet dramatický pokles úrokových sazeb, včetně těch na tuzemských dluhopisech, k němuž došlo na jaře během kritické fáze koronavirové krize.

Stále nelze vyloučit, že deficit v příštím roce bude vyšší než ten letošní. Stát nyní počítá se schodkem v roce 2021 ve výši 320 miliard korun, avšak tento plán nezahrnuje dopad zrušení superhrubé mzdy, které by státní kasu připravilo o dalších více než 50 miliard korun. Při závažném průběhu pandemie v roce 2021, například z důvodu její možné třetí vlny, nelze vyloučit pro příští rok ani deficit přesahující 400 miliardy korun. To už by byl výsledek, které by takřka jistě vedl alespoň některé ze tří klíčových světových ratingových agentur ke zhoršení hodnocení bonity českého zadlužení, případně alespoň ke zhoršení příslušeného výhledu. To by české vlády navýšilo náklady obsluhy dluhu.

Česko by tak už nyní mělo činit kroky, které mezinárodní investorskou komunitu, v čele s tuzemskými bankami, uklidní. Stát by například nemusel ke konci letošního roku vyplácet prémie k platům státních zaměstnanců.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 290 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)