cikani1-850x539
12.7.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Romové usilují o vytvoření vlastní politické strany

Sdílejte článek:

COM/SPU

V Ústí nad Labem se konalo shromáždění proti rasismu a diskriminaci, které uspořádali členové romské komunity. Na místě akce pořadatelé sbírali podpisy pro založení nové politické strany, která by se nazývala Roma Luma.

 
Na událost dohlížely desítky policistů, akce proběhla v poklidu. Shromáždění se zúčastnily asi dvě stovky lidí, kteří nejprve minutou ticha uctili památku Roma, který zemřel 19. června v Teplicích krátce po zásahu policistů. Z pódia pak promluvila sestra zesnulého muže, která poděkovala za podporu ostatním Romům. Účastníci demonstrace také žádali objektivní vyšetření případu.
„Přišli jsme projevit nesouhlas s incidentem, který teď řeší celý svět,“ narazil jeden z řečníků na nedávnou událost z Teplic. „Musíme hájit svá práva. Cítíme, že jsou pošlapávána,“ uvedl dále.
 
Další z romských řečníků přečetl přítomným seznam Romů, kteří zemřeli například po útoku skinů.
 
„Tolik Romů zemřelo a nebylo to pořádně vyšetřeno a my jsme k tomu tak dlouho mlčeli. Pojďme budovat budoucnost pro svoje děti,“ zaznělo dále z pódia.
 
Demonstrující žádali bezpečí pro své rodiny a své děti a také rovný přístup Romů k práci a vzdělání.
„Nejsme menšina, jsme národ, hrdý národ,“ zaznělo na demonstraci.
 
„Jsem asi první gadžo, co mluví na romské akci a jsem na to hrdý. Moje žena je Romka a díky ní se mi otevřely oči. Vidím, jaké příkoří čeští Romové musejí zažívat,“ řekl další z řečníků na podiu.
Na akci kromě jiného zazněla i romská hymna. „Ať celý svět ví, že nějakou máme,“ řekl jeden z pořadatelů.

Smrt šestačtyřicetiletého Roma Stanislava Tomáše

Připomeňme, že k incidentu v Teplicích došlo 19. června. Zpravodajský server Romea.cz pak napsal v pondělí 21. června o případu smrti jednoho Roma po zásahu policie. Celou událost natočili svědci. Video zachycuje trojici policistů, která zasahovala proti velmi agresivnímu muži. Policisté museli na útočícího muže zakleknout, aby se jim ho podařilo dostat pod kontrolu. Bránil se šest minut. Během následného převozu do nemocnice zemřel.
 
Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, uvedl již dříve policejní mluvčí. Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství také již dříve řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku. Později česká média přišla s informacemi o tom, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nebude zahajovat úkony trestního řízení vůči policistům z Teplic. Jak uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová, inspekce nespatřila v jednání příslušníků policie trestný čin.
Představitelé české romské komunity však závěrům odborníků nevěří. Případ také začala brzy ve velkém řešit i zahraniční média, která ho přirovnávají ke smrti George Floyda. To však čeští policisté rázně odmítají.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 885 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,35 out of 5)
Loading...
90 komentářů
    • texas
  1. texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)