ekologiezelenyzemegreen
11.1.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Schizofrenní svět zelených byrokratů

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

jiri-john68356105_0Kdyby politikům, vč. těch „zelených“, šlo o zlepšení životního prostředí, tak by jednali úplně jinak. Z pár náhodně vybraných příkladů je vidět, že tanečky okolo ekologie, CO2 a oteplování jsou pouze formální. Cíle jsou jiné, než se prezentuje veřejnosti.

Je absurdní, když vlastníkům vil dotují vytápění chudší lidé z paneláků. Říká se tomu „kotlíkové dotace“. Na ty u nás vláda rozděluje miliardy z peněz daňových poplatníků. Stejně neefektivní je zateplování budov v rámci hurá-akcí „zelená úsporám“. Férové řešení by bylo dlouhodobě nastavit podmínky tak, aby se vlastník budovy mohl na základě jejího fyzického stavu a ekonomického vyhodnocení rozhodnout, zda a kdy se mu vyplatí zateplit budovu nebo vyměnit zdroj tepla i s ohledem na fyzickou životnost kotle, oken, střechy a omítky. Místo těchto hurá-akcí, kdy většina „dotací“ skončí u dodavatelské firmy, která musí být certifikovaná pro konkrétní akci a účtuje vyšší ceny, by stát mohl zatížit vyšší daní neekologická paliva a naopak méně zdanit ekologické kotle a ekologická paliva. Tím by odpadla spousta zbytečné, drahé administrativy a i lukrativní úřednická činnost: rozhodovat komu jak velkou dotaci přidělí.

Do EU se v rámci “boje s CO2″ vozí bionafta z palmového oleje přes celou zeměkouli a pro pěstování palem jsou vypalovány pralesy. [1] Na výrobu bionafty z řepky se u nás spotřebuje skoro stejně nafty, jako se jí získá. Ale výroba je dotovaná, takže to někomu přináší zisk, který platí daňový poplatník, který si bionaftou povinně ničí motor auta. Ošetřování řepky chemií ničí půdu, zabíjí hmyz a následně tráví ptáky i zvěř. Jedná se přece o „technickou plodinu“. Mnoho srnců na jaře zahyne, když se nažere řepky – prvního zeleného, co uvidí na polích. A bruselští byrokraté si tleskají, jak snižují „uhlíkovou stopu“.

Za jeden den velká loď, která přiváží většinou méně kvalitní zboží z druhé strany zeměkoule, spálí 250 tun mazutu, ale to je mimo EU. [2]

Z ekologického hlediska je nesmyslné vozit zboží přes celou zeměkouli jen proto, že je na druhém konci světa levnější pracovní síla. Zejména ty potraviny, které se dají vypěstovat i v Evropě. Levné, nepříliš kvalitní výrobky z druhého konce světa za pár měsíců skončí v popelnici a vezou se opět sešrotovat nebo recyklovat tisíce km daleko. Zavedení dovozních cel v USA na čínské zboží prezidentem Trumpem, tedy bylo z hlediska ekologie přínosné, protože se sníží množství převáženého zboží.

Odsuzovaná letecká doprava není v porovnání s automobilovou tak neekologická. Spotřeba moderního letadla je hluboko pod 3 litry na 100 km a cestujícího. Letadlo navíc letí přímo, takže cesta je kratší než autem a spotřebuje na dopravu stejného počtu cestujících méně paliva, než kdyby jeli plně obsazeným autem. Je cítit snahu politiků zdanit letecký kerosin, aby měli více peněz na páchání dobra za peníze jiných.

Zákaz igelitových tašek z dílny EU je další ukázkou absurdního myšlení bruselských byrokratů. Igelitku jsem používal několikrát, když jí končila životnost, tak posloužila na odnesení odpadků do kontejneru. Nyní se musí kupovat jednorázové igelitové pytle na odpad. Dobrá zpráva je, že Billa již prodej papírových tašek zrušila. [3] Proč „zelení aktivisté“ neoživí kdysi běžné „síťovky“ – skladné, trvanlivé, ekologické?
20 let poškozovali bruselští byrokraté životní prostředí i lidské zdraví zákazem klasických žárovek.

„Úsporky“ obsahují prudce jedovatou rtuť, která se z dosloužilých dostává do životního prostředí, protože nebyla zajištěna jejich ekologická likvidace. [4] Naštěstí pokrok nahrazuje „úsporky“ LEDkami a jde to bez dekretu z Bruselu.

Kdyby politici, vč. zelených a aktivistů “ekologistů-oteplovačů”, měli skutečně zájem na zlepšení životního prostředí, tak by prosadili prodloužení záruční doby u domácích spotřebičů na více let, třeba na 5, nebo povinnou opravitelnost spotřebičů. Dnešní výrobky nelze často ani rozebrat, protože kryty jsou zaklapnuty plastovými zobáčky, které se při pokusu o otevření ulomí, některé mobily ani nemají vyměnitelnou baterii. Delší záruční doba by podstatně zlepšila životní prostředí a omezilo by se drancování přírodních zdrojů. Dříve sporák vydržel 20 let, dnes jsou po 4 letech potřebné opravy. Pračka dříve vydržela 20 let, dnes sotva 10.

Činy, které pomohly ekologičtějšímu způsobu života, si často ani neuvědomujeme. Spočítá někdo, kolik pohonných hmot se ušetří tím, že řidiči nebloudí a jedou přímo k cíli, protože Američané umožnili používat navigaci zpřístupněním GPS pro civilní účely? Američané sice spotřebovávají ohromné množství energie, EUrounijní byrokraté a „novináři“ jim vyčítali, když USA odstoupili od klimatické dohody, ale pouze uvolněním GPS pro civilní účely udělali možná více, než jiné státy, které ve svatém nadšení zakazují brčka, igelitky a uchošťoury. [5]

 

———————
[1] https://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/2208-palmovy-olej-v-nadrzi-vaseho-auta
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/W%C3%A4rtsil%C3%A4-Sulzer_RTA96-C
[3] https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/ekologicke-papirove-tasky-ne-tak-docela-retezce-musi-hledat-jine-alternativy-40302415
[4] https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/usporne-zarovky-predstavuji-zdravotni-riziko-hlavne-pro-tehotne-a-deti-72881
[5] https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/usa-oznamily-ze-zahajily-proces-odstoupeni-od-klimaticke-dohody-40302334

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 504 times, 9 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)