rvhp
18.1.2019
Kategorie: Ekonomika

RVHP a EU

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Konečně se Evropský parlament, těsně před svým rozpuštěním, rozhoupal k odvážné akci. Odhlasoval, že státy, které nedodržují podmínky právního státu, nebudou mít nárok na dotace. A basta!
Existuje mnoho důvodů k tomu, abychom současnou EU srovnávali s někdejší Radou vzájemné hospodářské pomoci, u nás známou pod zkratkou RVHP. Naopak zcela jistě nelze současnou EU srovnávat s její předchůdkyní, tj. EHS z doby před rokem 1989. To byla ještě skutečně především fungující instituce, která si nehrála na mocenské politické centrum.

Protože jsem v RVHP prožil docela podstatnou část svého tehdy mladého života, mohu podat vcelku přesný rámcový popis této internacionální instituce se sídlem v Moskvě. RVHP byla organizací, která jednoznačně sloužila zájmům Sovětského svazu. V Moskvě se rozhodovalo o tom, co se kde a za kolik bude vyrábět. Určovala se pravidla obchodní politiky. Cílem organizace bylo především saturovat požadavky sovětské ekonomiky. Československé zemědělství bylo předimenzováno a sloužilo k dodávkám přebytků základních druhů potravin do SSSR. Rovněž tak byl kladen důraz na těžký průmysl, který neměl žádné zásadní překážky k rozvoji a vedl v československých podmínkách k obrovské devastaci krajiny na severu Čech a na Ostravsku. (Podobným vývojem prochází Čínská lidová republika, kde se v řadě lokalit zhoršilo životní prostředí na úroveň i horší, než byla například v Severočeské hnědouhelné pánvi).

Státy RVHP pracovaly navíc v režimu „omezené suverenity“. Každý pokus o vlastní cestu (Maďarsko 1956, Československo 1968) byl vojensky potlačen právě z důvodu teorie „omezené suverenity“. Té se v časech okupace Československa v roce 1968 říkávalo „Brežněvova doktrína“. Důsledkem teorie „omezené suverenity“ byla instalace takových „vůdců“ jednotlivých členských států RVHP, kteří stoprocentně plnili přání sovětského politbyra a generálního tajemníka UV KSSS zvláště. O ničem se nediskutovalo, vše se schvalovalo tak, jak si Sovětský svaz přál.

Současná EU, tj. EU po tak zvané Lisabonské smlouvě, se postupně vydala na cestu „omezené suverenity“ členských států EU. Právní předpisy EU dnes tvoří směrnice a nařízení EK. Co se směrnic týče, ty vyžadují , aby je státy procesem tak zvané „implementace“ přejaly do svého právního systému, u nařízení je to dokonce ještě jednodušší. Platí ihned pro všechny státy EU. Není třeba žádná implementace a okamžitě jsou nadřazena právní úpravě toho kterého členského státu.

Právě na tom se „točí“ čeští opoziční představitelé v rámci svého boje s premiérem Andrejem Babišem. Nařízení o střetu zájmů ze srpna loňského roku je totiž nadřazené z hlediska současného stavu zákonům ČR. To znamená, že tak zvaný „Lex Babiš“, který v rámci české legislativy řešil střet zájmů Andreje Babiše a donutil jej předat svůj Agrofert do svěřenského fondu, už nestačí. Nařízení EK ze srpna loňského roku je vyšší právní norma a proto se nyní u nás auditoři EU věnují dotacím pro Agrofert od roku 2012 (i když nařízení platí od srpna 2018!). Není tedy lepší důkaz o tom, že členské státy ztratily významnou část své suverenity .

V rámci spolupráce vládnoucích politických sil v Evropském parlamentu (socialistických a křesťansko-demokratických stran) došlo nyní ke schválení požadavku, aby státy, které nedodržují vládu práva, byly zbaveny přístupu k evropským dotacím. Tento návrh je namířen proti Polsku, Maďarsku a nově i proti Rumunsku. Prosadit tento požadavek Evropského parlamentu ale nebude jednoduché. Musela by s ním souhlasit i Evropská rada, tj. všechny státy EU reprezentované svými premiéry nebo prezidenty). To se zcela jistě nestane, nicméně návrh na stole je a bude se o něm muset tak jako tak jednat.

Podle europoslanců za ODS je schválený požadavek dalším pokusem dělit EU na špatný východ a hodný západ. Povede opět jenom k dalším sporům mezi státy EU. Maďarsko či Polsko totiž může velmi snadno argumentovat, jak to, že Španělsko může brutalitou potlačovat vznik samostatného Katalánska. Jak to, že ve Francii zvyšuje policie brutalitu při rozhánění demonstrací tak zvaných „žlutých vest“. Teorie „omezené suverenity“ tak v podání dnešní EU říká, že to, co je dovoleno státům bývalé západní Evropy, není dovoleno státům bývalé východní Evropy. Samostatnou kapitolou je i současný stav Brexitu, kdy EU nutí Velkou Británii k tomu, aby souhlasila natrvalo s omezenou suverenitou nad svou severoirskou hranicí.

Samozřejmě, někdejší RVHP a dnešní EU nejsou srovnatelné projekty. V zemních EU naštěstí stále ještě funguje ekonomika na tržním základě (i když pokřivená systémem dotací). Proto onen tlak na zákaz dotací pro „neposlušné státy“, neboť by je to samozřejmě ekonomicky velmi poškodilo. V RVHP byl jasný diktát jednoho státu, v současné EU jde o diktát současné majority v Evropském parlamentu a EK.

Přesto lze na základě výše uvedeného konstatovat, že tak, jak skončila RVHP, může dopadnout i dnešní EU, pokud se v ní stále více bude prosazovat konfrontační tón Bruselu vůči specificky vybraným státům bývalé východní Evropy.

Autor: Jan Bartoň

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 438 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz
48 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.