COVIDVIRSEMAFOR
27.9.2020
Kategorie: Společnost

SARS-CoV-2 – proč není dobrá ignorance ani víra ve státní pomoc

Sdílejte článek:

EDUARD HORÁK 

V tomto článku chci ukázat a vysvětlit, že otázky, čísla a grafy patří odborníkům, lékařům, politikům a šarlatánům s křišťálovými koulemi. Mně, a většině lidí, stačí zvolit si strategii, jak této krizi a pandemii čelit (popřípadě nečelit).

 

SARS-CoV-2 je název viru, který způsobuje onemocnění dnes známé jako Covid-19.

Virus je vysoce infekční a je schopen se přenášet velmi efektivně a rychle mezi lidmi prostřednictvím kapének, kýchání, kašlání, ale i tělesným kontaktem. V současné době je virus rozšířen po celém světě. Poprvé byl zaznamenán v čínském městě Wu-Chan v prosinci 2019. Od března 2020 se šíří i Českou republikou.

Tolik základní fakta. Více faktů a čísel se z tohoto článku nedozvíte. Nebudu kopírovat všemožné grafy, počítat průměry, srovnávat s jinými nemocemi či zplošťovat křivky a modelovat exponenciály a budoucí vývoj. Nepotřebuji to. V tomto článku chci ukázat a vysvětlit, že tyto otázky, čísla a grafy patří odborníkům, lékařům, politikům a šarlatánům s křišťálovými koulemi. Mně a většině lidí si stačí zvolit strategii, jak této krizi a pandemii čelit (popřípadě nečelit).

Nejsem příznivcem plošných opatření. Navíc plošných opatření, která se liší stát od státu, region od regionu, či dokonce obec od obce. Jak si snad všimli i politici, SARS-CoV-2 hranice států neuznává. Je tak trochu anarchista a k tomu ještě vysoce antifragilní a adaptabilní. Nevadí mu teplo, zima, déšť ani slunce. Hůře se ale šíří na čerstvém vzduchu jak v uzavřených prostorech, ostatně jako každý virus. Vlády se tedy předhánějí, která vymyslí účinnější opatření, kde se přikáže nošení roušek, kde se uzavřou hranice, kde se lidem zakáže podnikat a jaké pokuty státní příslušníci za porušení těchto pravidel vyberou. Všimněme si také, že ani vládní poradci ani imunologové a doktoři nejsou v těchto otázkách za jedno. Sociální sítě a v podstatě celá společnost se rozdělila na několik skupin. Jedna z nich jsou ti, kteří vládním opatřením bezmezně důvěřují, hltají každou tiskovou konferenci a zavírali by ty, kteří se odváží pochybovat (říkejme jim “přitakávači”). Druhá skupina je neutrální a jen se tak v opatřeních plácá, nadává všemi směry a s pokřiveným obličejem se snaží dodržovat restrikce. Třetí skupina (pro zjednodušení “popírači”) tvrdí, že žádný SARS-CoV-2 v podstatě neexistuje, vše je spiknutí vládních kruhů ve spolupráci s farmaceutickým průmyslem (a někdy též s USA, ilumináty, Ruskem, vakcínou od Billa Gatese,…). Přitakávači a popírači jsou v příkrém rozporu hraničící s fanatismem a nenávistí vůči sobě.  Přitakávači by ty druhé nejraději zavřeli, schválně nakazili a v krajním případě i nechali zemřít na Covid-19 i s celou rodinou a následně by křepčili na jejich hrobech s výkřiky: „My jsme vám to říkali, tady to máte!“ Na to reagují popírači, kteří v těch, kteří nosí roušku, vidí tupé ovce, které slepě následují své vůdce, mají chabou inteligenci, nečtou internet a s náhubkem v podobě hadrové roušky naprosto ztratili svoji osobní svobodu a nezaslouží si úctu těch, „kteří vědí“.

Rozumný není ani jeden z těchto postojů. Slepě důvěřovat vládním opatřením (nejen co se Covid-19 týče) je stejně chybné, jako důvěřovat šelmám v divočině, že si vás oblíbí a nesežerou vás. Vlády mají jediný zájem, který spočívá ve shánění elektorátu, který jim zajistí hlasy v příštích volbách. Proto nesmyslné příspěvky důchodcům, hrdinské tiskovky, zdánlivě nevyspané obličeje, mávání grafy a rádoby akční jednání. O neustálém zadlužování a zvyšování časových preferencí se mlží (příští generace už nás zajímat nemusí).

Totální ignorance viru SARS-CoV-2 je snad ještě horší, hraničí s hloupostí a je jasným hazardem nejen se zdravím svým, ale hlavně se zdravím všech, se kterými jsou popírači v kontaktu. Pokud by takový popírač nakazil lidi, kteří se jinak chtějí proti viru chránit a jsou ohleduplní i k ostatním, žádal bych po nich kompenzaci.

Jaký je tedy můj přístup? Shrnu ho v několika bodech:

 • Buďte zodpovědní sami za sebe! Uvědomte si, že vás neochrání ani vláda, ani doktoři, ani vaši kolegové v práci.
 • Analyzujte riziko pro sebe a své blízké a podle toho se zařiďte.
 • Nikdo vám nic nedluží a nikdo nebude zodpovědný za vaši nemoc.
 • Jasně si stanovte, s kterými lidmi se potřebujete setkávat a s kterými nikoliv.
 • Pokud se potřebujete setkávat s lidmi, mějte nasazenou roušku či respirátor.
 • Zvažte, zda není možné osobní kontakty omezit včetně zřízení homeoffice.
 • Navštěvujte pouze obchody a budovy, kde jsou jasně vyžadována a kontrolována hygienická opatření.
 • Desinfikujte a umývejte si ruce, kdekoliv je k tomu příležitost.
 • Omezte návštěvy jak u vás doma, tak u známých a přátel.
 • Neuškodí mít doma nějaké trvanlivé potraviny do zásoby.
 • Nějaké peníze v hotovosti též neuškodí.
 • Dodržujme lokální pravidla a volme mezi nimi.
 • Nestarejte se o to, co dělají ostatní.
 • Zvyšujte svoji opcionalitu. To znamená: rozšiřujte své možnosti a uplatnění. Ve volném čase studujte, učte se cizí jazyky, získávejte nové dovednosti a schopnosti.
 • Zanalyzujte, čím vás krize překvapila, na co jste nebyli připraveni a poučte se z toho.
 • Buďte optimističtí.
 • Choďte do přírody a na sluníčko.
 • Zvyšujte svoji fyzickou i psychickou odolnost.
 • Cvičte, otužujte se, meditujte.
 • Snažte se poznat rozdíl mezi šumem a informací. Informaci následně vyhodnoťte, převeďte na znalost a využijte ve svůj prospěch.
 • Věnujte energii hlavně nejdůležitějším věcem.
 • Investujte své prostředky jinak než do fiat money (kryptoměny, zlato, nemovitosti,…)
 • Zvyšte spotřebu vitamínů, nejlépe z přírodních zdrojů.
 • Chovejte se zodpovědně jak k sobě, tak k ostatním.
 • Řešte co nejvíce věcí online. Zvyšujte svoji počítačovou gramotnost.
 • Učte se nové technologie.
 • Nejezděte MHD, vlaky ani autobusy, pokud to není nezbytně nutné.
 • Omezte návštěvy kin, divadel a koncertů.
 • Zbytečně nepanikařte.
 • Kupte si knihy Juraje Bednára Hackni sa! a Veľký reštart.
 • Pusťte si video Svobodného přístavu: https://www.youtube.com/watch?v=mXXXYvadM4c&list=PLmwDL0lIJTxC9KltdmCmJFA3v49C8XBpN&index=35
 • Desinfikujte pravidelně domácnost a zásilky, které přebíráte.
 • Co nejvíce věcí včetně potravin objednávejte online s doručením až k vám domů.
 • Akceptujte realitu takovou, jaká je. Nepodceňujte ani nepřeceňujte informace.
 • Zásobte sebe i své blízké rouškami a kvalitními respirátory (FFP3).
 • Nezapomeňte, že absorpční bariéra je v případě Covid-19 smrt. Ať už uděláte cokoliv, vzdalujte se od této bariéry.
 • Pokud budete cítit příznaky onemocnění, přerušte veškeré kontakty s okolím a nechejte se otestovat.

Dle mého názoru je Covid-19 závažné virové onemocnění, které není radno podceňovat. Rozhodně se nejedná pouze o nějakou „chřipečku“. Poprvé byl virus SARS-CoV-2 popsán před necelým rokem. To je strašně krátká doba na to, aby kdokoliv dělal jakékoliv relevantní závěry a předpovědi. Míra nejistoty je obrovská. Jsou otázky, které nejsou vyřešeny a ještě dlouho vyřešeny nebudou. Kterému lékaři věřit, když jeden odmítá roušky a druhý glorifikuje? Co když se všichni mýlí? Vytvoří si organismus po vyléčení se z Covid-19 imunitu? Bude vir mutovat? Dá se virem nakazit vícekrát? Která skupina lidí je nejvíce ohrožena? Jaké jsou skryté následky onemocnění? Co únavový syndrom? Poškozuje onemocnění srdce, plíce, mozek? Co poškození nervové soustavy, čichu, chuti? Jaké jsou následky nemoci na plody budoucích matek?

Odpovědi neznáme. Vše ukáže čas. Mnozí z nás přijdou o zaměstnání, někteří budou muset změnit své bydliště, přátele či návyky. Současnou pandemii ale berte především jako výzvu, umožní vám se naučit nové věci a pokud budete chtít, zvýšíte pomocí ní svoji opcionalitu a tím se stanete robustní a později i antifragilní. Jste zodpovědní pouze sami za sebe a nikdo vám nic nedluží. Je jen na vás, jak z krize vyjdete. Co vás nezabije, to vás posílí. Co vás zabije, posílí jiné.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 758 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 2,36 out of 5)
Loading...
politicon.cz
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.