647884_article_photo_puvodni-pamatnik-legionaru-v-irkutsku_900x
14.4.2020
Kategorie: Historie

Rusko nepečuje o hroby českých legionářů

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieSpor o Koněvovu sochu by neměl zastřít fakt, že to není Česko, nýbrž Ruská federace, která porušuje mezinárodní dohody, když nechává pustnout hroby českých vojáků.

Moskva totiž dlouhodobě ignoruje Dohodu o vzájemném udržování válečných hrobů uzavřenou oběma zeměmi v dubnu 1999. Ve srovnání s tím je humbuk kolem sochy maršála Koněva marginálním problémem, který nestojí za řeč. Zmíněná úmluva je daleko důležitější.

Ta definuje „české válečné hroby“ jako místa na území Ruské federace, kde jsou pochováni čeští občané, kteří zahynuli v důsledku válek, ozbrojených konfliktů, v zajetí nebo v jeho důsledku, zahrnujíc v to hroby jednotlivců i hroby hromadné, hřbitovy nebo části hřbitovů, jakož i pomníky, mohyly a památníky na těchto místech postavené.

Dále je upřesněn pojem „ruské válečné hroby“, což jsou místa na území České republiky, kde jsou pochováni občané Ruska a občané bývalého SSSR, kteří zahynuli v důsledku válek, ozbrojených konfliktu, v zajetí nebo v jeho důsledku, zahrnujíc v to hroby jednotlivců i hroby hromadné, hřbitovy nebo části hřbitovů, jakož i pomníky, mohyly a památníky na těchto místech postavené. Je proto jasné, že Koněvův památník do této úmluvy nespadal, protože nebyl válečným hrobem.

Česká republika pečuje o 4224 válečných hrobů, památníků a pomníků padlých ruských vojáků. Jejich údržbu má jen zčásti na starosti stát. V převážné většině je to totiž úkol obcí.

Ministerstvo obrany vyčlenilo od roku 2005 na udržování ruských válečných hrobů téměř třicet milionů korun. Ještě více peněz věnovaly na tento účel jednotlivé obce, v letech 2009 – 2014 daly ze svých rozpočtů na péči o ruské válečné hroby přes padesát milionů korun. Památníky, pomníky a hroby příslušníků Rudé armády jsou na našem území v dobrém stavu a to je dobře. Tito vojáci si za svůj podíl na osvobození českých zemí od nacistů naši úctu zaslouží. Naše země tedy mezistátní ujednání respektuje.

Naproti tomu Rusko tuto dohodu prokazatelně nedodržuje a ve srovnání s českou stranou dává na péči o české válečné hroby jen minimum finančních prostředků. Místa posledního odpočinku českých legionářů, o které je povinno se starat, neudržuje a v některých případech i ruší.

Jedním z míst ostrých bojů mezi československými legionáři a bolševickou Rudou armádou byla v létě 1918 Samara na Volze. Ostatky našich zemřelých vojáků se nyní nacházejí na skládce. Tam byly převezeny z původního hřbitova, na jehož místě bylo postaveno obchodní centrum. Sedm roků už před ním stojí prázdný podstavec, na kterém měl být vztyčen památník připomínající české padlé v boji. Místní úřady v tomto silně levicovém městě však stále brání jeho výstavbě. A tak monument leží připravený ve skladu.

„Udivuje bezradnost ústředních orgánů, které prostě nebyly s to usadit městské hodnostáře a přerušit tuto výsměšnou činnost porušující mezinárodní závazky země,“ okomentovala kauzu Koněvovy sochy v Praze mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová. Tak za prvé, naše země podle verdiktu českého ministerstva zahraničí své závazky dodržuje. Za druhé, prohlášení paní mluvčí je velkou drzostí, protože řečeno jejími slovy, udivuje dlouhodobá neschopnost ruského vedení usadit městské hodnostáře v Kazani a přimět je k respektování platné mezinárodní dohody.

Vedení ruského města Kurganu se v minulém roce odmítlo setkat s českou delegací, která zde chtěla jednat o obnovení památníku 54 padlých legionářů zničeného v roce 1985.

Před pěti lety dokonce neznámí vandalové zhanobili u městečka Polovina pomník jednadvaceti Čechoslováků. Ten polili červenou barvou a silně poškodili.

České ministerstvo obrany také již dříve upozornilo na událost starou 15 let. Tehdy ruská instituce, která měla na starosti hroby našich vojáků ve Vladivostoku a byla pověřena jejich renovací, peníze poslané z Česka dokonce zpronevěřila.

Nedivím se tedy tomu, že v minulém roce už česká strana z důvodu prokazatelného nezájmu Rusů o údržbu a obnovu českých válečných hrobů, do Ruské federace žádné peníze na tento účel neposlala a místo toho tyto finance poslala Ukrajině a Slovensku.

Je také na místě, aby česká strana důrazněji připomínala svým ruským protějškům jejich povinnosti vyplývající z mezivládní dohody o udržování válečných hrobů. Nabízí se ještě jedno řešení, a to starat se o ruské vojenské hroby v Česku stejně, jako se Rusové starají o ty české ve své zemi, čili nestarat se. Ale to to by nebylo moudré, mezi vojáky Rudé armády nebyli jenom Rusové, ale i příslušníci jiných národností v tehdejším SSSR, tedy Ukrajinci, Bělorusové, Gruzínci a další. Ti padlí navíc nemohou za současné politické vedení své země. Zanedbání údržby válečných hroby by navíc bylo barbarstvím a my Češi jsme přece jenom civilizovaní lidé.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 885 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 2,91 out of 5)
Loading...
94 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)