hospodavirus
27.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Ruce pryč od živnostníků …

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieNechápu tu nenávist vůči OSVČ a podnikatelům. Mám dojem, že zatím stojí ti, kteří v životě nic nedokázali, jenom závidí schopnějším a úspěšnějším. Živnostníci mají na odškodnění od státu plné právo.

Tomáš si v Třeboni otevřel před několika lety restauraci. Začátky byly krušné a první dva roky ani nejel na dovolenou. Do podnikání dal všechno a vytvořil prosperující podnik s výbornou kuchyní. Teď musí být doma, on i jeho zaměstnanci. Ptal jsem se ho, jestli alespoň nevaří obědy, které by si lidé odnášeli sebou, tak řekl, že ne, že by se mu to nevyplatilo. Toto půvabné jihočeské město je nyní bez návštěvníků, kteří tvoří podstatnou část jeho klientely a místní jej nespasí. Tomáš může mít na rozdíl od jiných podnikatelů štěstí, že je v nájmu státní instituce a tak možná dosáhne nějaké úlevy na nájemném. Ale zálohy za energie a mzdy zaměstnancům platit musí. Zatím nikoho propouštět nechce, protože doufá, že krize do prázdnin alespoň částečně odezní.

Je fakt, že pan Prymula řekl, Češi budou letos dovolenou trávit v tuzemsku a to je šance i pro Třeboň. Její návštěvu mohu doporučit, je tam moc hezky. Problém ovšem je, že v tomto bývalém rožmberském a schwarzenberském sídle je tak dobrá třetina lidí závislá na příjmech z cestovního ruchu. Tito lidé si svoji situaci nezavinili a tak by jim mělo být pomoženo. Jsem rád, že OSVČ nemusí půl roku platit minimální zálohy za sociální a zdravotní pojištění, a měly by dostat i nějakou sumu, pokud mají zavřené provozovny kvůli koronaviru.

Živnostníci a podnikatelé jsou lidé, kteří za normálních okolností nechtějí, aby se o ně stát staral, ale chtějí být svými pány. Stát by je proto měl nějakou formou odškodnit. Peníze napumpované do podnikatelské sféry mohou rozhýbat pokoronavirovou ekonomiku. A je lepší, když lidé podnikají a pracují, než, když jsou na státní podpoře.

Potřebné peníze by se daly získat například zrušením nemyslných slev na dopravu, omezením sociálních dávek, či mírnějším růstem důchodů.

Co však nechápu, je nenávist vyvolávaná vůči OSVČ a taková ta čecháčkovská závist kvůli pomoci těmto lidem. Já si těch, kteří se nebojí postavit na vlastní nohy, vážím. Živnostníci si nemohou dovolit hodit se marod, jak to činí někteří zaměstnanci ( v jisté firmě na Novojičínsku vedení dlouho pátralo potom, proč v lednu prudce stoupá nemocnost. Inu je doba zabíjaček), tím neříkám, že všichni. Myslím si, že by se měl vrátit systém, kdy první tři dny nemoci byly zdarma. Pracovní neschopnost by se určitě snížila. To podnikatelé chodí k lékařům až když musí a nemají nárok na nemocenskou. A když je tedy podnikání podle některých rozumbradů tak jednoduché, ať si to tedy sami zkusí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 553 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 3,88 out of 5)
Loading...
loading...
135 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.