donald-trump
11.3.2016
Kategorie: Historie

Ronald Reagan a dnešní Donald Trump

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS 11|03|2016

Níže uvedený článek jsem před lety napsal u příležitosti nedožitých 92. narozenin Ronalda Reagana. Důvodů, proč si myslím, že je dnes aktuální, je několik. 

.
Ten první je americký, týká se nadcházejících prezidentských voleb. Ronald Reagan nastoupil do úřadu po volbách, ve kterých zvítězil v poměru 489 : 49. Bylo to po dlouhé kampani, ve které jej liberální demokraté nazývali „druhořadým Hollywoodským hercem“, jehož největší životní rolí byla reklama se šimpanzem Bozo, nevzdělaným válečným štváčem, převlékačem kabátů (Reagan vstoupil do politiky jako Rooseweltovský Demokrat a byl dokonce odborovým předákem, přesedou Hollywoodských hereckých odborů), špatným guvernérem který mohl být zvolen jen proto, že Republikáni nenalezli pro svou kandidátku nikoho lepšího.A byl dokonce nazýván, vzhledem k jeho věku (Reagan byl zvolen poprvé ve věku 73 let) a jeho silnému odporu ke komunismu, „posledním přestárlým reliktem studené války“.
 .
Nic nemohlo být dále od pravdy. Ronald Reagan byl velmi dobře vzdělaný, měl akademické diplomy v ekonomice a sociologii, měl hlubokou znalost americké i světové historie a byl nesmírně sečtělý. Jeho politická dráha byla velmi úspěšná a Kalifornie nebyla v té době státem s ekonomickými problémy, kterým je dnes, ale prosperujícím státem s dynamickou ekonomikou.
 .
Reagan nebyl „posledním reliktem studené války“, byl spolu s Margaret Thatcherovou a Michailem Gorbačevem, jednou z klíčových osobností, které studenou válku ukončily. A iniciátorem procesu, který vedl k jejímu konci a rozpadu sovětského imperia, „Říše zla“, jak jej nazval, byl právě on.
 .
Negativní špinavá kampaň, plná nenávistné propagandy se nakonec obrátila proti jeho oponentům a Reagan zvítězil neočekávaným poměrem elektorálních hlasů.
 .
Dá se poukázat na analogický průběh letošní kampaně Donalda Trumpa. To, co popisují liberální americká media a co kopírují a napodobují evropská i naše media, není obrázek Donalda Trumpa, ale jeho karikatura. A obrázek je tak přehnaně negativně propagandistický, že se již nyní odráží v Trumpově rostoucí popularitě a zatím velmi úspěšné cestě k republikánské nominaci.
 .
Ten druhý důvod pro vzpomínku na Ronalda Reagana je evropský a i český.
 .
A je jím to, že co dnes nejvíce v Evropě i u nás postrádáme, je postava Leadra (s velkým L). Člověka, který má odvahu jednat proti zavedeným „pořádkům“, prolomit vžitá tabu bez opuštění svých principů, dokázat povýšit realismus nad politickou korektnost a oprostit se od předsudků. Stát v čele, jako leader, vrátit občanům hrdost a sebevědomí, vytyčit nové cesty a vést jimi své občany.
 .
 .
 .
.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 511,00 Kč
Vybráno 44.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 76 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.