Brexit
17.1.2020
Kategorie: Ekonomika

S křížkem po funuse a ještě s divnými čísly

Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRJakýsi autor pod značkou „kh“ v dnešních iDnes píše článek pod názvem „Brexit bude Brity stát tolik, co účast v Evropské unii (EU) za celých 47 let“ (1). Třeba to má dobře spočítané, ale nevypadá to. Samozřejmě dodává, že příznivec Brexitu europoslanec Nigel Farage všem lhal, a přidává jak současný premiér Johnson nejdříve bude muset dohnat země, se kterými Británie ještě před referendem držela krok.

Pokud se někdo rozhodl bojovat s fake news, zde má krásnou možnost. Poprvé Británie během doslova hádacího období po svém referendu dodržovala všechna pravidla EU a nezaznamenala žádný dramatický ekonomický sestup, o které autor píše. O takové Francii či Itálii by se spíše dalo pochybovat. A do konce tohoto roku se stav v Británii příliš nezmění. Výsledek dohody mezi EU a Británii bude buď cosi podobného smlouvě s Kanadou a nebo se pojede podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). A ani to nepředstavuje žádnou záruku pro text autora, že to bude představovat pro Británii nějakou hrůzu. Navíc dodejme, že dovoz z EU do Británie představuje o 20% vyšší podíl než britský vývoz do EU, a tak si i neekonom spočítá snadno, kdo na tom vlastně prodělá. Britové to nepochybně nebudou. Co už vůbec autor jaksi pomíjí, že EU si vynutilo, že bude jako jediné uzavírat za všechny členské státy mezinárodní dohody, jako kdyby celek pod názvem Commonwealth (Volné sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií) neexistoval. To je jedna z věcí, která Britům nesmírně vadila a vadí stále.

Podruhé se podívejme na ta podivná čísla, co nám autor podsouvá. Lze snadno dohledat, že příspěvky do společné pokladny EU se stanovují procentuální sazbou hrubého národního důchodu (HND), a v průměru se pohybují kolem jednoho procenta. Do výpočtu, jak si mnozí pamatují, se komicky v Británii museli zahrnout i příjmy z prostituce a tehdejší německý kancléř Gerhard Schröder ze služeb kněžek lásky učinil početné podnikání. Také mnozí pamatujeme, že Velká Británie po vstupu do EU žádala velkou část svého příspěvku zpět a výrok tehdejší premiérky Margaret Thatcherové: Chci své peníze zpátky! (summit ES v Dublinu, 1979) je známý. Kdybychom s nadsázkou přepsali ty dnes podivné zveřejněné odhady, tak by to opačně znamenalo: Nic nedali, tak je to nic stát nebude. Abychom se zastali autora, který řádně uvedl své zdroje, pak mu přiznejme, že jím uvedené odkazy skutečně s uvedenými čísly a podivnými odhady pracují. Včetně od agentury Bloomberg.

Za 47 let Britové zaplatili cca 47% svého HND a více to prostě nebylo. Protože jak je výše uvedené, nikdo více od žádného státu nevybral. Pokud někdo tvrdí, že Brexit bude stát téměř polovinu hrubého národního důchodu, pak by Británie zkrachovala druhý den. A pokud i přijmeme, že tím nemyslel okamžitý výdaj, ale (nějak, jaksi, možná = nehodící si škrtněte) rozložený v čase, tak i tehdy to číslo (údajně očištěné o inflaci) se jeví jako přinejmenším přemrštěné a záměrně nadsazené. Takový ten strašák do zelí. Jenomže je po parlamentních britských volbách a žádný strašák ani za dva roky nezabral. Spíše opačně. Svoboda se v Británii cenní a přepočítávat ji na nějaké peníze chvilku vydrží, dlouho nikoliv. A pro pořádek dodejme, že agentura Bloomberg to je politika antiTrump a antiJohnson. Údajně od nich je třeba vnímat jako nezřídka účelové, a proto je nutné k nim přistupovat s mimořádnou nedůvěřivostí. Nikoliv je bezmyšlenkovitě opisovat.

Zdroj: (1) https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/brexit-vydaje-velka-britanie-finance-evropska-unie-srovnani.A200116_120236_zahranicni_kha

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 484 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.