rychetský
5.4.2021
Kategorie: Politika

Rychetský : „Problém“ s Řádem TGM a politikou vlády

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPavel Rychetský obvinil českou vládu, že v boji s pandemií dělá snadné kroky. Neudělení řádu TGM mu nevadí, protože s tím „měl problém“.

Bylo by ode mne troufalé, ale i naprosto nevhodné hodnotit, jestli byly politické kroky namístě. Výsledek ale hodnotit mohu a je skutečně tristní a mrzí mě to, protože ostatní země si dokázaly se situací poradit mnohem lépe, vyrovnat se s tím, my jsme najednou v situaci, jako je Mexiko nebo některé africké země, což je velmi smutné,“ řekl Rychetský v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Podle Rychetského je za současnou situaci odpovědná vláda, která dělá při svém rozhodování snadné kroky a těžkým se vyhýbá.

Vláda dělá kroky, které jsou lehké a pohodlné. Kroky, které takové nejsou, těm se vyhýbá. Například zavřít školy v uvozovkách nic nestojí, i když škody budou podle mého na mladé generace nevyčíslitelné. Zavřít továrny si však netroufla. Přitom do továren jezdí tisíce lidí každý den prostředky hromadné dopravy. A ač nejsem epidemiolog a jde o můj subjektivní pocit, je ve fabrikách největší riziko,“ řekl Rychetský.

Troufám si na výtky Pavla Rychetského vůči vládním rozhodnutím reagovat. Nejprve k tomu, zda Rychetský může reagovat na „politické kroky“. Považuje to údajně za „naprosto nevhodné“, aby vzápětí na vládu zaútočil, že dělá či dělala „snadné kroky a těžkým se vyhýbá“. Jako „snadný krok“ je dle něho zavření škol, zatímco „fabriky zůstaly otevřené“. A vyloženě „skromně“ dodává, že „i když není epidemiolog, právě ve „fabrikách je největší riziko“.

Rychetský patří k těm lidem, kteří prostřednictvím covidu dělají tu nejšpinavější politiku. Možná, že má na Ústavním soudu tolik práce, že snad ani netuší, co se ve světě děje a že všechny vlády světa ony údajně „snadné kroky“ dělají tu dříve, tu později. A navážet se do vlády za mrtvé – slovy „výsledek je tristní“ – je rovněž hyenismus nejhoršího zrna. Takže porovnávejme porovnatelné.

Tvrzení č. 1 : Ostatní země si dokázaly se situací poradit mnohem lépe

Existuji státy, které si skutečně poradily lépe než Západ, jmenovitě Čína, Japonsko, Tchaj-wan, Vietnam, velmi dobře zvládla situaci Austrálie. Úspěch Číny je jistě dán povahou komunistického režimu, který nasadil všechny páky, aby na počátku epidemie omezil pohyby lidí na minimum a dokázal si omezení pohybu vynutit. Otázkou je, zda v provincii Wu-chan nebyly zašvindlovány statistiky úmrtí, jak uváděla zpravodajka ČT v Číně. Austrálie těžila z relativní odlehlosti a v podstatě umrtvila cestování do Austrálie. Výhodou je samozřejmě i velmi nízká hustota obyvatelstva. Japonsko a Tchaj-wan jsou státy s tradičně disciplinovaným obyvatelstvem, a navíc jsou to také ostrovní státy, které omezily výrazně volný pohyb se světem. Všechny evropské státy jsou na tom přibližně stejně co do počtu infikovaných a smrtnosti, rovněž tak USA. Kanada opět těží a těžila z nízké hustoty obyvatel. To vše lze nalézt například na Coronavirus Pandemic (COVID-19) – Statistics and Research – Our World in Data. Počet zemřelých v Česku dnes dosahuje bezmála 27000 osob, Slovensko překročilo 10000 osob zemřelých s nemocí covid-19 (má také poloviční počet obyvatel než Česko) a tak bychom mohli pokračovat. Evropa a speciálně EU je nejpostiženější část světa pandemií a má horší data než USA, kde média dlouhodobě vytvářela na konci mandátu Donalda Trumpa propagandu o tom, že USA jsou nejhorší. Rychetský neříká pravdu (dle mého soudu Rychetský přímo a evidentně lže) a z pozice předsedy Ústavního soudu hraje hru pro tak zvanou demokratickou opozici.

Tvrzení č. 2: Vláda dělá snadné kroky a těžkým se vyhýbá

Rychetský tvrdí, že snadný krok je zavření škol, zatímco k zavření továren vláda nesáhla. Faktem je, že vláda výrobní firmy nikdy nezavřela a některé velké firmy zavřely samy o své vůli, protože neměly komponenty do výroby – zejména na jaře 2020. I tak to státní rozpočet v roce 2020 zatížilo obrovským deficitem, a i letošní rok bude z hlediska deficitu rekordní. Uzavřít na několik týdnů či měsíců i výrobní firmy by ekonomiku ještě více podlomilo a tomu se vláda chtěla vyhnout. Není mi rovněž známo nic o tom, že by se výroba masivně zavírala jinde v zemích EU. Na jaře byla vytvořena kapacita v nemocnicích pro zvládnutí pandemie a průběh pandemie od počátku letošního roku zatížil náš zdravotní systém až do krajnosti. Žádný kolaps se ale nekonal a české nemocnice situaci zvládly. Neobešlo se to bez vysokého počtu obětí na životech, ale podobně na tom jsou a byly všechny státy EU. Uzavření škol je v Česku unikátní zejména kvůli délce a lze oprávněně poukazovat na státy, které k tomuto kroku nesáhly a výuku ve školách omezily na krátkou dobu nebo vůbec.

A ještě k Rychetského „fabrikám“. Již několik týdnů probíhá v českých firmách masivní testování s tím, že procento pozitivních výsledků testů je vesměs pod jedním procentem. Podobné výsledky byly i ve školách, které začaly testovat ze své vlastní vůle.

Pokud si situace v EU zaslouží nějakou zásadní a tvrdou kritiku, pak je to selhání EU v zajištění vakcín pro své občany. Tomu se ovšem proevropský Rychetský velkým obloukem vyhnul. V rozhovoru pak Rychetský okomentoval i to, že prezident Zeman stáhl jeho ocenění řádem TGM. Udělal tak v reakci na to, že Ústavní soud zrušil podstatné pasáže volebního zákona, tj. způsob přepočtu hlasů na mandáty. Rychetský prohlásil, že s udělením Řádu TGM „měl problém“ a že mu nevadí, že toto ocenění od Zemana neobdrží. Mnohem více bych Rychetskému věřil, pokud by Zemanovi poté, co oznámil jeho ocenění Řádem TGM v říjnu 2020 řekl, že ocenění nepřijímá. Dnes je to již situace známá jako „z nouze ctnost“ a Rychetskému jeho pózu nevěřím.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 115 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
politicon.cz
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.