russian_man2
4.12.2016
Kategorie: Společnost

Rusko jako bojovník za svobodu projevu? Inu zloděj křičí, chyťte zloděje

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Evropský parlament nedávno schválil rezoluci, ve které odsoudil propagandistickou válku Ruska proti Evropě a připustil jistá protiopatření. Nevím, co to má znamenat, nejsem přítelem cenzury, ale reakce Ruska mě pobavila.

Kreml tohle samozřejmě odsoudil s tím, že Evropanům nemají být upřena práva na alternativní informace a staví se do pozice div ne bojovníků za svobodu médií. No, to už bych spíše uvěřil tygrovi, že se hodlá postavit do čela boje za práva vegetariánů.

Všichni dobře vědí, že jak to se svobodou tisku v Rusku vypadá, že opozice nemá do hlavních médií přístup, hrstka nezávislých novin, rádií a televizí, která ještě zbyla, je pokutována a pronásledována.

To dokazuje i výroční zpráva Amnesty International (AI) za léta 2015 – 2016. „Svoboda projevu i shromažďování jsou i nadále v Rusku přísně omezeny. Autority dominují tisku i médiím a dále rozvíjí svou kontrolu nad internetem. … Zvyšuje se počet jedinců zatčených a obviněných za kritiku národních zákonů a za veřejné prezentování či vlastnictví materiálů považovaných za extremistické či jinak nezákonné podle nejasných národních bezpečnostních předpisů“.

Koneckonců důkazem omezování svobody v Rusku je i nedávný zákaz sociální sítě Linkedin. Před rokem to schytala televizní stanice Dožď za to, že se v anketě ptala lidí na to, jestli by nebylo lepší, kdyby se obležený Leningrad za II. světové války raději vzdal Němcům, protože mohly být zachráněny desetitisíce lidských životů. Možnost jejího vysílání byla úřady silně omezena.

Jedna právnička kritizovala na ruské sociální síti Vkontakte (obdoba našeho Facebooku) útisk Ukrajinců v ruské Kubáni a dostala za to dva roky vězení. Jak správně upozorňuje lidskoprávní instituce AI, tak ruské zákony jsou velmi vágní a umožňují de facto za jakoukoliv kritiku režimu posílat lidi do pracovních táborů.

Nejsem přesvědčen o tom, jestli máme s Moskvou bojovat jejími zbraněmi, tedy cenzurou a zákazy. Já považuji svobodu projevu za klíčové lidské právo. Avšak od putinovského Ruska, které doma kriminalizuje a potírá i sebemenší nesouhlasné projevy, je vrcholem pokrytectví hrát si na bojovníka za svobodu médií. A kdyby u nás platili stejné zákony jako v Putinově říši zla, tak by dobrá polovina publicistů a blogerů byla zavřena ve vězení.

blogerzie
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 4 273,00 Kč
Vybráno 12.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
171 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.