12.11.2014
Kategorie: Ekonomika

S každým dalším úředníkem na berňáku jsme nesvobodnější

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM 12|11|2014

Za pár dní se opět budeme opět po roce pod vedením našich mediálních autorit radovat z  pádu komunistického režimu a libovat si nad svobodou, jíž se nám po listopadu 1989 dostalo. Zdá se mi však, že všeobecné veselí je rok od roku stále nucenější a nadšené úsměvy stále pokřivenější. Lžeme si totiž do kapsy: jednu nesvobodu jsme vyměnili za jinou, možná méně brutální, ale o to více pokryteckou a manipulativní. Nejsme svobodní. Nové plány ministerstva financí, jak se nám lépe dostat do našich kapes, o tom jen vypovídají.    

 

 

Ať si o ministru Andreji Babišovi myslíme cokoliv, můžeme jej dokonce svobodně (zatím) pokládat za nechutného estébáckého oportunistu, podařil se mu brilantní politický tah: vzbudil ve svých voličích dojem, že všechny problémy českého státu jsou tady kvůli těm, kteří se vyhýbají placení daní. Mohli bychom se prý mít dobře – jen kdyby se podařilo vybrat vše, co ti sobečtí a asociální zazobanci ukrývají. Andrej Babiš tak vyhlásil něco, co můžeme směle nazvat novým třídním bojem. Namířil jej proti těm, kteří chtějí jen klid na svou práci a jejichž primárním cílem je vydělávat peníze – prostřednictvím prodeje svých služeb nebo zboží zákazníkům, kteří si je cení natolik, že jsou ochotni za ně zaplatit.

 

Největším zločinem v podání hnutí ANO je daňová nekázeň. Jenomže slovo zločin, zlý čin, předpokládá, že se někomu děje nějaké zlo, nějaké příkoří. Stát, berní úředníci,  nebo dokonce sám vrchní daňový dráb Babiš na naše peníze nemají právo. Jestliže se živnostník, podnikatel nebo investor rozhodne ukrýt před daňovými lupiči část svého zisku, na nikoho tím nezaútočil, nikoho neukrátil na jeho právech a nikoho nepoškodil. On je morálně vzato jediným, kdo má na výsledek své produktivní činnosti právo. Z hlediska vyššího principu mravního, ukrývat své peníze před státem není zločin!

 

Na poli morálky není o čem debatovat. Daně jsou loupež, loupež je zlem, bránit se loupeži je morálním dobrem. Tečka. Lze se jen dohadovat, zda bránit se daňové loupeži je v daném politickém systému praktické – tedy zda se tak nevystavujeme ještě většímu násilí. Nové plány ministerstva financí si kladou za cíl ukrývání svých peněz znepříjemnit nebo přímo znemožnit. Mnoha slušným, produktivním lidem nezbude, než se před karabáčem berního úředníka sklonit.

 

 

Připomínáme si 25 let od pádu komunismu. Jako morální velikáni jsou nám předkládáni ti, kteří se totalitní moci nepodrobili a vyvíjeli více či méně aktivní odpor. Totalitní stát ovládal hospodářství země a snažil se ovládat i myšlení lidí – do značné míry se mu to dařilo. Většina veřejnosti se rozhodla nepřemýšlet, neodporovat, žila si ve svém vlastním světě. Na této pokorně shrbené většina stavěl totalitní stát svoji moc. Přesto nebyl hlas těch, kteří se rozhodli moci odporovat, nevýznamný, a ve chvíli, kdy komunistická moc vlivem své vlastní ekonomické neschopnosti beznadějně ztrouchnivěla, se dokázal ozvat velice hlasitě. Nežijeme dnes v podobném systému?

 

Ano, můžeme sice svobodně myslet a veřejně projevovat své názory. Současné totalitní tendence zatím nejsou brutálně násilnické, spíše se projevují konejšivou manipulací a daleko šikovnější propagandou.

 

Ve chvíli, kdy náš stát okrádá své občany o více než polovinu hodnot, které vyprodukují, je stejně legitimní se bránit jako ve chvíli, kdy by nás okrádal o všechno a ještě nám zakazoval hlasitý odpor. Princip je stejný: nežijeme ve svobodě, stát vůči nám uplatňuje násilí, a pokud si vážíme předlistopadových disidentů, jsme pokrytci, snažíme-li se současné státní násilí, třebaže zatím namířené “jen” proti našim peněženkám, přehlížet. Jestliže zde v dobách komunistické totality fungoval disent, který argumentoval z pozice lidských práv, stávají se dnes ti, kteří se pokoušejí vyhnout se daňové konfiskaci, jakýmsi novodobým, ekonomickým disentem.

 

BABIS007

 

Připomínáme-li si dnes 25 let od pádu komunistického režimu, neměli bychom zapomínat ani na ty, kteří se již v jejích počátcích, po roce 1948, snažili uchránit svůj majetek před státní konfiskací. Sedláky nebo živnostníky, kteří se pokoušeli ukrývat své peníze, zlato nebo zboží, a bránili se znárodnění (de facto zdanění mírou 100 %) pokládáme za morální hrdiny. Jsou ti, kteří se dnes pokoušejí před státem uchránit své peníze, horší jen proto, že míra zdanění je dnes menší?

 

Proti produktivním lidem, kteří se jen pokoušejí uchránit své peníze před nenechavými prsty státních parazitů a lupičů chce nyní ministerstvo financí nasadit ještě větší armádu úředníků, touží na ně uvalit ještě víc povinností, plánuje je šikanovat přísnějšími kontrolami a obtěžující úředničinou. Tato mašinerie samozřejmě není financována z ničeho jiného než z daní – vlastními penězi jsme nuceni platit ty, kteří nás ničí. Každá koruna, která se jim do pařátů nedostane, je tak dobrou zprávou pro naši svobodu.

 

Na závěr snad jen dva vzkazy. Jeden krátký, pro podnikatele a živnostníky, kteří z nějakého záhadného důvodu volili v minulých parlamentních volbách hnutí ANO. Vy jste si to zasloužili. A snad se pro příště poučíte.

 

A druhý, delší, pro ty, kteří se snad hodlají zapojit do té nové šestisethlavé armády berních úředníků. Ve článku na iDnes se vyjádřil váš zástupce v odborové organizaci státních pracovníků, že případy útoků vůči daňovým úředníkům přibývají. Vy sami vidíte, jak stát produktivní lidi šikanuje a vy sami jste nástrojem této ostudné šikany. Pácháte obrovské zlo, ničíte lidi – a jednoho dne se můžete setkat s někým, jehož pohár trpělivosti přetekl. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Na vašem místě bych se bál chodit do práce. Nechcete raději začít dělat něco slušného, namísto daňového lupiče?
 
ZDROJ: Luboš Zálom

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 831,00 Kč
Vybráno 53.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 25 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.