stavba219
28.7.2019
Kategorie: Ekonomika

Rozkrádá se na těch dálnicích nebo ne?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKAPodivuhodné čachry se dějí na Ředitelství silnic a dálnic. Jeden by si až pomyslel, že má být líp. Ale vypadá to, že se asi jen otáčí finanční toky, asi do jiných kapes.

Buďme upřímní, ani po 6 letech kralování ANO na Ministerstvu dopravy to s našimi dálnicemi o moc líp nevypadá. D1 je rozkopaná už dávno přes čas, spojení s Rakouskem prý bude už v roce 2028 (to ještě v roce 2012 asi nevěděli), u Brna snad v roce 2050. A to nemluvím o tom, že se po dálnici sice (možná) od rakouské hranice svezete, projedete kolem Budějovic, ale u Benešova Vás zřejmě ještě dlouho bude čekat peklo staré benešovské. Tady se s přípravou neudělalo nic. Slovy NIC.

Před třemi měsíci po této inventuře vystřídal ministra Ťoka Vladimír Kremlík. A tři dny na to jmenoval nového ředitele Silnic a dálnic Pavola Kováčika. Bez výběrového řízení, jen tak. A ten nedostal ani pověstných 100 dnů hájení a byl odejit. Prý ze zdravotních důvodů. Ze zdravotních důvodů odcházeli již komunističtí funkcionáři.

ŘSD prý dočasně povede současný ředitel úseku výstavby Ing. Radek Mátl. A zdůvodnění? Nechme promluvit pana ministra: “Pan Mátl pracuje na ŘSD patnáctým rokem a do detailu zná připravované stavby, ale hlavně všechna úzká místa jejich přípravy. Konzultovali jsme s ním i legislativní změny, které povedou k podstatnému zjednodušení a zrychlení přípravy staveb dálnic a silnic.”

Všimněte si té jeho znalosti a praxe – 15 let! Tak proč proboha už nebyl jmenován před 3 měsíci, když se tak kvaltovalo a výběrové řízení se vynechalo? Je to amatérismus, nebo dohazování koryt známým? A nechci domýšlet, jestli se ti známí nemají něčím odvděčit.

Ale ono to pokračuje. Ministerstvo uvedlo, že začalo s transformací ŘSD, které by se v horizontu minimálně tří let mělo stát podnikatelským subjektem. Stát si od toho slibuje, že státní organizace bude po přeměně lépe přizpůsobená tržnímu prostředí, což by mělo vést ke zrychlení dopravní výstavby. A opět k tomu perla pana ministra: “Cílem je mít efektivní podnik pro výstavbu a údržbu dálnic, který je konkurenceschopný na pracovním trhu.”

To je jako co? Že dají dělňasům více, aby lépe a usilovněji pracovali při výstavbě dálnic? Ale vždyť tak to nefunguje. Stát vypíše tendr, firmy se o něj ucházejí a vítěz staví. Nějaké platy dělníkům jsou pak už jen jeho záležitost.

Takže to celé na mě působí, že “nový” podnikatelský subjekt ŘSD nebude tolik podléhat zákonům a kontrolním mechanismům, nebo nedej bůh výběrovým řízením, a někomu bude už konečně LÍP!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 911,00 Kč
Vybráno 48.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 440 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.