salviniit
27.8.2019
Kategorie: Politika

Salviniho riskantní sázka

Loading...
Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarItálie není zrovna zemí stabilních vlád. Od roku 1946, kdy bylo na Apeninském poloostrově zrušeno království a vyhlášena republika, se v zemi vystřídalo 66 vlád, tedy zhruba jedna ročně; během poslední generace se stalo jen jednou, že premiér vydržel v čele země celé volební období – byl to Silvio Berlusconi v letech 2001-2005.

 

Přitom je zajímavé, že předčasné volby se v zemi konají jen málokdy – v tomto století jen jednou, roku 2008. Dojde-li ke shození premiéra a náhradě jiným, obvykle je to palácový převrat uvnitř strany, případně koalice. Italské politické strany mají problém s vlastní strukturou. Obvykle v nich existují značně rozhádaná křídla a frakce, které při vhodné příležitosti praktikují tradici, zděděnou od starého Říma: vrážení dýky do zad. Dnes naštěstí již jen symbolické dýky.

Způsob, kterým Matteo Salvini vyhodil do vzduchu současný kabinet po roce existence, této tradici docela dobře odpovídá. Záminkou se staly rozdílné postoje Hnutí pěti hvězd a “Legy” k budoucí železniční trati Lyon-Turín.

Obě milionová města se od sebe nacházejí jen zhruba 250 km vzdušnou čarou, což je vzdálenost velmi výhodná pro vysokorychlostní vlaky. Co už není tak výhodné, je terén: nová železnice by musela vysoké alpské hřebeny podcházet pomocí 57,5 km dlouhého úpatního tunelu. Celková cena projektu se odhaduje na 20 miliard eur, z čehož by měla Itálie platit zhruba třetinu. Zejména v Hnutí pěti hvězd proti tomuto záměru existuje hlasitá opozice: podle ní by bylo lepší peníze vynaložit například na sociální služby, protože není jisté, že se stavba vůbec vyplatí. Kritické hlasy znějí i ve Francii. Naproti tomu Salviniho “Lega” si od projektu slibuje hospodářské oživení oblasti.

Záminka ale není tak důležitá. Skutečným důvodem jsou nejspíše prudce rostoucí preference “Legy”, které překročily 30 procent a jednu chvíli se blížily procentům čtyřiceti. To by v případě konání předčasných voleb dávalo Salvinimu šanci být premiérem, buď v jednobarevné vládě, nebo s menší, ale ještě pravicovější stranou Bratři Itálie. Pak by se v prosazování svých myšlenek nemusel ohlížet na chaotické Hnutí pěti hvězd, jehož preference naopak poklesly.

Zda s touto taktikou bude mít úspěch, však závisí na tom, zda se skutečně podaří vyvolat předčasné volby. To není v jeho rukách a právě zde se nachází těžiště rizika, kritický bod celé akce. Může se totiž stát, že zhrzené Hnutí pěti hvězd uzavře koalici s levicovou Demokratickou stranou, ekvivalentem naší ČSSD. Čistě číselně by na to měli poslanců dost a skutečně spolu začali jednat.

Jak Hnutí pěti hvězd, tak Demokratická strana však trpí rozdrobením na frakce a křídla daleko více než Salviniho “Lega”. V poslední předvolební kampani byly obě strany smrtelnými nepřáteli. I když na horkokrevném Jihu lze počítat s náhlými změnami emocí, resentimenty přežijí a pro stabilitu další koalice budou představovat ohrožení. Navíc předseda socialistů Zingaretti požaduje změnu azylové a migrační politiky směrem k větší vstřícnosti; pokud by nová vláda opět umožnila lodím neziskovek přistávat v italských přístavech, pro Salviniho by to bylo politické téma seslané z nebes.

Prezident Mattarella, který by mohl předčasné volby vypsat, očividně váhá. Na jednu stranu je známo, že se Salvinim se nemají rádi a že by mu nerad pomohl do premiérského křesla. Na druhou stranu, sestaví-li socialisté a Hnutí pěti hvězd nějakou slabou vládu, ta také nemusí vydržet dlouho a v opozici by Salvini mohl ještě zesílit. Už v uplynulém roce prokázal, že v oslovování italských voličů po Twitteru i na náměstích je na tom podstatně lépe než jeho oponenti. A to by pak mohlo vést k jednobarevné vládě a možná i ke změnám ústavy, podobně jako v Maďarsku roku 2010.

Důvody k nervozitě mají tedy v Římě dnes úplně všichni.

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč


Celkem za měsíc: 10 298,00 Kč
Vybráno 29.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 719 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.