DOVOLENAMORE
2.7.2020
Kategorie: Společnost

Rychlá zpráva z cest

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝCovid-19 změnil v jistém smyslu Evropu. Zatím co u nás média připravují druhou vlnu, epidemiolog Maďar si užívá slávu, kterou si dosud přivlastňoval jeho předchůdce ve státních službách Prymula, Evropa pomalu ožívá. Nečekejte rychlý návrat do normálu, protože ten jen tak nepřijde. Letadla povětšinou ještě sedí a jejich majitelé často stojí před ministerstvy financí a prosí o astronomické částky potřebné k restartu. Smart Wings nejsou výjimkou, taková Lufthansa dostala královskou dotaci od německé vlády. Pokud si myslíte, že si už nyní můžete létat na linkách, které ještě v lednu běžně fungovaly, jste na omylu a na ceny letenek se radši ani moc neptejte. Jsou mnohonásobně vyšší, a ještě nikdy nevíte, zda li odletíte.

Takže pokud se někam chcete dostat, sedněte do auta. Sousední Německo je normálně průjezdné, nikdo se o Vás zatím zajímat nebude, to ani na hranicích. Paliva na čerpadlech jsou dražší než u nás, ale pořád to ještě jde. Jen v jejich prostorách musíte nosit roušku. A nemáte li ji, koukají na Vás jako na vrahy. Provoz je o něco menší, než jsme zvyklí, nicméně pořád se nenaučili Němci jezdit a vzpomínka na to, když jste kdysi pádili v rychlém pruhu a pomalejší automaticky uhýbaly, je už jen myšlenkovým návratem do minulosti. Nyní očekávejte, že Vám to tam rozvážný Germán šoupne, a ještě na Vás bude o chvilku později, když ho předjedete, koukat jako vyoraná myš. Holt už Německo není zdaleka tím, čím bývalo. Ztrácí solidnost ve všem včetně obchodování. Kdysi slovo jednotlivce bylo platné, nyní pro ně čas a slib nic neznamená. Načichnuli jižní náturou a klidně Vás i okradou. Solidnost je fuč. To platí pro silnice i obchody.

Přejezd do Rakouska se odehrává bez kontrol. Nikde nikdo, snad jen, prostě klid. Samozřejmě mluvíme o silnicích mezi hranicemi směrem za Mnichovem a Švýcarskem. Omezená rychlost Vás po průletu Německem už dávno nepřekvapí, takže se plynule a pomalu přesunete do Švýcarska. Tam se Vás na hranicích zeptají, kam jedete a popřejí šťastnou cestu. Dálnice Vám přijdou jako smutná připomínka toho, proč se stavěly, tedy pro rychlejší přesuny, ovšem po přibrzdění aut na nejvyšší povolenou rychlost se staly místem, kde neusnout je dřina. Pokud je však opustíte a vnoříte se do horských alpských zatáček, vrátí se Vám úsměv na tvář. Covid necovid, pořád umí svět být krásný. Levá, pravá, rovinka, asfalt, o kterém jste v Čechách jen slyšeli, lesy bez kůrovce a čistý vzduch. A pokud v těchto místech po objetí Lichenštejnska vjedete do Itálie, není proč být smutný. Sv.Bernard je prostě krásný kus světa. Italy na hranicích nezajímáte, takže pokud netlačíte na plyn, můžete se radovat z pohybu, samotní Italové jezdí tak do 160 km/hod. Ani v Itálii není žádný velký provoz a na pumpě Vás rádi vidí. Naplní nádrž, vymění stěrače, to když si všimnou, že Vaše gumičky mají dobré roky za sebou, a za 2 eura za práci slušně poděkují a zamávají. Jsou rádi, že jste přijeli.

Sladká Francie. Hranice volné, prázdno. Ceny proti nám především na jihu astronomické. Za jídlo, pronájem bytu, domu. Jedete li na Azurové pobřeží, připravte vaše peněženky na šok. Tím bychom dnešní úvod na prázdninová zpravodajství ukončili. Nezapomeňte na roušky, nosí se v celé Evropě. Někdy a někde, je lepší ji mít sebou. Před covidem a moskyty Vás neochrání, navíc je v nich fakt dusno. A o to přeci jde.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 911,00 Kč
Vybráno 48.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 986 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
politicon.cz
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.