RUSKO1
8.2.2021
Kategorie: Politika

Rusko pohrdá EU

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPřesně v době tiskové konference ministrů zahraničí Ruska a EU vypovědělo Rusko tři velvyslance států EU. Tak vypadá pozice EU v očích Ruska – jste nuly.

Je naprosto neuvěřitelné, že média EU a s nimi i média česká, až na vzácné výjimky , nijak zvlášť nekomentují políček, které se politice EU dostalo od Ruska. Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, místopředseda Evropské komise pro silnější Evropu ve světě Josep Borell se vydal na návštěvu do Moskvy s cílem vést dialog s ruskou vládou. Tvrdí, že EU musí s Ruskem jednat a nechce, aby ve vztazích Ruska s EU převládlo mlčení. To je docela chvályhodné.

Západní média mají nyní jako hlavní ruské téma uvěznění Alexeje Navalného, který je u nás představován jako „lídr ruské opozice“. Evropské lékařské kapacity tvrdí, že Navalnyj byl otráven látkou typu novičok. Ruský prezident Vladimir Putin a celá ruská vláda a explicitně ministr zahraničí tvrdí, že Navalnyj nebyl otráven a hovoří dokonce o tom, že se otrávil sám. Sám Navalnyj tvrdí, že bylo otráveno jeho osobní prádlo. Putin kontroval, že pokud by ruské tajné služby skutečně chtěly Navalného otrávit, jistě by to udělaly.

Ruské vztahy se Západem se ještě po nástupu Baracka Obamy do Bílého domu zdály být na dobré cestě. Rusku tehdy vládl coby prezident Dmitrij Medveděv a Praha má na pozitivním vývoji americko-ruských vztahů po nástupu Obamy také svůj podíl. Obama si totiž Prahu vybral jako místo zásadní politické proklamace jeho politiky a později zde podepsal s Medveděvem prodloužení dohody START 2. Obama ve svém projevu v Praze nastínil svět bez jaderných zbraní. Po 12 letech jsme v situaci, že se nová americká administrativa dohodla velmi potichu na prodloužení dohody o omezení jaderných zbraní ve znění, které vyjednal Obama s Medveděvem v době, kdy nynější prezident byl Obamovým viceprezidentem. Vrátili jsme se tedy do „bodu nula“.

Vztahy Západu s Ruskem se ale prudce zhoršily poté, co Rusko anektovalo Krym. Využilo situaci na Ukrajině, kde padl proruský režim, obsadilo Krym vojensky a poté na něm nechalo proběhnout referendum, v němž se většina vyslovila pro připojení k Rusku. Naprosto nepřekvapivé, když si uvědomíme, že na Krymu žilo a žije bezmála 90 % Rusů. Západ ale na anexi Krymu odpověděl sankcemi, které jsou prodlužovány každý půlrok. Jsou to takové sankce/nesankce, Rusko nepoškozují, spíše evropské firmy, které zejména v potravinách přišly o vývozní teritorium. Navíc, sankce jsou to velmi pokrytecké, protože Německo nutně potřebuje ruský plyn, aby zalátalo díru po zrušených atomových elektrárnách. Tak se navzdory „sankcím“ čile buduje plynovod Nord Stream 2 mimo území Ukrajiny přes moře.

USA na anexi Krymu za Obamy reagovaly „rezolutně“ – tedy Obama takto vystoupil, ale každý věděl, že nic proti anexi nezmůže. Svět se navíc dostal do víru událostí tak zvaného arabského jara, které zlikvidovalo několik arabských diktátorů, aby je dnes nahradili diktátoři noví, ovšem v situaci, kdy jsou arabské země rozdělené jako nikdy předtím. EU se pak dostala pod tlak migrační krize a současná pandemie jen dále ekonomiku EU sráží na kolena. Rusko se tak chová k EU s despektem a vyhoštění třech unijních diplomatů včetně z Německa je jen ilustrací ruského pohledu na EU – jste slabí, bezmocní a nebudete nám do našich věcí mluvit. Kancléřka Angela Merkelová opět požaduje sankce, ale to by musela nejdříve ze všeho ukončit spolupráci na Nord Stream 2 a pak by to možná trochu Rusko bolelo. To ale nemůže, protože ruský plyn potřebuje.

Mlčení kolem ruského políčku EU je vlastně symptomatické k současné situaci EU. EU vůbec nepočítala s tím, že se dostane do problémů s dodávkou vakcíny proti covidu a dokonce už i náš proevropský premiér se jel podívat za Viktorem Orbánem, aby načerpal informace o ruské vakcíně. EU je tedy v podobné situaci v jaké byl někdejší SSSR – obr na hliněných nohách.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 872 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
108 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)