migranti518
25.4.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Rumunsko si přiveze 500 000 pracovníků z Pákistánu. Čeká, že mezi nimi budou i doktoři a inženýři

Sdílejte článek:

JITKA MOODY

moody-prikrylova8629960_0Rumunsko, člen Evropské unie od roku 2007 a jedna z nejchudších zemí Evropy, se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovníků, a tak si hodlá do roku 2020 přivézt jeden milión pracovníků z Asie, z toho půlku z Pákistánu. Mezi Rumunskem a Pákistánem už existuje bilateralni dohoda a Rumuni čekají, že se jim takhle dostane řidičů, doktorů, inženýrů a stavebních dělníků, kteří se nemůžou dočkat, až začnou tvrdě pracovat.

Rumunsko – chudá země s velmi špatnou pověstí

V současnosti zde žije 20 miliónů lidí, přes 90 % se hlásí ke křesťanství, z toho většina k ortodoxnímu. V roce 2011 se pouze pár desítek tisíc hlásilo k islámu, tedy asi 0,3 %.

Když přijde řeč na kvalitu pracovních zdrojů v Rumunsku, tak dle statistik ve srovnání s ostatními zeměmi EU toho moc nabídnout nemůžou. Ukončené vysokoškolské studium má 17 % lidí, což je nejméně z celé Unie, ale jen tak pro srovnání, v ČR na tom nejsme o moc lépe – 22 %, přičemž státy typu Irska nebo severských států mají až dvojnásobek. Výrazně nejhorších výsledků dosahuje srovnání Rumunska a ostatních členských států EU v učení cizích jazyků, počítačové vzdělanosti či využívání internetu. Pokud chcete konkrétní čísla, najdete je ZDE. Nebo si třeba vystačíte s výsledky studií, kteří říkají, že Rumunsko nesnese srovnání se zbytkem EU.

Vloni Rumuni nalákali za prací do své země tisíce Turků, Vietnamců, Nepálců, což ani zdaleka nenaplnilo poptávku rumunských zaměstnavatelů. Především kvalifikovaných dělníků Rumunsku chybí nejvíce na světě – 73 % rumunských zaměstnavatelů má velké obtíže je najít a zaměstnat, například s tímtéž má problém 12 % ve Velké Británii, 18 % v Itálii, 26 % v Belgii, 31 % ve Francii, 34 v Německu, 47 v Řecku a 49 % v Polsku. V rámci jiných kontinentů se toto číslo pohybuje od 12 % v Indii po 22 % v USA nebo 28 % v Mexiku a 38 % v Jižní Africe.

Nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných pracovníků v Rumunsku jistě do značné míry souvisí s vysokou migrací především do ostatních států EU – za poslední léta odešlo 3,5 miliónu Rumunů, což je 17,5 %. V Británii tvoří druhou největší komunitu hned za Poláky a společně byli jeden z argumentů pro Brexit.

Minimální mzda v Rumunsku je 446 Euro, tedy 11 481 Kč. Pro srovnání, v nedalekém Německu si žadatel o azyl může bezpracně přijít k 354 Eurům (9 113 Kč) a třeba minimální mzda v Německu je 1557 Euro (40 079 Kč).

Pákistán – chudá země plná negramotů a radikálních islamistů

Když se to pokusím podat diplomaticky, Rumuni nemají v Evropě nejlepší pověst. Asi jde říct, že Pákistán je zase takové Rumunsko Asie, jen si k tomu přidejte nejtvrdší formu praktikování islámu a 40% negramotnost v populaci.

Jaká je šance na to, že se Rumunské představy o pákistánských pracantech naplní? Když pominu poněkud přehnanou představu o doktorech a inženýrech, tak například ve Velké Británii patří Pákistánci spolu s Bangladéšany mezi ty s nejvyšší mírou nezaměstnanosti – 15 – 20 %. Zároveň jsou i ti, kteří mají na pracovním trhu svou kvalifikací a vzdělaností nejméně co nabídnout. A to připomínám, že do Británie se sami hrnou a mají tam menší problém se domluvit než v takové Bukurešti.

Ale i když budeme předpokládat, že z toho půl miliónu dovezených Pákistánců jich pár v Rumunsku zůstane, a dokonce někteří budou i pracovat, pořád ještě mám pocit, že víc problémů způsobí, než vyřeší.

Pochopitelně, dostáváme se k tolik populárnímu náboženství míru. Přestože muslimů není v Rumunsku ani půl procenta, chybělo málo a před třemi lety lety měli muslimskou předsedkyni vlády, z menšinové komunity Tatarů.

Pákistán je islámskou zemí už fakticky pekelně dlouho. Poprvé se islám do Pákistánu dostal roku 711 n.l., tedy 79 po smrti jejich proroka. Oficiálně se tento stát nazývá Pákistánská islámská republika, což je moc pěkný oxymóron. Platí zde zákon šaría, který trestá smrtí za vraždu, terorismus, znásilnění, únos, ale i za mimomanželský styk, homosexualitu nebo zřeknutí se islámu.Oficiální způsob popravy je oběšením, ale přípustné jsou i jiné. Podle odhadu např. Amnesty International bylo roku 2015 popraveno přes 300 lidí. Za menší prohřešky se uděluje trest veřejným bičováním, a to třeba jen za konzumaci alkoholu.

Myslím, že příběh je lepší než statistika, tak tady to máte.

Určitě si vzpomenete na případ Asii Bibi, Pákistánské křesťanky, která si dovolila v horku při práci napít se vody ze džbánu, ze kterého pily její kolegyně muslimky. Za to ji posadili do vězení, kde deset let čekala na trest smrti. Vloni ji po protestech celého světa propustili, ale musela se skrývat, ulicemi chodily tisíce naprdnutých muslimů dožadujících se, ať Asia visí. Psala jsem ZDE.

Tady je příběh další ženy, respektive 19leté dívky, která byla ukamenována k smrti. Důvodem mělo být, že byla donucena vdát se za muže, ale utekla s jiným. Zatímco ji krutě zavraždila sebranka zmetků s kameny, jejímu milému se nestalo víc, než že dostal pár vlažných ran bičem.

Ještě jiná islámská perla jsou vraždy ze cti, hojně praktikované a nepostižitelné právě v Pákistánu, a to i když už tato islámská republika změnila zákony, aby to trestné bylo. Tyhle vraždy ze cti mají na svědomí nejbližší mužští příbuzní ženy a pokud mají dojem, že se jejich dcera, sestra, matka atd. provinila něčím, co v jejich očích pošpinilo čest rodiny, chudáka holku prostě zavraždí.

Co EU bude dělat s půl miliónem Pákistánců?

O dohodě, na základě které dodá Pákistán do příštího roku 500 000 pracovníků do Rumunska, se moc nemluví, nenašla jsem ji v žádném trochu větším médiu anglicky ani česky. Evidentně to dílem nikoho moc nezajímá a dílem jsou asi radši, že se to po Evropě moc nevytrubuje.

Pákistán je tradičně mezi dvacítkou nejnebezpečnějších zemí světa, takže Pákistánci také nebudou zrovna zlatíčka. V kauzách neslavně známých znásilňovacích gangů v Británii je 84% Pákistánců.

Rumunsko se ale rozhodne rozdat půl miliónů víz platných po celé EU a nikomu do toho evidentně nic není. Je mi jasné, že elity v Německu, Británii, Švédsku atd o tom vědí. Ale jestlipak to někdo řekl i jejich voličům?

A tak zatímco dokonce i v Německu nebo Švédsku platí muslimským migrantům, aby se laskavě vrátili do svých domovin, protože ve vší té lásce a humanitě je nejsou schopni deportovat a pak jiný stát Evropské unie si je bude ve velkém a legálně přivážet.

Dost možná na rozdíl od zbytku Evropy hodlá udělat úplně všechno pro to, aby si „své“ Pákistánce UDRŽELI UVNITŘ. A v tom jediném jim hodlám popřát štěstí.

Zdroj: ZDEZDEZDE, ZDEZDE a ZDE

Autor: Jitka Moody


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 560 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
64 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.