komunisti_1948_gottwald
24.10.2021
Kategorie: Historie

Rudá sebranka: Akce Kulak

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK LAUDÁT

Mně žádná rudá sebranka nebude nic vykládat: čas od času se do mě opře nějaká příšera z temnot socialismu s tvrzením, jak se za socialismu “báječně” žilo. Tak jak se žilo na venkově? Před 70-ti lety začala akce K (“akce Kulak”). Po vítězném řevu Gottwalda, který zlomil nemocného prezidenta Beneše, bylo jasné, že komunisté rozvrátí a budou ničit vrstvy společnosti, které se jim nehodí do krámu. Nebyli to jenom politici jiných stran, podnikatelé, živnostníci, církve, přirozené společenské autority, ale na pokoji nenechali ani venkov. Ten v té době hrál velmi důležitou roli v politickém dění.


Akce K začala tajnou směrnicí č. 27 z konce října 1951 s účinností od 1. listopadu téhož roku. V jejím rámci začalo stěhování “sedláků” z vesnic. Komunisté a jejich přisluhovači měli v té době s odsuny bohaté zkušenosti z doby po válce. Po “rozsudku” vystěhování proběhlo do tří dnů. Stěhovaní si směli vzít prádlo na sebe, stůl, postel, skříň, a to tak bylo všechno. Stěhování se dělo na náklady stěhovaných. Odsun nepohodlných z vesnic probíhal v letech 51 – 53 s přesahem ještě “odsouzených” v roce 1954. Poté bylo vyhánění zastaveno. O tom, kdo bude vyhnán často rozhodovala místní nenávist, chutě místních komunistických zlodějů … Často byli vyháněni nejen sedláci, ale i přestárlí lidé, nemocné matky s dětmi, lidé ze statků, kteří ani v zemědělství nepracovali a majetek nevlastnili. Vystěhování se dělo často v noci, aby sousedé neviděli a na určeném místě stěhované čekalo drsné pohraničí, vyrabované ruiny sudetských domů, kde se zlodějům hodilo úplně všechno. První noci trávili šokovaní lidé, kteří se provinili tím, že měli pole, na kterých dřely celé generace jejich předků, ve studených stodolách. Místa svých domovů nesměli dlouhá léta ani navštívit.

Takto komunistická lůza tehdy odsunula podle dnešních výzkumů asi 3 – 4 000 “rodinných celků”. Český a moravský venkov se z této rány doposud nevzpamatoval a k normálnosti venkovských sociálních struktur z předkomunistické éry se už nikdy nevrátí. Po vyhnání “kulaků” následovala další rána – násilná kolektivizace. S řáděním JZD a státních statků se česká krajina potýká dodnes. Jsme evropskými přeborníky v erozi, vysoušení krajiny a stále větší kontaminaci půdy a podzemních vod toxickými látkami z hnojiv a postřiků. Je ničena na kritickou mez biodiverzita, hydrodiverzita i geodiverzita.

Po roce 1990 byl malý zázrak, že se lidé o svoje majetky mohli v restitucích přihlásit. V jiných postkomunistických zemích byla totiž komunistická krádež zcela dokonána a “privatizovali” komunisté v podobném gardu, jako u nás dopadl průmysl. Zpátky na pole svých předků se vrátila jen malá část lidí. Během komunistické totality totiž dospěly další generace dětí vystěhovaných, které vyrůstaly ve zcela odlišném prostředí, s jinými zájmy a životní perspektivou. Většina lidí se po roce 89 o svoje nemovitosti na venkově přihlásila, ale obratem je pronajala zemědělským družstvům, která ze svého názvu vypustila slovo jednotná. A těm, kdo chtěli hospodařit, polistopadové vlády a soudruzi úředníci často házeli klacky pod nohy, jak jen to šlo. Někteří oprávnění majitelé byli o část svých nároků nezákonně okradeni a stát s tím dodnes nic neudělal, i když zákony a prokázání nároků je zcela jasné.

Českou krajinu bychom dnes asi mohli charakterizovat jedním klíčovým slovem, slovem, ve kterém je zakopána dnešní diagnóza českého venkova – “PRONAJATÁ”.

Tak si dnes vzpomeňte, pokud máte vztah k českému venkovu, na ty, kdo byli před 70-ti lety ze svých domovů vyháněni, kteří trávili dlouhá léta v kriminálech, když se odmítali podrobit komunistické zvůli. Po sto letech se komunistická sebranka nedostala poprvé do parlamentu. To vůbec neznamená, že tady s námi dál nebudou žít a škodit. A jestli si máme od končícího nejvyššího soudruha něco uložit v paměti, tak jeho větu: ” o budoucnost komunistické strany se nebojím, protože přece platí, že vstanou noví bojovníci”. A to je pravda. Pozor na ně. Magorů, darebáků a lemplů, kteří leží a poté kradou cizí, je u nás pořád hodně.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 324 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 2,47 out of 5)
Loading...
378 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)