9.1.2013
Kategorie: Politika

Roztodivné odcházení Václava Klause

Sdílejte článek:

(c) KAREL KŘÍŽ 09/01/2012

Je zajímavé sledovat, jak se z aktu presidentské amnestie opět stal lakmusový papírek české společnosti. Téměř jako všechny činy či výroky Václava Klause rozdělila národ na dvě se vzájemně urážející a spílající si části. Blahem chrochtající média si pak tento klenot zájmu čtenářů, posluchačů a zadavatelů reklamy hýčkají, hledajíce co nejextrémnější polohy celé kauzy. Jako vždy jde rozum stranou a emoce, dvojsmysly, konspirace či fabulace hrají prim.

Z pohledu jedněch omilostnil Klaus především svoje tunelářské přátele z devadesátých let, kteří mu pomáhali s rozkradením republiky a zasadil tak nezahojitelnou ránu právu, práci policie, soudů a morálce národa. Plošná amnestie má tak býti pouze kouřovou clonou pro legalizování podvodů a rozkrádání miliardových kalibrů z dob “divokého východu” a president tak učinil pouze proto, aby si zajistil slušné příjmy ze sponzorských darů až do konce svého života, neboť nedokáže rozlišit čisté a špinavé peníze.

Zcela opačně pak vidí celý problém proklausovsky naladěná část společnosti, která s pozdviženým obočím poučuje národ o presidentských ústavních pravomocech, kontrasignaci premiéra, právních precedentech či pročištění přeplněných věznic. Jakoukoli kritiku tohoto kroku pak přirovnává ke spiknutí či dokonce k dalšímu atentátu na hlavu státu. Bohužel, tento úhel pohledu je stejně tak směšný jako pravdoláskové rámování tunelů největším zločincem z Hradu.

 

Odpůrcům Václava Klause nelze upřít jedno významné vítězství. Dokázali přesvědčit většinu “obyčejných člověků”, že současný president je duchovním otcem všech tunelářů a strůjcem rozkradení jakéhosi národního majetku, který nám zde prý zanechali přičinliví komunisté z dob budování rozvinuté socialistické společnosti. Vše, co dělník, rolník i pracující inteligent svým potem a mozoly vytvořil, Klaus nechal za špinavý peníz svým kamarádům a hlavně sobě. Zůstala spálená a zbídačená země, plná hladovějících důchodců, nezaměstnaných, bezdomovců a nyní i propuštěných trestanců.

 

Navíc ještě rozdělil báječně si rozumnějící bratrské národy v Československu a při kritice globálního oteplování tři jeho vojáky na duši ranil, dva eurobyrokraty zhmoždil a jednoho účastníka Gay pride zesměšnil. Je to vůbec ještě člověk? Není to opravdu arcilotr obklopený ve svých hradních komnatách pološílenými našeptávači zla, spřádající nitky temných sil, pořádající každou noc seance s propíchanou figurkou páně Pehe?

 

No nevím. Mám pocit, že takto jednoduše přízemní názor neměl na Václava Klause ani jeho předchůdce Václav Havel, zpoza jehož humanitárního štítu dnes tyto jedovaté šípy převážně vylétávají, a že i on měl svého nástupce ve větší úctě. Neboť i přes neúnavnou kanonádu polopravdy a nelásky musí soudný člověk jedno uznat. Václav Klaus měl a má vizi, koexistentní názory na vývoj společnosti, populisticky neuhýbá a nehledá zbytečné třetí cesty. Pokud by se totiž naplnily všechny cíle jeho odpůrců, máme zde znovu dávno zpátky onen “echtsocialismus” s tváří odkopnutých bolševiků z roku 1968 po stránce ekonomické a ultrautopické politické společenství “dobroserů” s presidentkou Táňou, kteří by nám ty lepší zítřky dali dobrosrdečným laskavým příkazem.

 

Václava Klause je tedy třeba vidět především v racionálních souvislostech. Není ďábel, není určitě Bůh. Rozhodně však není strůjcem všeho zla jak se dnes tváří zprávy mainstreamových médií. Je významnou politickou figurou, a proto i hromosvodem všech špatných nálad. A zde se pak projevuje zásadní nedostatek Klausovy osobnosti a vzniká hořká pachuť jeho odcházení.

Václav Klaus je především jedno velké JÁ. Velké JÁ postavené na piedestal moci a svými nohsledy, kteří čekají na každý kousek jeho přízně, ze které jim kape nějaký prospěch, neustále utvrzované ve vlastní neomylnosti, vyjímečnosti a nadřazenosti. A Václav jim uvěřil. Uvěřil ve vlastní zbožštění.

 

Z toho pak plynou i zásadní politické chyby, kterých se, nejen, poslední dobou dopustil. Velké JÁ špatně odhadlo rozsah vyhlášené amnestie, se svými poradci špatně vyhodnotilo její celkový dopad. To je nad Slunce jasné. Argumentovat na tyto výtky ústavním právem presidenta,nepřiznat chybu a hloupě, ublíženecky a s dikcí pohřební plačky se snažit vpasovat do role nepochopeného obětního neomylného beránka je směšné. To není hodno velkého státníka, to není hodno rovného, odvážného chlapa.

 

Opravdu velký, do sebe nezahleděný, státník by přípravě tak sporného kroku jako je amnestie věnoval jistě více času i erudice. Pokud by se však ukázalo, že i přesto její reálné dopady mají daleko horší následky než bylo možno predikovat, bylo by třeba alespoň uznat chybu! President toto neučinil. Proto má Klausovo odcházení tak nestravitelnou příchuť. Proto je těžké jej litovat. Proto je velmi těžké se za něj dnes postavit. Bohužel.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 22 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.