big_modern_family_hd_1080p_wallpaper
15.8.2021
Kategorie: Společnost

Různá etnika a rasy v Americe přibývají, běloši však ubývají

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Výsledky sčítání 2020 ukazují, že se poprvé v historii ve Spojených státech celková bílá populace zmenšuje, jak je to vidět z čísel zveřejněných 12. srpna Statistickým úřadem Census Bureau.

Podíl bílé populace se roku 2020 propadl na 57,8 procenta z 63,7 procenta o desetiletí dříve, ukazují data.

V Kalifornii se největší rasovou nebo etnickou skupinou stali Hispánci, když vyrostli na 39,4 procenta z 37,6 procenta o desetiletí dříve, zatímco bílá populace se smrštila na 34,7 procenta z 40,1 procenta.

Rovněž došlo ke značnému nárůstu lidí, jejichž identita je multirasová, přičemž Hispánci a Asiaté během toho desetiletí táhli nárůst populace. Lidé, jejichž identita je multirasová, narostli v roce 2020 o 276 procent na 33,8 milionu z 9 milionů roku 2010.

Největší nárůst byl mezi Hispánci, kteří teď podle dat tvoří 18,7 procent populace.

Populace USA během předchozího desetiletí narostla jen o 7,4 procenta, což je druhý nejpomalejší růst v datech záznamů Statistického úřadu. Populace narostla roku 2020 na 331,4 milionu ze zhruba 308,7 milionů roku 2010. Jen během desetiletí třicátých let, kdy došlo k Velké depresi, bylo tempo růstu pomalejší.

V interview pro Washington Post k tomu William Frey z Brookingského Institutu řekl, ten propad bílé populace urychlila epidemie opiátů a nižší porodnost mezi bílými milieniány.

Staťák rovněž uvedl, že zatímco předměstí a města neustále rostla, tak se během tohoto desetiletí zrychlilo vylidnění venkova.

Největším americkým městem zůstává New York s čistým nárůstem populace o 7,7 procenta. Mezi 10 největšími městy země zažil během tohoto desetiletí největší procento nárůstu Phoenix – o 11,2 procenta.

Celková data ukazují, že New York, Los Angeles, Chicago, Houston a Phoenix jsou ve Spojených státech pěti největšími městy.

Předměstí Phoenixu Buckeye zažilo největší nárůst populace a v zemi vede se skoro 80 procenty. A komunita důchodců The Villages na Floridě je nejrychleji rostoucí metropolitní oblastí v zemi, ukazuje sčítání.

„Nárůst populace v tomto desetiletí byl téměř výhradně v metropolitních oblastech,“ řekl v prohlášení pro mediální kanály vedoucí demograf z U.S. Census Bureau Marc Perry.

„Dobrým příkladem toho je Texas, kde metropolitní části Houstonu San Antonio, Austin, Dallas-Fort Worth, Midland a Odessa měly nárůst populace, zatímco mnoho jiných krajů tohoto státu zažívalo pokles populace.

Tato data, která poskytují demografické a rasové údaje o všech komunitách až do úrovně jednotlivých bloků, dorazila o řadu měsíců později, než se původně předpokládalo, neboť sčítání se táhlo déle kvůli pandemii COVID-19. Zpoždění přinutilo některé státy, aby šly k soudu kvůli posunutí jejich termínů pro okresy.

Státy použijí tato data po každém dekádním sčítání, aby překreslily hranice volebních okresů do americké Sněmovny reprezentantů podle toho, kde teď lidé bydlí.

  • TYLER DURDEN
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 006 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)