Matteo-Salvini
22.8.2019
Kategorie: Politika

Salvini má, co chtěl. Shodil vládu. Bude to Pyrrhovo vítězství?

Sdílejte článek:

PATRIK SVOBODA

Italští zákonodárci si letošní letní prázdniny příliš neužili. Do bezstarostného nicnedělání jim rušivě zasahoval místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini. Z titulu funkce ho během letní turistické sezóny zaměstnávali nezvaní “turisté” z Afriky.

 

Plnil sliby a bodoval

 Z libyjského pobřeží je přepravovala plavidla zahraničních nevládních organizací, které provokovaly italskou celní policii a pobřežní stráž ustavičnými pokusy o nepovolené zakotvení na březích Itálie. Nejčastěji na ostrově Lampedusa . Má jen okolo 6000 obyvatel a leží blíže k pobřeží Tuniska (113 km) než Sicílie (205 km).

Matteo Salvini se snažil přitvrdit zákonná opatření k odrazení opovážlivých neziskovek. Podařilo se mu to 5. srpna, kdy Senát podpořil předložený vládní výnos o bezpečnosti a migraci. Není převratný, ale alespoň rozšiřuje kompetence ministra vnitra a jeho resortu při ochraně území státu před nepovoleným vstupem plavidel nevládních organizací do italských výsostných vod.

Matteo Salvini tak plní slib, který dal za svou stranu Lega (Liga Severu) občanům před loňskými parlamentními volbami. Zavázal se, že se přičiní o zintenzivnění ochrany státu před náporem ilegálních migrantů. Ve funkci resortního ministra plní i jiné předsevzetí a závazky týkající se obnovování právního státu, aby se zákony vztahovaly na všechny. 

Občané jsou mu mimořádně vděční za snížení počtu vetřelců dovážených sluníčkářskými loděmi z Afriky. Preference Ligy se od březnových voleb 2018 zdvojnásobily a dosahují téměř 40 procent . To už je stav, který neodpovídá současnému politickému zastoupení Ligy v parlamentu. Pokud by Liga takto vysoko uspěla i v předčasných volbách, mohla by sestavit vládu bez dosavadních koaličních partnerů z Hnutí pěti hvězd (Movimento 5 Stelle – M5S). Namísto nich by přicházely v úvahu například národně konzervativní Bratři Itálie (Fratelli d’Italia – FDI). Loni získali 4,3% voličských hlasů, ale od té doby jejich preference poskočily o polovinu na 6,6% .

46-letý Salvini dával proto během letních parlamentních prázdnin nezakrytě najevo zájem o vypsání předčasných voleb. Začátkem srpna využil hlasování o výstavbě vysokorychlostního železničního spojení Turín-Lyon na to, aby stáhl podporu vládní koalici. Jinak řečeno, ukončil partnerství s Hnutím pěti hvězd, se kterým Liga tvořila od loňska vládní koalici.

Půjde o všechno

20. srpna ministerský předseda Guiseppe Conte v Senátu (horní komoře parlamentu) ohlásil , že podá demisi a večer tak učinil .. 

Kostky jsou vrženy, ministr vnitra M. Salvini se zbavil přítěže koaličních partnerů, kteří mu podráželi v migrační politice nohy. Jeho nastávající politický osud spočine v rukou prezidenta. Sergio Mattarella není politickým spojencem, ani příznivcem národovců Salviniho Ligy. Projevil už výhrady vůči termínu předčasných voleb někdy na podzim: přinese tp prý větší složitost pro přípravu státního rozpočtu na příští rok, který si vezme se zvednutým obočím pod lupu Evropská komise.

Nelze proto vyloučit, že prezident Mattarella dá podnět k sestavení úřednické vlády pro-bruselských technokratů. Tím by se zablokoval výstup Salviniho Ligy k moci v předčasných volbách.

Kampaň z nadnárodních struktur proti Salvinimu bude mohutná a neúprosná. Podporu velkokapitálu a eurokracie dostanou ti poslanci Hnutí pěti hvězd, kteří budou ochotni vytvořit koaliční vládu s pro-bruselskou a pro-migrační středolevou Demokratickou stranou, aby se předešlo nutnosti vypsat předčasné volby. Pokud by se jim to podařilo, vytlačili by Salviniho Ligu do opozice a pokud by se nerozhádali, bylo by to na dlouhých-předlouhých tři a půl roku. Nejbližší řádné parlamentní volby totiž nemusí proběhnout dříve než 28. května 2023 .

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Michal Horák 333,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Matoušek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miloš Doležal 300,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 383,00 Kč
Vybráno 29.66%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 065 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
politicon.cz
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.