green-new-deal
9.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Santa Claus a tyran zároveň

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

New Deal„, česky občas překládaný jako „Nový úděl“, byl program meziválečného prezidenta Roosevelta, jehož cílem bylo omezit strádání za Velké krize. Je symbolem velké změny v americké politice, protože dřívější skromnou roli státu v ekonomice nahradil dosti průbojným intervencionismem.

Federální kasa tehdy začala vynakládat značné peníze na regulaci trhu se zemědělskými plodinami, bylo zakázáno soukromé vlastnictví investičního zlata, došlo k zásadní restrukturalizaci bankovního systému, vznikl systém sociálních dávek atd. Prezident Roosevelt svedl o prosazení programu značný boj s Nejvyšším soudem, který označil část jeho opatření za neústavní. (Jednu položku ovšem musím jednoznačně pochválit: byla zrušena prohibice.)

Ekonomické efekty „New Dealu“ jsou sporné, protože v roce 1936 došlo k hospodářskému oživení, které bylo ale v letech 1937-8 následováno další velkou recesí. Dodnes se historici ani ekonomové nemohou shodnout, zda Roosevelt svojí akcí Velkou krizi zmírnil či naopak prodloužil. Pravicoví intelektuálové jej považují za selhání, u progresivců se těší skoro posvátné úctě.

Jisto je, že počínaje „New Dealem“ se změnil vztah amerického občana a jeho vlády; začala hrát v každodenním životě Američanů daleko větší roli než dřív.


Zelený New Deal“ (Green New Deal, GND) je – zatím vágně formulovaný – program, odkazující svým názvem na Rooseveltův politický odkaz. Jeho cílem má být „předělat“ americkou ekonomiku do ekologické formy. „GND“ je velmi populární hlavně na progresivním křídle Demokratické strany, které v posledních volbách do Kongresu značně posílilo.


Čtyři nové členky Kongresu za progresivní křídlo Demokratické strany: Ilhan Omar, Ayanna Presley, Rashida Tlaib a Alexandra Ocasio-Cortez. Všechny podporují „Green New Deal“.

Ačkoliv dlouho nebylo úplně jasné, co všechno má program GND zahrnovat (i když se očividně točil kolem tématu obnovitelných zdrojů energie), přidalo se na palubu projektu značné množství fanoušků. Vcelku nepřekvapivě jsou mezi nimi např. bývalý šéf OSN Pan Ki-Moon, bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis nebo Bernie Sanders, vermontský senátor, který sám sebe označuje za „demokratického socialistu“ a v minulých primárkách prohrál s Hillary Clintonovou. Nechybí ani jméno Paula Krugmana, ekonoma a sloupkaře vlivných novin New York Times. (Přehled podporovatelů projektu na Wikipedii.)

Velkou tváří projektu je nová zástupkyně New Yorku v Kongresu, Alexandra Ocasio-Cortez. Na jejích webových stránkách se včera objevily „Často kladené otázky“ k tématu, takže máme konečně možnost nahlédnout do konkrétnějších představ. Zhruba řečeno, stát by vůči svým občanům začal fungovat jako Ježíšek a dráb naráz.

Ne, že by to tak už do jisté míry nebylo teď; ale „Green New Deal FAQ (ve formátu PDF)“ vypadá po prvním přečtení tak trochu jako americká podoba „Velkého skoku vpřed„.


Základem celé akce má být „deset let trvající mobilizace všech aspektů americké společnosti“ v rozměrech „nevídaných od konce druhé světové války“ s cílem „ustanovit bezemisní a prosperující společnost“.

Libertariánský komentátor David Harsanyi se do dokumentu pustil a vytvořil přehled desíti největších špeků, které jsou v něm obsaženy. V překladu:

 • Odstavení všech zdrojů emisí do roku 2030.
 • Odstavení všech jaderných elektráren.
 • Ale zároveň, opět do roku 2030: náhrada všech spalovacích motorů v autech, autobusech, lodích, průmyslových strojích i letadlech(!) za elektrické a výstavba „plošné“ sítě dobíjecích stanic po celých USA.
 • Přestavění všech budov v USA na nízkoenergetický standard.
 • Utlumení letecké dopravy ve prospěch nové, urychleně zbudované sítě vysokorychlostních železnic. (Ehm.)
 • Garantované pracovní místo pro každého Američana, s platem umožňujícím uživit rodinu.
 • Poskytnutí vzdělání a odborného školení všem.
 • Garantované „zdravé jídlo“ pro každého Američana.
 • Kvalitní, cenově dostupné a odpovídající bydlení pro každého Američana.
 • Ekonomické zajištění pro všechny, kdo nejsou schopni nebo ochotni(ano, tak to tam stojí) pracovat.
 • A jako extra bonus kryptická poznámka o tom, že „není jisté, zda se během deseti let dokážeme zbavit všech prdících krav“. Jestli je to naznačení povinného vegetarianismu, nebo jen myšlenkový úkrok kamsi jinam, to nevím.

Uf. Uf. Tohle nevzniklo na XXV. sjezdu KSSS pod taktovkou soudruha Brežněva jako slib vzdáleného komunismu pro příští generace. Toto zveřejnila na své stránce kongresmanka za 14. okrsek města New York, jednoho z ekonomických center USA, která sama studovala a úspěšně dostudovala … mezinárodní vztahy a ekonomii. Sice pak dělala barmanku, ale i tak.

A teď nám slibuje, že tenhle megaprogram se dá zaplatit „stejně jako druhá světová válka“. Víte, jak se zaplatila druhá světová válka? Masivním zadlužením. A teď už jsme skoro na té samé hodnotě znova, jenom v míru a zatím bez utrácení za „Green New Deal“.


Zveřejněný dokument narazil u některých normálnějších politiků Demokratické strany na naprosté nepochopení. Mluvčí Kongresu Nancy Pelosi označila GND za „zelený sen“ a havajská senátorka Mazie Hirono kousavě komentovala plánovaný útlum letecké dopravy slovy, že to Havaj v takovém případě „bude mít těžké„. (Havajské souostroví leží zhruba čtyři tisíce kilometrů od americké pevniny a lodí se tam jede několik dní.)

Po několika hodinách od publikace textu se pak Alexandra Ocasio-Cortez energicky veřejně postavila na stranu svého návrhu … eh, čo to táramv tichosti jej smazala ze svých stránek. Nicméně internet jen tak nezapomíná a PDF zůstalo na jednom z cloudových úložišť, odkud si jej můžete stáhnout, stejně jako jsem tak pro účely tohoto blogu učinil já. Tzv. pro strýčkasoudruha Příhodu.


Co k tomu dodat? Starší verze Demokratické strany byla v jedné posteli s velkými firmami, třeba s tím klasickým Wall Streetem, se kterým si mimo oficiální záznam dobře rozuměla i Hillary Clinton.

Mladá generace (mileniálové) téže partaje se ale orientuje jinak: 57 procent jich má „pozitivní názor na socialismus“, i když těžko můžou vědět, co to vůbec znamená. To jsou lidi, kteří prosadili Alexandru Ocasio-Cortez na kandidátku v New Yorku a pomohli jí do Kongresu. Nahradila tam Joea Crowleyho, který byl zástupcem té korporátní větve strany.

Půjdou-li mladí demokrati touhle cestou dál, nejspíš se svého pozitivně viděného socialismu se zelenou tváří jednoho dne opravdu dočkají. Bohužel se toho pak dočkáme s nimi.

Autor:  

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 022 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
11 komentářů