donald-trump
11.3.2016
Kategorie: Historie

Ronald Reagan a dnešní Donald Trump

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS 11|03|2016

Níže uvedený článek jsem před lety napsal u příležitosti nedožitých 92. narozenin Ronalda Reagana. Důvodů, proč si myslím, že je dnes aktuální, je několik. 

.
Ten první je americký, týká se nadcházejících prezidentských voleb. Ronald Reagan nastoupil do úřadu po volbách, ve kterých zvítězil v poměru 489 : 49. Bylo to po dlouhé kampani, ve které jej liberální demokraté nazývali „druhořadým Hollywoodským hercem“, jehož největší životní rolí byla reklama se šimpanzem Bozo, nevzdělaným válečným štváčem, převlékačem kabátů (Reagan vstoupil do politiky jako Rooseweltovský Demokrat a byl dokonce odborovým předákem, přesedou Hollywoodských hereckých odborů), špatným guvernérem který mohl být zvolen jen proto, že Republikáni nenalezli pro svou kandidátku nikoho lepšího.A byl dokonce nazýván, vzhledem k jeho věku (Reagan byl zvolen poprvé ve věku 73 let) a jeho silnému odporu ke komunismu, „posledním přestárlým reliktem studené války“.
 .
Nic nemohlo být dále od pravdy. Ronald Reagan byl velmi dobře vzdělaný, měl akademické diplomy v ekonomice a sociologii, měl hlubokou znalost americké i světové historie a byl nesmírně sečtělý. Jeho politická dráha byla velmi úspěšná a Kalifornie nebyla v té době státem s ekonomickými problémy, kterým je dnes, ale prosperujícím státem s dynamickou ekonomikou.
 .
Reagan nebyl „posledním reliktem studené války“, byl spolu s Margaret Thatcherovou a Michailem Gorbačevem, jednou z klíčových osobností, které studenou válku ukončily. A iniciátorem procesu, který vedl k jejímu konci a rozpadu sovětského imperia, „Říše zla“, jak jej nazval, byl právě on.
 .
Negativní špinavá kampaň, plná nenávistné propagandy se nakonec obrátila proti jeho oponentům a Reagan zvítězil neočekávaným poměrem elektorálních hlasů.
 .
Dá se poukázat na analogický průběh letošní kampaně Donalda Trumpa. To, co popisují liberální americká media a co kopírují a napodobují evropská i naše media, není obrázek Donalda Trumpa, ale jeho karikatura. A obrázek je tak přehnaně negativně propagandistický, že se již nyní odráží v Trumpově rostoucí popularitě a zatím velmi úspěšné cestě k republikánské nominaci.
 .
Ten druhý důvod pro vzpomínku na Ronalda Reagana je evropský a i český.
 .
A je jím to, že co dnes nejvíce v Evropě i u nás postrádáme, je postava Leadra (s velkým L). Člověka, který má odvahu jednat proti zavedeným „pořádkům“, prolomit vžitá tabu bez opuštění svých principů, dokázat povýšit realismus nad politickou korektnost a oprostit se od předsudků. Stát v čele, jako leader, vrátit občanům hrdost a sebevědomí, vytyčit nové cesty a vést jimi své občany.
 .
 .
 .
.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 172,00 Kč
Vybráno 29.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 26 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
88 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.