malacova419
8.1.2020
Kategorie: Ekonomika

Rovný, rovnější a nejrovnější

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Paní ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová zvaná Venezuela, dostala další ze svých nápadů. Rozhodla se spojit práci a sociální věci v jedno. Navrhuje sociální dávky za to, když do práce půjdou i ti, kteří nechtějí.

Celé se to jmenuje Dotovaná místa a je to o tom, že kdo zaměstná chronické netáhlo, bude státem finančně podmáznut.

Novela pravidel Úřadů práce navrhuje, aby se nezaměstnaní po novu rozdělili do tří kategorií. A to na neznevýhodněné, znevýhodněné a extra super lomcovák znevýhodněné.

Do první skupiny by patřili všichni, kdo se až dosud snažili, zajistili si vzdělání, bydlení, vždy nějakou práci a nemají malé děti.

Do druhé ti, kteří mají děti do 15 let, pečují o postiženého, mají věk nad 55, absolventi škol, kteří dosud nehrábli, lidé bez vzdělání, lidé na pracáku přes 5 měsíců a žadatelé o azyl.

Do super skupiny zvlášť znevýhodněných mají být zařazeni handicapovaní, ti co už přes rok nehrábli ani omylem, zoufalci bez vlastního bydlení, na dávkách a s exekucemi. Popřípadě ti, co toho stihli ve druhé kategorii víc dohromady.

Paní Venezuela navrhuje, aby se těm s malými dětmi, starším a absolventům škol ÚP více věnoval, zatímco těm chronickým povalečům rovnou proplácel jejich výplatu. A to první rok celou, druhý tři čtvrtě mzdy a třetí půlku. Do max. výše dvojnásobku minimálky, tedy téměř 30 000kč brutto a na účet zaměstnavatele

Tak jako já chápu, že některým lidem je třeba pootevřít těžká vrata od fabriky. Třeba rodinám s malými dětmi, postiženým, lidem starším, lidem pečujícím o lazara, nebo třeba i těm žadatelům o azyl. Ale lidem dlouhodobě se válejícím, s nedokončenou základkou, exekucemi a na dávkách? A to jako proč?

Uvědomuje si paní ministryně, že zase chce utírat rozlité mlíko vlády těmi poctivými, bohabojnými a přičinlivými občany, že jo? Protože to co navrhuje je diskriminace v přímém přenosu. Už vidím ten přijímací pohovor u zaměstnavatele:

“Takže lůzr nejste, že ne?”

“Ne, prosím pěkně, to bych neřekl. Žiju spořádaně, splácím vlastní byt na hypotéku, jsem zdráv, mám vzdělání, praxi a práci jsem se nikdy nevyhýbal.”

“Nevyhýbal. No hezký. Takže ani fluktuant. Chlape, máte aspoň exekuce? Moc exekucí? Pobíráte několik dávek?”

“Nikoliv, prosím pěkně. Své dluhy jsem vždy včas splatil a své výdaje hradím vždy řádně ze své mzdy.”

“Aha. Splácel, zajistil, nic nedluží, po nikom nic nechce. Vzdělaný, poctivý, pracovitý blbec. Tak co s váma, chlape? Sám si to ztěžujete. Přeci vás nebudu vyplácet ze svého? Podívejte se na toho před vámi. Nespolehlivý, líný, zadlužený až po uši, alkoholik z ubytovny, bez vzdělání, jakýchkoliv pracovních návyků, třikrát soudně trestaný a sociálku pobírá i na taxík pro cestu na pracák. To je materiál. A tomu vy se chcete vyrovnat? Toho chcete trumfnout?”

“Tak já bych třeba dělal i přesčasy…”

“A ven!”

A paradoxně ještě ti z kategorie bez znevýhodnění, teď už znevýhodnění diskriminací, budou plat těch státem protěžovaných pod označením zvlášť znevýhodnění, sanovat ze svých daní. Budou-li mít tedy práci, když zaměstnavatelé budou zvýhodňovat ty znevýhodněné. Takže pokud by poctivý a přičinlivý občan chtěl mít stejné výhody jako tamti, musel by nasekat dluhy, stát se povalečem a lemplem a pak ano, potom by si ho stát začal vážit.

Místo aby platilo, že kdo si nevypije všechno, ten má na potom, platí, že kdo to vyzunkne na ex, tomu ten spořivý musí dolít ze svého. A to nemluvím o tom, že i kdyby takový mazánek vlády tahal jen na půl plynu, zaměstnavatel si jeho vyhazov rozmyslí, protože tak jak tak mu žádná škoda nevzniká. Vlastně pořád má něco za půldara. A je také dost možná, že budou vznikat účelově založená pracovní místa právě kvůli tomuhle štědrému nadstandardu. Protože poloviční povaleč nic nestojí, kdežto výdaje na něj si můžete luxusně odepisovat z daní. A jak se dá kouzlit s čísly, dotacemi a odpisy, to na vládě moc dobře vědí. Mají tam od toho kouzelníka profesionála. A to nemluvím o pokřivení trhu do turecké šavle. Protože tím utrpí nejenže pracovní trh, ale i ten produktový, když jeden bude vyrábět se mzdovými náklady a druhý bez nich.

Divná doba, divná vláda, divní lidé v ní.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 736,00 Kč
Vybráno 13.53%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 470 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...
loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.