Kingdom_Tower_at_night
20.4.2016
Kategorie: Ekonomika

Saúdská Arábie hrozí útokem na základy finančního systému USA

Sdílejte článek:

NYT 20|04|2016

Saúdská Arábie vyhrožuje, že pokud ve Spojených státech projde zákon umožňující odhalit pozadí útoku na Světové obchodní centrum, resp. Pentagon 11.9.2001 a roli saúdské monarchie, země vrhne na trh všechny svá americká aktiva v hodnotě kolem 750 miliard dolarů. O pozadí celé kauzy píše ve svém vydání deník New York Times.

Dlouhá desetiletí bylo Království Saúdské Arábie (KSA) a jeho pevná vazba na USA jedním z pilířů americké zahraniční politiky a globální dominance. Provázání saúdské měny Rijál na dolar a závazek KSA podporovat dolarový byznys s uhlovodíky způsobily, že se upevnila globální dominance dolaru jako rezervní měny. Dolar si takto od sedmdesátých let udržel nezpochybnitelný status skoro výlučné obchodní, zúčtovací a rezervní měny.

Protihodnota americké vlády za podporu Saúdů bylo nejen cynické mlčení vůči porušování lidských práv v zemi, ale hlavně přehlížení podpory nejradikálnějšího výkladu islámu a teroristických organizací bojujících pod vlajkou a jménem fundamentalistického islámu. KSA vynakládá doslova stovky miliard dolarů na tzv. dawah, čili podpora šíření Wahhab islámu. Co není nic jiného jen správný islám podle představ Saúdů a znamenající návrat ke kořenům islámu očištěném od “škodlivých” a “hříšných” nánosů. V konečném důsledku KSA podporuje radikální, nesnášenlivou a hlavně bojovou ideologii přesně podle příkladu proroka, který s tímto středověkým “Mein Kampf” dobyl celou Arábii a jeho následovníci Severní Afriku, část Evropy, Střední Asii, Blízký a Střední východ.

Po útoku na dvojčata se mnoho lidí začalo zajímat jak je možné, že ze země nejvěrnějšího spojence USA na Blízkém východě pocházejí teroristé, kterým byla připsána vina za celý útok.

Oficiální postoj KSA popíral, že království mělo nějakou roli v spiknutí z 11. září, což formálně potvrdila i 9/11 Komise, která v závěrečné zprávě uvedla, že ” není důkazu, že vláda KSA jako instituce nebo vyšší Saúdské úředníci individuální financovali organizaci ( útoku). “Ale kritici si všimli, že velmi úzká formulace Komise ponechala otevřenou možnost, že nějakou roli v komplotu mohli hrát nižší představitelé nebo část vlády Saúdské Arábie. Podezření částečně nahrávali i závěry kongresového vyšetřování útoků zveřejněny v roce 2002, které zmínili důkazy, že v spiknutí měli prsty i Saúdská představitelé žijící v té době ve Spojených státech.

Zmíněné závěry, obsažené v 28 stranách této zprávy však dosud nebyly publikovány pro veřejnost.

Pozůstalí po obětech a jejich právníci se snažili celá léta o odtajnění uvedených stránek. Zdá se, že zvláště v předvolebním čase je příležitost pro radikální přehodnocení stanoviska USA. Dosud naráželi všechny snahy o obžalobu Saúdů, členy královské rodiny a organizací financovanými Saudy na zákon 1976, který dává částečnou imunitu cizím státem před konáním amerických soudů.

Návrh zákona předložen do Senátu má za cíl doplnit, že imunita daná cizím národům podle zákona, by se neměla vztahovat na případy, kdy jsou národy zapojeny do teroristických útoků, které zabíjejí Američany na půdě Spojených států. V případě, že návrh zákona projde oběma komorami Kongresu a bude podepsán prezidentem, mohlo by to uvolnit cestu pro přezkoumání role saúdské vlády v soudních sporech kolem 11. září.

Tyto snahy amerických zákonodárců přivádějí Saúdy doslova k zuřivosti. Až tak, že vyhrožují “zbraní hromadného finančního ničení”. KSA je jedním z největších držitelů amerických aktiv a pokud by splnilo výhrůžku a vrhlo na trh cenné papíry a obligace v hodnotě cca 750 miliard dolarů, je více než zřejmé, že by to destabilizovalo světový trh a ohrozilo pozici dolaru jako důvěryhodné stabilní rezervní a obchodní měny.

Podle Edwina M. Truman z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, je to ze strany Saúdů s největší pravděpodobností “prázdná hrozba.” Nejenže by bylo technicky velmi obtížné zajistit prodej stovek miliard amerických aktiv. Ohrozil by se tím i globální trh, na kterém jsou Saudi závislí. Řekl, že kromě destabilizace amerického dolaru, by se destabilizoval i saúdský Rijál, který je na dolar zavěšen.

Truman tvrdí, že: ” Jediný způsob, jak by nás mohli potrestat je, že se potrestají i oni sami.

Aliance USA a KSA se v posledních letech velmi výrazně zhoršila poté, jak se Amerika začala snažit o rozmrazení vztahů s úhlavním nepřítelem Saúdů, Íránem. Určitě nepomohla ani (podle Saúdů) nedostatečná podpora saúdským snahám o svržení Bashar al-Assada v Sýrii. A přestože Amerika vyzbrojila Saúdy až po zuby, čímž se staly druhou zemí na světě v objemu investic do armády, nejenže neporazili jemenské kmenové hutí, ale podporou teroristů z Al-Káidy, bombardováním civilistů, nemocnic a svateb vytvářejí velmi špatný a hlavně marketingově neprodejný obraz spolehlivého spojence na Blízkém východě. I kvůli těmto posledním událostem v Jemenu se ze strany amerických politiků ozývají hlasy volající po omezení spolupráce s KSA.

ZDROJ: nyt

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 55 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...