pk-asia-bibi-vomaus
5.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Rouhání v „zemi čistých“

Loading...
Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Mnohaleté utrpení pákistánské křesťanky Asii ‚Bibi‘ Noreen neskončilo osvobozujícím rozsudkem.

Jméno Pákistán znamená v místním jazyce urdu doslova „země čistých„. O toleranci se ovšem v „zemi čistých“ hovořit nedá. Ani o spravedlnosti, nebo o tom, co bychom pod pojmem spravedlnost poznali my.

Do roku 1947 byl dnešní Pákistán součástí britské Indie. Ta byla nábožensky značně smíšenou zemí. Když po druhé světové válce směřovala k osamostatnění, požadovali muslimové samostatný stát a také jej získali. Dělení na Indii a Pákistán však bylo mimořádně krvavé. Muslimové zabíjeli nemuslimy, nemuslimové zabíjeli muslimy.  Počet obětí se odhaduje na 1-2 miliony. Další miliony utekly včas a zachránily si aspoň holé životy.

Muslimská komunita v Indii se zmenšila, ale nezanikla. Dnes tvoří muslimové v Indii 14 procent populace. Zato Pákistánci byli v náboženských čistkách důkladnější. Když celý proces skončil, z komunit nemuslimů v Pákistánu zbyly trosky. Na sklonku britské vlády žila v Pákistánu zhruba čtvrtina nemuslimů, dnes jich jsou v zemi jen čtyři procenta.

(Tentýž proces vyhánění a zabíjení nemuslimů proběhl v moderních dějinách i v jiných částech muslimského světa, například v EgyptěAlžírskuTurecku (dvakrát).  V přímém přenosu jsme jej nyní viděli v těch oblastech Iráku a Sýrie, které ovládl Islámský stát.)

Křesťanská menšina tvoří méně než 2 procenta obyvatel Pákistánu a je za svoji víru dodnes krutým způsobem terorizována. (Článek 1článek 2článek 3).


Pákistánský trestní zákoník zná osm typů rouhání, trestaných různě přísně. Rouhání se trestalo již za britské vlády, sazby však byly podstatně zpřísněny za vojenského diktátora Zijául Haka, který zahájil proces „islamizace“ do té doby relativně sekulárního Pákistánu. Nejtvrdším paragrafem je § 295C – urážka proroka Mohameda, za kterou je stanoven trest smrti. Dříve umožňoval zákoník za rouhání vůči Mohamedovi i doživotní vězení, federální šaríjský soud však prohlásil, že tak mírný trest za urážku Mohameda nepřichází v úvahu a stanovil, že jediným možným trestem je smrt.

Až dosud nebyl v Pákistánu za rouhání nikdo popraven, i když rozsudků smrti padlo dost.  Mezinárodní nátlak zatím brání jejich vykonávání. K mimojustičním vraždám osob, které byly z rouhání jen obviněny, však dochází hojně. Pachatelem bývá mnohdy zuřivý dav, lynčující údajného provinilce hromadně. (Odkazodkazodkazodkazodkaz,odkaz.) Násilná smrt se nevyhýbá ani politikům, kteří zákony o rouhání kritizovali nebo „jen“ zpochybnili vinu některého z obviněných.

Zhruba polovina osob obviněných z rouhání jsou nemuslimové, ač v Pákistánu tvoří jen necelá čtyři procenta populace. Pákistán rovněž speciálními zákony pronásleduje příslušníky sekty ahmadijců, kteří se od sunnitského islámu liší tím, že uznávají i dalšího proroka, Mirzu Ghulam Ahmada, a odmítají násilný džihád s výjimkou sebeobrany. To je z hlediska islámu vážná hereze.

Ahmadijcům se žije podstatně lépe v Indii nebo v Evropě, ale ani tam nejsou mimo nebezpečí. Například Asad Shah, trafikant ze skotského Glasgow, byl ve svém stánku v roce 2016 ubodán bradfordským taxikářem Tanveerem Ahmedem za údajné rouhání. Jeho vrah natočil v britském vězení hlasový vzkaz, ve kterém vyzývá ostatní věřící k zabíjení rouhačů. Ten se pak ve formě videa objevil na YouTube.

Aneb: s lidmi jaksi migrují i jejich myšlenky. Včetně těch příšerných.


Asia Bibi, křesťanka z malé paňdžábské vesnice Ittan Wali a matka pěti dětí, se v roce 2009 při práci na poli napila z kbelíku, v němž byla voda určená jen pro muslimy. Dotykem svých nevěřících rtů tak vodu „znečistila“ a ostatní ženy, muslimky, odmítly z kbelíku pít. Vznikla hádka, po níž ji mstivé sousedky udaly za to, že se rouhala vůči proroku Mohamedovi.

Bibi před soudem tvrdila, že se ničeho takového nedopustila a že jde o křivé obvinění. Přesto byla uznána vinnou a dostala trest smrti. Odvolací instance ve městě Láhauru jej v roce 2014 potvrdila.

Teprve nyní, v říjnu 2018, se případ dostal k pákistánskému nejvyššímu soudu, který ji osvobodil. (Celých osm let byla vězněna na samotce.) Případ má ovšem už oběti na životech: dva politici, kteří se postavili na její stranu, byli zavražděni, jeden dokonce vlastním tělesným strážcem.

Už v roce 2010 vypsal klerik Maulana Yousef Qureshi na hlavu Asii Bibi odměnu půl milionu rupií. Její osvobození nejvyšším soudem pak vyvolalo zuřivost náboženských fanatiků, kteří vyšli do ulic a zablokovali ulice měst.

Právník, který Asii Bibi obhajoval, raději uprchl ze země, protože se obává o život. Samotná vězenkyně, která měla být podle rozsudku Nejvyššího soudu propuštěna na svobodu, je stále ještě ve vězení, protože vláda pozdržela její propuštění. Podle úřadů má proběhnout ještě „definitivní vyhodnocení“ případu, což se může táhnout léta.

Neměli jsme původně za tímhle účelem něco jako azylové právo? Dříve, než se stalo prostředkem k migraci milionů mladých mužů napříč světem?

Apropos, pokud jste to nevěděli. „Země čistých“, ve které lynčující davy volají po smrti rouhačů, jako kdyby se psal středověk, disponuje zhruba 140 jadernými hlavicemi. Asi se taky, ač bezvěrec, začnu modlit – aby se nikdy nedostaly do rukou Maulanovi Yousefu Qureshimu a jemu podobným.

Autor:  

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 42 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.